Alef ℵ 4. Bölüm Dizi Değerlendirmesi – BluTV & FX


Alef 4. Bölümü ile BluTV ve FX kanallarında yayınlandı. Yeni gelişmelerin yaşandığı bu bölümde Kemal (Kenan İmirzalıoğlu) ve Settar (Ahmet Mümtaz Taylan) katilin izini sürmeye devam etti. Bu bölümde ilk defa gördüğümüz oyuncu ise Hatice Aslan oldu.

Dikkat Spoiler içerir.

Alef 4. Bölüm Dizi İncelemesi ve Bölüm Özeti

Alef 3. bölümde bir emniyete yollanan bir kafa sahnesi ile sona ermişti. Bu bölüm 1656 yılında bir mevlevi dergahı görüntüsü ile başlıyor. Katilimizin amacını anlamamız açısından önemli bir sahne olan bu sahnede şeriat yanlıları aşırı olarak nitelendirdikleri dergahtakileri ateşe vererek yakıyor. Alef 4. bölümde gönderilen kafanın otopsi incelemesi yapılıyor. Otopsi incelemesininde dikkat çeken en önemli husus kafanın bal ile kaplanmış olması. Bozulmaması için böyle bir şey yapıldığı düşünülüyor. Kafanın en az 3 ay önce vücudundan ayrılmış olabileceği tahmin ediliyor. Ayrıca kesi aletinin diğer cesetlerde kullanılan kesi aleti ile benzerlik taşıdığı fikrine varıyor doktor.

Kafayı emniyete getiren kurye kafasında kask olduğu için tespit edilemedi. Bu zaten beklediğimiz bir durumdu. Nusret Işık ve cemiyet ile ilgili yeni bilgiler bulunuyor. Bulunan bilgiler ışığında Faik Ahlat Karaca ile bağlantılı olduğu düşünülen bir kişinin ismine ulaşılıyor. Rahmi Görener adındaki kişi ile ilgili hemen bir çalışma başlatılıyor ve evine gidiliyor. Adam oldukça yaşlı ve hasta konuşmuyor. Sorulara uzun süre cevap vermiyor. Tam giderlerken tasavvuf ile ilgili olduğunu düşündüğümüz bazı sözler söylüyor. Bu sözlerin ardından Rahmi Görener ve çevresinden daha fazla bilgi öğrenileceği kanısına varıyoruz.

Settar : Bu memlekette hepimiz artık turistiz.

Settar ve Kemal evden ayrılırken Rahmi Görener’in kızı geliyor. Rahmi Görener’in kızı okuldaki hoca, Faik Ahlat Karaca hakkında makale yazan Yaşar (Melisa Sözen). Cesedin diğer parçasının bulunmasıyla birlikte yeni bir otopsi başlıyor. Bu otopsi sırasında cesedin midesinden daha sonra Derviş Aynası olduğunu öğrendiğimiz bir obje çıkarılıyor. Objenin üzerindekiler önce bir ayet ismi zannedilse de Settar bu sayıların parsel numarası olduğunu düşünüyor ve arkadaşını arıyor. Arkadaşından aldıkları adrese gittiklerinde eski bir cami ile karşılaşıyorlar.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Alef - İlk 2 Bölüm Dizi Değerlendirmesi - BluTV & FX

Bu olaydan sonra Kemal tekrar Yaşar’ın yanına gidiyor. Burada Faik Ahlat Karaca’nın Rahmi Görener ile arkadaş olduğunu öğreniyor. Bu sırada Kemal bir anda kayıp kitaptan bahsediyor. Bu kitabı alıp teslim etmeyenin Rahmi Görener olduğunu söylüyor. Konunun daha fazla üzerine eğilmese de buradan daha fazla bilgi edinileceğinin herkes farkında. Bölümün sonlarına doğru Settar’ın oğlunun 2 yıl önce intihar ettiğini öğrendik. Bölümün son sahnesinde ise Settar bir dergaha gidiyor. Bu dergahta kendisini enişte diye karşılıyorlar. Ve son bir kaç saniyede ise Hatice Aslan’ı görüyoruz.

Alef – Kemal ve Yaşar

Alef 4. Bölüm Beklentiler & Değerlendirmeler

Bu bölümde olaylar biraz daha hızlandı diyebilirim. Bulunan ceset ve kafası, içinden çıkan numaralar, Rahmi Görener ve kızı Yaşar, kitabı alanın Rahmi Görener olması, Settar ile ilgili yeni gelişmeler olayın biraz daha hızlandığına ve genişlediğine işaret aslında. Bölümün sonunda Settar’ın üzerine dikkat çekilmesi, bir dergaha gidilmesi önümüzdeki bölümlerde sanki Settar ile ilgili şaşırtıcı şeyler öğrenecekmişiz izlenimi oluşturdu bende.

Bununla birlikte önümüzdeki bölümlerden itibaren belki de Kemal Yaşar hoca ile olayları çözmeye başlayacak diye düşünüyorum.

Alef 5. Bölüm Fragmanı & Tanıtımı

Konuyla alakalı bazı anahtar kelimeler;

alef yerli dizi,
alef 4. bölüm özet,
alef dizi izle,
alef blu tv izle,
alef dizisi yorumları,
alef hatice aslan,
alef 1. sezon izle,
alef 5. bölüm ne zaman,
alef dizi incelemesi,
alef dizisi izle,
alef dizisi konusu,
alef FX,

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 3 Average: 5]

2 Comments

  • Feyza

    Bence Melisa Sözen’in karakteri daha derin. Yaşar beklemediğimiz olayların başrolü olabilir. Katildir demiyorum ama katille yakın bağlantısı olduğunu düşünüyorum.
    Dizi genel olarak gayet iyi gidiyor.

  • Salih yordum.

    Henüz izleme fırsatı bulamadım ama mutlaka izlenmesi gereken diziler listeme ekledim. Fragman çok güzel. Kenan imirzalioğlu oyunculuğu zaten tartışılmaz. Alef dizisi iş yapar. Oyuncu kadrosu oldukça kaliteli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.