Alita – Savaş Meleği Film İncelemesi – Eleştirisi

Bilim kurgu, aksiyon ve macera türünde bir film olarak 14 şubat tarihinde vizyona giren Alita: Savaş Meleği filmi hakkında aklımda kalanları ve filmin vermiş olduğu duyguları sizlerle paylaşmak üzere bu yazımı yazıyorum. Öncelikle filmin fragmanında belirtildiği üzere film yapımcısının daha önce avatar ve titanic filmleri yapımcısı ile aynı kişi yani james Cameron olduğunu öğrenince filme olan merak biraz daha artmış oldu.

En başta dikkatimi çeken olaylardan birisi ise başrolü canlandıran karakterin bir çizim kahramanı olduğunu öğrenmek filme olan merakı daha da arttıyor.

Film 2563 yılında geçmektedir. Fragmanda da gösterildiği gibi dünya çöplük haline gelmiştir. Sibernetik uzmanı dr ido zalemin çöplerini attığı hurdalık denen yerde sayborg türünde  bir beyin buldu. Dr ido, kliniğinde daha önceden geliştirdiği vücudu hurdalıkta bulununan kız için kullanmış ve ona Alita adını vermiştir. Peki vücut daha önce neden oluşturulmuş ve Alita adının önemi filmin ilerleyen sahnelerinde anlaşılmaktadır bu kısmı filmi izleyecek olan sizlere bırakıyorum 😉

Alita kendine geldiğinde geçmişi hakkında hiç bir şey hatırlamamaktadır. Nereden geldiğini ve geçmişi hakkında aklında soru işareti olan Alita, Zalemin çöplüğü haline gelen dünyada kendi hakkında bir şeyler hatırlamaya çalışmaktadır. Kendi çevresini tanımaya çalışan Alita kendi yeteneklerini  keşfetmeye başlar.

Genç kızları öldüren katil ortalıklarda dolaşmaktadır. Bir gece kolu ve elleri kanlı olarak eve gelen dr ido’yu Alita görür ve genç kızları öldüren katilin Dr ido olduğunu düşünür. Bir gece Dr ido tekrar geç saatlerde dışarı çıkar ve alita onu takip eder. Dr idonun bir genç kızı takip ettiğini anlar ve Dr idoya engel olmak için önünü keser. Daha sonra Alitayı bu olaya karışmaması için uzakta tutmaya çalışır ve tam o sırada katiller tarafından tuzağa düşürüldüğünü anlar. Katiller Dr idoya saldırırken istemsiz bir şekilde kendisini dövüşün içinde bulur ve kullandığı  dövüş tekniği Dr idoyu bile şaşırtır. Katille savaşan alita o esnada kendisinin ayda ve savaş içerisinde olan bir anını hatırlar.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Yol Arkadaşım 2 - Film Değerlendirmesi

Filmin ilerleyen sahnelerinde motorbol adı verilen bir yarışma düzenlendiği gösterilmiş ve Hugo Alitayı bu yarışmayı izlemeye götürmüştür. Alita bu yarışmaya ilgi duymuş ve bir gün tekrar yarışmayı izlemeye gitmiştir. Alita orada motorbol yarışmasının galibinin Zaleme gönderileceğini öğrenir.

Alita birilerinin dikkatini çekmeyi başardığı için onun ölümünü isteyen ve tek düşmanı olduğunu hatırladığı Nova’nın bütün bütün saldırıları ile uğraşmak zorunda kalır. Nova’nın dünya üzerindeki gözü olan insanlardan bazılarının Alita’yı ortadan kaldırmak üzere durmadan çalışırlar. Bu sırada Alita ise Mars savaşı sırasında dünyaya düşen bir gemi keşfeder ve içerisinde tam onun mekanizmasına uygun bir savaş kıyafeti keşfeder. Bunu Doktor Ido’dan ona giydirmesini ister ancak o buna karşı çıkar.

Gelişen olaylar neticesinde aşık olduğu ve ondan çok şey öğrendiği arkadaşı Hugonun başı derde girer. Ancak o gün Alitanın motorbol yarışmalarına katılacağı ilk gündür. Yarışmayı düzenleyen ve Nova’nın dünya üzerindeki gözlerinden birisi olan Vector ise Alitayı bu müsabakaya öldürmek üzere çeşitli planlar kurmaktadır. Filmin hikayesi bu şekilde devam etmektedir.

Bilim kurgu üzerine çekilen filmi oldukça beğendiğim. Aksiyon geçişleri ve anlatılmak istenen hikayenin oldukça iyi olduğunu, filme gideceklerin oldukça beğeneceğini söyleyebilirim. Ancak film senaryosunun oldukça kısa olduğunu söylemek isterim. Filmi izlemeye başladıktan sonra filmin sonu gelene kadar izleyenin daha neler olacak diye merakla beklediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ve son olarak filmin oldukça anlamsız bir yerde son buluduğunu söylemeden edemiyeceğim devamı geleceği kesin ama tam aksiyon sahnesinin ortasında filmin son bulması oldukça kötüydü. Benim değerlendirmelerim bu şekildeydi filmi izleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dilerim.

Bertan Burak Aytekin

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.