1934’ten günümüze : Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express Agatha Christie tarafından yazılmış bir dedektif romanıdır. 1934’te basılan kitap günümüzde bir sinema uyarlamasıyla karşımızda.

Agatha Christie 1890’da İngiltere’de doğmuş dedektif romanlarıyla ünlü bir yazar. Polisiye türünde 66 roman ve 14 kısa hikaye derlemesi yazan Christie‘nin Sherlock Holmes’u ise Hercule Poirot. Hercule Poirot 33 roman ve 54 kısa hikayede yer alan Belçikalı bir dedektif. Ve hayır Johnny Depp Hercule Poirot rolünde değil. A bir de güzel bir bilgi, Agatha Christie bu romanı İstanbul’da Pera Palas Otel’in 411 numaralı odasında yazmış.

Hikayemiz Murder on the Orient Express yani Doğu Ekspresinde Cinayet, Türkiye’de başlıyor. Toros Ekspresi’yle Halep’ten İstanbul’a gelen Hercule Poirot, Londra’ya dönmesi gerektiği için Doğu Ekspresi’ne binmeye karar verir. Aralık ayında olmasına rağmen olağanüstü kalabalıktan birinci sınıf bilet bulamayan Poirot trendeki tanıdığı M. Bouc sayesinde ikinci sınıf bir bilet bulur. Ardından (İşte burada Johnny Depp devreye giriyor) Samuel Ratchett isimli bir Amerikalı daha önce İstanbul’da Tokatlıyan otelinde de gördüğü Hercule Poirot‘a hayatının tehlikede olduğunu düşündüğünü söyler ve Poirot‘tan yardım ister.

Hikayenin hepsini anlatmıyorum çünkü spoiler vermeye gerek yok, merak edeceğiniz kadarından bahsetmemin yeterli olduğunu düşünüyorum. İsterseniz kitabı okuyabilir veya daha önce 1974 yılında çekilmiş 6 dalda Oscar’a aday olup bir de Oscar kazanmış olan, kitabıyla aynı ismi taşıyan filmi de izleyebilirsiniz.

Hercule Poirot rolünde Kenneth Branagh

2017 yapımı filminse yönetmenlik koltuğunda Kuzey İrlandalı aktör, yapımcı ve yönetmen (Evet gerçekten) Kenneth Branagh oturuyor. Senaryoyu ise Logan, Alien : Covenant ve American Gods’dan tanıdığımız Michael Green yazmış. Kenneth Branagh filmde Hercule Poirot karakterini canlandırarak başrolde. Kenneth Branagh için hem yönetmen hem de başrol olmak ilk kez deneyimlediği bir şey değil. 1990 yılında, yani daha 30 yaşındayken Branagh, Henry V filmini hem yönetti hem de başrolünde oynadı, 3 dalda Oscar’a aday olan film 1 Oscar kazanırken, Branagh En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanamadı. Daha sonraları Oscar’a 3 kez daha aday olan Branagh yine de Oscar’a uzanamadı, ama belki bu durum Murder on the Orient Express ile değişir. Tabi yer aldığı ve temmuzda vizyona girecek olan Dunkirk filmini de unutmamak gerek.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  17 yıllık yolculuğun sonu : Logan

Murder on the Orient Express filminin en çok beklenti yaratan kısmıysa zengin oyuncu kadrosu, bir AllStar takımı kurmuşlar havası veriyor. Kenneth Branagh‘ın Hercule Poirot‘u canlandırdığını biliyorsunuz. En son Karayip Korsanları‘nın son filmi ile beyaz perdede yer alan her türlü role bürünebilen yetenekli aktör Johnny Depp ise Samuel Ratchett rolünde. Aralık ayında vizyona girecek Star Wars : The Last Jedi filminin başrol oyuncusu başarılı genç oyuncu Daisy Ridley de Murder on the Orient Express filminde yer alıyor. Penelope Cruz, Michel Pfeiffer, Willem Dafoe gibi tecrübeli oyuncuların yanı sıra Judi Dench ve Derek Jacobi gibi artık tecrübenin somutlaşmış hali olan oyuncular bulunurken. Josh Gad, Leslie Odom Jr., Adam Garcia da filmde yer alıyor

Kasımda vizyona girecek film içinse bize şu an beklemek düşüyor. Ama belirttiğim gibi 1974 yapımı filmi izleyebilir veya kitabı okuyabilirsiniz, çünkü hikaye gerçekten de harika. Filmin fragmanı ise aşağıda, iyi seyirler.

Ali Eren Sevinç

 

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “1934’ten günümüze : Murder on the Orient Express

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.