Acı Kiraz Filmi Değerlendirmesi ve Yorumu


Acı Kiraz Filminin Konusu

Acı Kiraz filminin yönetmen koltuğunda Serdar Akar oturuyor. Film içerik olarak lösemi hastası olan çocuğunu tedavi ettirmek için para bulmaya çalışan bir babanın hikâyesi etrafında dönüyor. Film Makedonya’da geçiyor ve bu bölgede yaşayan insanların kültürlerini, yaşantısını hatta doğasını yansıtıyor. Daha önceden birçok kült filmden tanıdığımız ayrıca farklı psikolojik karakterleri çok iyi yansıtan Erdal Beşikçioğlu bu filmde baba figürü olarak karşımıza çıkıyor. Normalde mesleği nakliyeci olan babanın acil bir şekilde kirazları Viyana’ya göndermesi gerekiyor. Zira daha önceden kirazları göndereceği şirketten bir miktar avans aldığı için ve söz konusu hasta evladı olduğu için ruh hali oldukça kaygılı ve demoralize görünüyor. Bu işte beraber çalıştığı kendi gibi nakliyeci olan arkadaşı tam bir kumarbaz ve nakliye için gerekli olan bütün parayı kumarda harcıyor. Kumarbazın karısı Belçim Bilgin sürekli kocası tarafından hakir görülen ve dövülen bir doktoru canlandırıyor.

Acı Kiraz filmi hikâye olarak birden çok farklı öyküyü konu ediniyor. Kirazları yetiştiren çiftçi Halil Ergün filmde dindar bir karakteri canlandırıyor. Filmin kadrosunda Bülent Şakrak çiftçinin oğluna hayat veriyor. Bülent Şakrak filmde yasa dışı yollarla göçmen ticareti yapıyor. Babası film boyunca böyle bir işle uğraştığı için oğluna hep tepki gösteriyor. Beyaz perdeden ve çeşitli dizilerden tanıdığımız tam bir karakter oyuncusu Ertan Saban bu kişilerle hep yolu kesişen oldukça agresif ve mafya tipli bir karakteri canlandırıyor.

Acı Kiraz Filminin Değerlendirmesi

Acı Kiraz filminde kiraz ağacı adeta sembolik bir tapınma objesi olarak gösteriliyor. Filmde insanlar hayallerine soluk vermek için çalışırken kiraz ağacından medet umuyorlar ancak filmde yaşanılan tüm hikâyeler sürekli insanların ayaklarına dolanıyor. Normalde hasta çocuğu için para bulmaya çalışan baba hikâyesine birçok film ya da diziden aşinayız. Her türlü yabancı ve yerli içerikli film ve dizilerde bu konu işleniyor. Ancak yönetmen Serdar Akar bu konuyu öyle güzel işlemiş ki adeta kiraz meyvesini bir babayı kurtuluşa erdirecek bir imge haline getirmiş.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmleri Neden Başarısız Oldu?

Oyuncu kadrosuna baktığımızda kırmızı halıda yürüyen ünlüler geçidi ile karşılaşıyoruz. Zaten Erdal Beşikçioğlu ile Ertan Saban aynı filmde yer alıyorsa bu film ne olursa olsun kaçınılmaz hale geliyor. Özellikle Ertan Saban karaktere öyle bir giriyor ki filme daha çok kilitleniveriyoruz.

Filme bir eleştiride bulunmak gerekirse film Makedonya’da geçtiği ve oranın yerel halkını yansıttığı için o toplumun çok yönlü yapısını ele almada bazı eksiklikleri var diyebiliriz. Ancak kaliteli oyuncuların müthiş performansları sayesinde bu pek fazla göze batmayan detay olarak karşımıza çıkıyor. Serdar Akar bu filmde de farklı bakış açısını ve sinemanın yeni renginin ne noktalara geldiğini bize gösteriyor. Nitekim Acı Kiraz filmi için kendi janrında belli bir kitle oluşturacak bir film yorumunda bulunabiliriz.

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 2 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.