Alef – İlk 2 Bölüm Dizi Değerlendirmesi – BluTV & FX


Başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen‘in yer aldığı Emin Alper‘in yönettiği Polisiye – Gerilim türündeki dizi Blu TV üzerinden ilk iki bölümü yayınlandı. “Her sır önce sahibini yakar” sloganı ile yayına giren dizinin ilk iki bölümü izleyicide büyük bir ilgi uyandırdı. Alef FX ve BluTV ortak yapımı bir dizi. Bölümler FX kanalı ile televizyondan sonrasında BluTV ile internetten yayınlanacak.

Alef – Kenan İmirzalıoğlu & Ahmet Mümtaz Taylan

Bilgi : Alef 1. bölümü BluTV üzerinden ücretsiz bir şekilde izlenebilir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Alef 3. Bölüm Dizi Değerlendirmesi - BluTV & FX

Alef Dizisinin Konusu

Dizimizin iki polis ana karakteri bulunuyor. Ahmet Mümtaz Taylan ve Kenan İmirzalıoğlu’nun canlandırdığı bu karakterlerden biri Settar, emekliliği iyice yaklaşmış bir polis olan Settar cinayet şubede çalışmaktadır. Sorunlu bir tip olan Settar bu sebeple cinayet büroda kötü bir nama sahiptir. Kural tanımaz, kendi bildiğini okuyan, olayları kendi istediği şekilde çözen bir polistir. Kenan İmirzalıoğlu’nun canlandırdığı karakter Kemal ise Londra’dan gelmiş iyi eğitimli bir polistir. Gelir gelmez Settar’ın ortağı olarak göreve başlamıştır.

Dizide karakterlerimiz bir takım cinayetleri çözmeye çalışmaktadırlar. İki dedektif bir seri cinayete dönüşmesi beklenen gizemli cinayetleri gün ışığına çıkartmaya çalışmaktadır. Bu sırada Kemal’in de gizemli hikayesi yavaş yavaş açığa çıkmayı beklemektedir. Dizide Settar karakteri gelenekçi kanadı temsil ederken, Kemal karakteri ise yenilikçi kanadı temsil etmektedir. Zaman zaman bu ikisi kanat arasındaki yöntem farklılıklarından oluşan çatışmayı da izlemekteyiz.

Alef – Kenan İmirzalıoğlu

Alef Dizisi İlk 2 Bölüm Değerlendirmesi

Dizi polisiye gerilim üzerine kurulu. İki dedektifi canlandıran Ahmet Mümtaz Taylan ve Kenan İmirzalıoğlu cast seçimi olarak şimdilik iyi bir ikili olarak duruyor. Dizi aynı zamanda televizyonda yayınlanacak olsa da televizyondan izlemenizi tavsiye etmiyorum çünkü dizideki sahnelerin bir bölümü televizyonda sansürsüz yayınlanacak gibi değil. Hatta kesilen sahneler bile olabilir. Bu sebeple BluTV üzerinden izlemek daha iyi olacaktır.

[Spoiler Alert: Bu kısımdan sonrasında spoiler içeren bilgiler yer alabilir. Lütfen  buna göre okuyunuz.]

Dizi oldukça karamsar bir havada geçiyor. Yönetmen Emin Alper özellikle gece çekilen İstanbul görüntülerinde bunu çok iyi yansıtmış diyebilirim. Kullanılan renkler ilk başta biraz garip gelse de alıştıktan sonra hoşunuza gidiyor. İstanbul’u bu açıdan izlemek oldukça keyifli diyebilirim. Kullanılan mekanlar, sinematografi olarak izlerken beni tatmin etti. Bununla birlikte ilk iki bölüm akıcılık anlamında bazı sıkıntılar barındırıyordu. İlerleyen bölümde senaryodaki bu kopukluğun düzeleceğini ve hikayenin hızlanacağını düşünüyorum.

BluTV dizileri arasında bir değerlendire yapmam gerekirse diğer BluTV dizileri arasında en iyilerinden birisi diyebilirim. Dizinin ikinci bölümünde karşımıza çıkan Yaşar yani Melisa Sözen bir akademisyeni canlandırıyor. İlerleyen bölümlerde hikayeye büyük katkı sağlayacağını düşündüğüm bu karakteri henüz tam anlamıyla tanıma şansına sahip olamadık. Dizi de bazı sahnelerde bu kadar deneyimli polislerin acemice davranışları izleyici açısından kötü durabiliyor. Örneğin bir ev baskını sahnesinde ışıkları açmak yerine bir süre evde ışıklar kapalı fenerler ile dolaşmaları evet gerilimi arttırıyor ancak izleyici tarafında pek de hoş karşılanmıyor.

Çekim tekniği olarak oldukça beğendiğim dizinin ilerleyen bölümlerde senaryodaki sıkıntıların çözümü ile birlikte daha iyi bir noktaya geleceğini düşünüyorum. İlk iki bölümde gördüğümüz Mustafa Diri ve Nusret Işık cinayetlerinin birbirine nasıl bağlanacağını ise ilerleyen bölümlerde seyredeceğiz gibi görünüyor. Seçilen cinayet konuları benim oldukça ilgilimi çekti diyebilirim.

 

Alef Dizi- Kenan İmirzalıoğlu

Alef Dizisi İzleyici Yorumları

 

 

 

Bu yazı ile alakalı bazı anahtar kelimeler;

alef dizisi 1. bölüm,
Alef izle 1. bölüm,
Alef dizisi izle,
Alef dizisi FX,
alef 1. bölüm,
Alef dizisi ne zaman başlıyor?,
Alef dizi konusu,
Alef dizi oyuncuları,
Alef dizi blu tv
alef 2.bölüm izle
alef dizisi yorumları
alef izle ücretsiz

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 4 Average: 4]

2 Comments

  • Cengiz

    Alef dizisinde Kenan İmirzalıoğlu’nu görmek bana Ezel dizisini ne kadar özlediğimi hatırlattı. Kenan İmirzalığlu ve Ahmet Mümtaz Taylan’ı aynı yapımda görmekse mutlu edici. Alef dizisini beğendim. Alef.

  • Feyza

    İlk iki bölüm fazlasıyla karamsardı. Ayrıca görüntü kalitesindeki düşüklük seyir zevkimi olumsuz etkiledi. Dizi hakkında pek olumlu yorum yapamayacağım.
    **birtakım birleşik yazılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.