American Gods


American Gods 2017 yılında yayınlanmaya başlamış bir dizidir. Başrollerde Ricky Whittle ve Ian McShane’in olduğu dizi ilk sezonunu geçtiğimiz haziran ayında tamamladı.

American Gods Bryan Fuller ve Michael Green tarafından yaratılmış bir televizyon dizisidir. Bryan Fuller’ı Hannibal ve Pushing Daisies dizilerinden tanıyoruz. Michael Green’e ise Logan, Alien Covenant ve Heroes dizisinde rastlıyoruz. Dizinin başrollerini ise Mr. Wednesday rolünde tecrübeli oyuncu IanMcShane ve Shadow Moon rolünde Ricky Whittle paylaşıyor. Emily Browning, Crispin Glover ve Pablo Schreiber’ın da yer aldığı dizi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tanrıların yaşamını konu alıyor.

Hapishaneden çıkıp eşiyle sakin bir hayat sürmenin hayalini kuran Shadow‘un hayalleri eşinin bir trafik kazasında öldüğünü öğrenince söner. Cenaze için eve dönerken uçakta kendisine Mr. Wednesday diyen ve Shadow hakkında bilmesi gerekenden fazlasını bilen bir adamla tanışır. Kendisini yaklaşan fırtına konusunda uyaran Mr. Wednesday‘le tanıştıktan sonra Shadow için hiçbir şey aynı olmayacaktır.

American Gods oldukça ilginç bir dizi. İlk sezonu izlesem de aklımda birçok soru işareti kaldı diyebilirim. Dizi işleniş olarak oldukça karmaşık. Bunun altındaysa inanç teması bulunuyor. American Gods dizisine göre tanrılar siz onlara inandıkça var olabiliyorlar. Zaten dizinin bölümlerinin başında da tanrıların Amerika’ya gelişlerini anlatıyorlar. Dizide birçok tanrı var ama tanrılar ikiye ayrılmış durumda. Eski Tanrılar ve Yeni Tanrılar olarak ikiye bölünmüş olan tanrılar arasında bir savaş var. Yeni Tanrılar oldukça ilginç. İnternet ve teknolojinin kişiselleşmiş hali olan Technical Boy, eğlence ve büyük medya dünyasının kişiselleşmiş hali olan Media ve globalleşmiş dünyanın kişiselleşmiş hali olan Mr. World‘den oluşan Yeni Tanrılar büyük bir güce hükmediyorlar. Diğer yandaysa artık unutlmaya yüz tutmuş ama hala güçlü olan Mr. Wednesday, Mad Sweeney, Easter gibi tanrılar var. Ayrıca eski olsa da taraf tutmayan veya Yeni Tanrılar’la saf tutan tanrılar da var. Ve tanrılar güçlerini onlara inanlardan alıyorlar. Bu nedenle ilginç bir şekilde birçok Hz. İsa var dizide. Meksikalıların taptığı Hz. İsa farklı, uzak doğuda yaşayan insanların taptığı Hz. İsa farklı. Hatta Meksikalıların taptığı Hz. İsa Amerika’ya gizlice kaçan halkına yardım ederken vuruluyor redneckler tarafından. Olaylar Mr. Wednesday ve Shadow Moon üzerinden ilerlese de birçok tanrıyla etkileşime geçtiklerini görüyoruz yani dizi bizi ilk sezonda herkesle tanıştırıyor. Ve tabi birçok da soru işareti bırakıyor kafamızda. Neler olacağını ise ikinci sezonda öğreneceğiz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Hakan Muhafız: The Protector Dizi Değerlendirmesi

Dizi Neil Gaiman’ın American Gods isimli kitabından uyarlanmış yani isterseniz kitabı da okuyabilirsiniz. Mitoloji ilginizi çekiyorsa izlemenizi tavsiye ederim. Sonraki sezonlar daha iyi olacağını düşünüyorum ama yine de kötü bir dizi değil.

Trailer

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “American Gods

    muzaffer

    (22 Temmuz 2017 - 18:31)

    Bu film tam anlamıyla komedi ve aksiyon kategorisinde yer almayı hak ediyor gerçekten muazzam bir film izleyin pişman olmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.