10’un Hikayesi : Alex De Souza – Biyografi

Alex De Souza bir futbol efsanesi. Bir idol. İyi insan. Kimilerine göre Türkiye’ye gelmiş en iyi yabancı oyuncu. Kuşkusuz Fenerbahçe’nin tarihindeki en iyi yabancı futbolcu. Alex De Souza Biyografi kitabının Türkçe çevirisi geçtiğimiz ayda yayınlandı.

 

Türkiye’de futbol oynadığı dönemde tüm futbolseverlerin takdirini kazanmayı başaran Alex De Souza Fenerbahçe’de futbol oynadığı 8.5 yıl boyunca oldukça başarılı bir futbol sergiledi. Bazen kazandı. Bazen kaybetti. Acısıyla tatlısıyla Türkiye’de tam 8.5 yıl futbol oynadı. Türkiye’ye gelişi kadar Türkiye’den ayrılışı da oldukça büyük bir olay olmuştu. Hala Fenerbahçelilerin içinde yara olan bu kötü ayrılık ona duyulan özlemin belki de bugün bile taze tutulmasının nedenidir.

Alex De Souza futbol hayatını noktaladıktan sonra uzun süredir düşündüğü biyografi kitabının çalışmalarına başladı. Daha önce de biyografi kitapları yazan Brezilyalı yazar Marcos Eduardo Neves ile bir araya gelen Alex De Souza uzun bir hazırlık aşamasından sonra yazımına başladığı kitabı ilk olarak Portekizce olarak ülkesinde yayınladı. Geçtiğimiz şubat ayında ise Türkçe çevirisini Halil Beytaş tarafından yapılan kitap raflardaki yerine aldı. Çıktığı ilk günlerden itibaren uzun bir süre en çok satanlar listesinde yerini aldı. Kitabın kısa sürede ard arda yeni baskıları geldi.

Kitabı elinize aldığınızda kitabın içinde ufak bir Alex De Souza albümü sizi karşılıyor. Kuşe kağıda yapılan bu özel bölüm oldukça önemli anlardan derlenen fotoğraflardan oluşuyor. Alex De Souza tarafından anlatılanlardan ve hayatındaki dönüm noktalarında bulunan bir çok futbolcu, teknik direktör ve arkadaşından da yorumların bulunduğu kitap biyografi kitabı olsa da Alex De Souza’nın hayat bakışını, hayat görüşünü de bizlerin önüne sunuyor.

Kitabı okumaya başlayınca dikkatinizi çeken en güzel yanı oldukça tarafsız bir bakış açısıyla yazılmış olması. Alex hayatı boyunca verdiği doğru kararları olduğu gibi yaptığı yanlışları da bu kitabında sevenlerine ve takipçilerine tarafsız bir bakış açısıyla anlatıyor. Bu hususta en büyük etken kitabın yazarının Alex De Souza olmaması. Kitabı başka bir yazarın yazması tarafsız bir şekilde aktarılmasında etkili olmuş.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu – Şermin Yaşar - Kitap Değerlendirmesi

Kitap içerisinde hayatı boyunca yaşadığı önemli olayları detaylarına ve arka planına kadar anlatan Alex De Souza yaşadığı Parma krizinden, Milli takımda yaşadığı sorunlardan, Brezilya takımlarındaki maceralarından, Türkiye’ye gelişinden, Türkiye’deki başarılarından, Türk insanının ona duyduğu sevgiden ve saygıdan, Aykut Kocaman ile yaşadığı krizlerden, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile yaşadığı sorunlardan ve meşhur twitter hadisesinden kendi hatalarını da anlatarak oldukça detaylı bir şekilde bahsediyor. Türkiye’den ayrılma sürecinde yaşadığı olaylardan, evinin önünde bekleyen Fenerbahçelilerden ve o dönemde ona destek olan veya olmayan herkesten bahsediyor.

Kitabın önsözünü Fenerbahçelilerin yakından tanıdığı ve çok sevdiği Pierre van Hooijdonk yazmış. İndigo kitap tarafından yayınlanan kitap 2017 yılının en çok satan kitapları arasındaki yerini koruyor.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

2 thoughts on “10’un Hikayesi : Alex De Souza – Biyografi

  etüthane

  (17 Mart 2017 - 15:06)

  Fenerbahçe li olarak fenarbehçeye alex gibi bir kaliteli oyuncu gelmedi fenerbahçenin sembolu halinde teknik adam olarak görmeyi bekliyoruz.

  WebCenneti

  (23 Mart 2017 - 18:50)

  Kral be. O gitti gideli ayağa kalkamadık abi ya :/

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.