17 yıllık yolculuğun sonu : Logan


Wolverine’le 2000 yılında X-Men’le başlayan yolculuğumuz 2017’de Logan’la sona eriyor. Marvel serisinin şimdiye dek en dramatik ve Deadpool’dan sonra en kanlı filmi olan Logan herkes tarafından çok beğenildi. 

Başrolümüzün hep Wolverine diye anılmasına rağmen filmimizin adının Logan olması bir süper kahramandan çok artık karakterimizin gerçek kimliğine yoğunlaştığımızın da bir işareti. Film normal Marvel filmlerinden oldukça farklı, iyi adamların toplanıp kötüleri yendiği standart kompozisyonun dışında bir film Logan. Örneğin Logan alışık olduğumuz Wolverine kadar güçlü değil ve X-Men geçmişte kalan bir efsaneden farksız. Filmdeki bir çok öğe aslında bize tek bir şey anlatıyor Logan bir süper kahraman değil, bir dram filmi.”.

Marvel, Deadpool‘dan bir ders almış olacak ki şimdiye dek çekilen tüm X-Men filmlerinin aksine R-Rated yani basitçe şiddetin bol olduğu bir film olarak çekmiş Logan‘ı. Yönetmen koltuğunda daha önce 3:10 Yuma Treni ve Wolverine filmlerinin de yönetmenliğini yapmış olan James Mangold var. Old Man Logan çizgi romanından yola çıkıldığı halde filmin çizgi romanla arasında uçurum var desek doğru olur. Yine de alışılagelmiş Marvel filmlerinden farklı harika bir film çıkarmışlar ortaya.

2029 yılında geçen filmde Logan özel şoförlük yapmakta. Professor X ise akıl salığıyla ilgili sorunlar yaşadığı için insanlardan uzak bir yerde Caliban ile saklanmaktadır. Filmde ne diğer X-Men üyelerinden ne de diğer mutantlardan bir iz buluyoruz. Professor X ile denize açılmak için bir tekne almak isteyen, bu nedenle de çalışıp para biriktirmeye çalışan Logan‘ın yolu bir gün tanımadığı bir kadın ve onun yanındaki bir kız çocuğuyla kesişince kendisini istemediği olayların merkezinde buluyor.

Film yavaş ilerliyor ama bu yavaş ilerleyiş sıkıcı bir şekilde değil, dramını hissettirerek emin adımlarla ilerleyen bir film Logan. Özellikle aile konusunda oldukça çarpıcı vurguları olan film izleyiciyi etkilemeyi başarıyor. R-Rated olmasının avantajıyla dövüş sahnelerinin daha gerçekçi olması ve Logan‘ın eskisi kadar güçlü olmaması tek taraflı dövüşlerin aksine daha dengeli ve sürükleyici dövüş sahnelerinin tadını çıkarabilirsiniz. Tüm oyuncular rolünün hakkını vermiş, özellikle Dafne Keen küçük yaşına rağmen karakterini iyi oynamış. Hugh Jackman ve Patrick Stewart ise her zamanki gibi karakterlerini yaşamaya devam etmişler.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  The Defenders'ın İlk Fragmanı Yayınlandı

Spoilersız olan bu incelememizin sonuna geldik. Bir dram filmi olarak izlenmesi gereken Logan‘ı izlemezseniz çok şey kaçırırsınız.

Son olarak Logan filminin fragmanı :

 

 

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.