Adam Fawer – Empati Kitap Değerlendirmesi


Etkileyici Olasılıksız kitabının yazarı Adam Fawer tarafından kaleme alınmış, 2008 yılında yayınlanmış bir eserdir. Yazar bu kitabında gnostisizm, empati, sinestezi gibi konuları harmanlamıştır. Geçmişten bir parça, gelecekten bir parça anlatım yaparak, puzzle parçalarını birleştirmektedir.  Kitap özel psişik güçleri(karşılarındaki insanların duygularını büke bilme gücü) olan insanların etrafında gelişen olayları anlatıyor.

Psişik güce sahip ana kahramanlardan olan Laszlo yetenekli bir öğretmendir. Farklı kişilerin de kendisiyle benzer yeteneklere sahip olduğunu fark eden Laszlo, diğer kişileri de bir araya toplayıp eğitim veriyor. Ana kahramanlardan olan Elijah adındaki erkek öğrenci ve Winter Zhi adındaki kız öğrenci de Laszlo’nun sınıfındaki yetenekli öğrencilerden ikisidir. Elijah harfleri ve duyguları renk olarak, Winter ise nota olarak görmektedir.

 

Psişik güçlere sahip kişileri bir araya getirerek kendi amaçları için kullanmak isteyen bir örgüt bulunuyor. Bir diğer ana karakter olan Darian bu örgüt için çalışan, çekiciliğiyle ön plana çıkarak istediği herkesi etkisi atına alabilen bir kadındır. Her şeyin başlamasına sebep olan şey Darain’a verilen bir görev oluyor. Winter ve Elijah’ı örgüte kazandırmak… İki öğrenci de Laszlo’nun korumasında olduğu için Darian onu baştan çıkartıyor ve kendine aşık ediyor. Ardından ise çocukların yurt dışında harika bir eğitim alacakları hususunda onu ikna etmesi zor olmuyor. Laszlo da çocukların ailelerini ikna ediyor. Ancak tüm bu süreç içerisinde Darian da Laszlo’ya aşık oluyor.

 

Başka bir yerde ise bu güçleri çok çok daha kuvvetli olan Jill isimli bir kız vardır. Bu kız bulunduğu okulda bir rahibeyi gücüyle baştan çıkartıyor ama pedere yakalanıp zindana kapatılıyor. Peder onun içinde şeytan olduğunu düşünüyor ama ne kadar uğraşsa da bu durumu çözemiyor. Darian’ın bu kızdan haberdar olmasıyla zor bela Peder’i kandırarak Jill’i de örgüte kazandırıyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Bir Oyundan Daha Fazlası Olduğunda : Satranç

 

Çocukları örgüte kazandırdıktan sonra Darian örgütten ayrılmak istediğini söylediği için tehdit ediliyor ve bir odaya hapsediliyor. Laszlo’ya Darian’ın öldüğü söyleniyor. Laszlo, örgütün amacının kötü olduğunu anlayıp çocukları kurtarmak amacıyla bir plan yapıyor. Laszlo çocukları kurtarmak için büyük bir yanlış yaparak Jill ile anlaşıyor. Jill’i hapsedildiği odadan çıkarıyor. Jill intikam duygusuna kapılıp önce örgüt liderini ve sonrasında da Laszlo ve çocukları öldürmek istiyor. Laszlo Darian ile birlik olup Jill’den kurtulup çocuklarla birlikte örgütten kaçmayı başarıyor. Laszlo ve Darian çocukların hafızalarını temizleyip ailelerine teslim ediyor. Jill’inde yeteneğini elinden alıp ondan kurtuluyorlar. Ya da kurtulduklarını sanıyorlar. Böylece beşlinin yolları bir süreliğine ayrılıyor.

 

Elijah zaman içerisine hafefob (dokunulmaktan korkma) ve enoklofob (kalabalıktan korkma) geliştiriyor. Buna rağmen aldığı psikolojik eğitimler sayesinde sinema sektörünün aranan danışmanı olmasına neden oluyor ve bir otelde yaşayıp sadece Terry adında arkadaşıyla iletişim kurarak işlerini hallediyor.

 

Winter Zhi ise bir keman üstadı oluyor ve turnelere çıkıyor ancak skandalının çıkması üzerine zor dönemler geçiriyor. Buradan sonra birbiriyle bağlantısı olmadan bir süre daha yaşamlarını anlatıyor Adam Fawer.

 

Jill geçirdiği bir kaza sonucu ameliyat oluyor. Gücünü kullanmaması için Laszlo tarafından kafa tasına yerleştirilen metal, ameliyat sırasında fark edilip, anlam verilememesine karşı çıkartılıyor. Bu sayede Jill eski gücüne kavuşuyor ve bir tarikat kuruyor. Empatik olduğu için tam bir milyon insanın zihinlerini ele geçirip onlara istediği şeyi yaptırmaya ikna edebiliyor. Bu gücünü çok korkunç emeller için kullanmaya başlıyor. Ve cinsiyet değiştirip, kendine Valentinus adını veriyor. Ve beşlinin yollarının tekrar birleşmesi bu sebepten gerçekleşiyor.

 

Jill’in korkunç planlarının önüne geçmek isteyen Darian, Elijah, Winter ve Laszlo’nun yolu tekrar birleşiyor. Laszlo çocukluğunu hatırlamayan Elijah ve Winter’a durumu anlatıyor. Ve yeteneklerini nasıl kullanacaklarını öğretiyor. Ve Jill’in planlarına karşı harekete geçiyorlar.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  2019 Yılında Okumanız Gereken 5 Kitap

 

Jill ile mücadele sonucunda Laszlo ve Darian ölüyor. Elijah ve Winter Jill’in kötü emellerini gerçekleştirmesine engel oluyor. Kötü planları gerçekleştiren kişi Valentinus olarak gösterilip, Valentinus’un aslında Jill olduğu ve cinsiyet değiştirip bu ismi aldığı sonradan gösteriliyor.

 

 

    Kitap Hakkında Değerlendirme ve Ek Bilgiler

 

Hep başkalarının bizimle ilgili duygu ve düşüncelerini merak edip onları okuyor ya da görüyor olmak isteriz ya, işte bu kitaptan sonra bunu pek de istemeyecek, normal olduğunuz için şükredeceksiniz.

 

Bu psişik güçlerle ilgili olaylar hayal gücü olduğu söylense de Amerika’da ve bazı kesimlerde bu kısımlara epey bir bütçe ayrılıp deneyler gerçekleştirildiği söylenmektedir.Bu bilinçaltı deneylerden biri de MK-ULTRA’dır. CIA tarafından yürütülen bu deneyde Amerikan vatandaşları kullanılması nedeniyle hükumet bu deneyin sonlandırılıp, bütün belgelerin çoğu yakılmıştır.Şu an yapılmadığı söylense de gizliden bu projelerin yapılıp yapılmadığı bilinmemektedir.

 

     Kitapta Geçen Etkileyici Sözler

 

-Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz. Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar. Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın. Sadece isteklerinizin tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.

 

-İyiki’ lerin keşke’ lerini geçsin bu hayatta. Çünkü zamanı geri çevirmek için saatin yelkovanı ile oynamak fayda sağlamaz.

 

-Tuhaf, Tüm duyuların merkezi olan beyin, acı hissetmeyen tek organdır.

 

-Bir sağırın sinestezi olması gibidir aşk; Müziği duymazsın ama onu hissedersin.

 

-Acı çekmek, yalnızca arzuların bertaraf edilmesiyle sona erdirilebilir.

 

Melek Ertuğ

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.