Artık Türk Sanat Müziği Şarkılarını Dinlemek çok Kolay!


Türk sanat müziği çok uzun yıllar hatta ve hatta asırlardan beridir süre gelip günümüze kadar ulaşmayı sağlamış, ama artık günümüzde hak ettiği değeri bulamayan, biz Türkler için çok büyük miras olan bir kültürdür.

Türk sanat müziği şarkıları günümüzde bazı kesimlerce çok büyük ilgi görse de bazı kesimlerde ise çok düşük ilgi görmektedir. Bu düşük ilgi de Türk sanat müziğinin git gide yok olmasını sağlayacağı düşünüldüğü için bu mirasa hak ettiği değeri veren sanatçılarımız bu gün önemli uğraşlar içerisindedir. TRT bu konuda duyarlı davranmıştır ve TRT Müzik kanalında genellikle Türk sanat müziğine yer vermiştir, bu nedenle TRT Müzik dinlemek bu kültüre sahip çıkmanın bir parçası diyebiliriz.  TRT müzik dinleyerek ve Türk sanat müziğine sahip çıkarak bu kültürümüzü korumalıyız.

Türk Sanat Müziği; gönül bağıdır, aşktır, sevdadır, tatlı bir huzurdur, özlemdir, umuttur, mutluluktur, ince bir sızıdır… Severek icrasını yaptığım ve radyo 1959’da sizlere bir nebze de olsa tanıtmaya çalıştığım Türk Sanat Müziği’ne kısa bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

Geçmişi Farabi’ye dayanan Türk Sanat müziği, makamlı bir müzik türüdür. Klasik anlamda Türk Sanat Müziği çeşitli İslam müziklerinin oluşturduğu zengin birikime dayanan Osmanlı müzikçilerinin ürünü olan makamsal bir müziktir. Hint müziği ile beraber dünya üzerinde süreklilik ve gelenek oluşturma bakımından mevcut üç klasik müzikten birisi olarak kabul edilir. Türk sanat müziği solo veya koro tarafından icra edilir. Çeşitli makamları vardır. Kaybolmuş makamları saymazsak, tespit edilmiş makam sayısı 600 civarında olduğu söylenmektedir .Bunların sadece 35’e yakını ise günümüz bestelerine ilham olmuştur. Türk musikisinin gelişme ve kökleşme temellerinin ilk yılları, Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarının biraz öncesi ve biraz sonrasından itibaren görülmektedir. ”Türk” ve “klasik” kelimeleri, Cumhuriyet döneminde Osmanlı Devleti’nden süregelen müziğe karşı Batı müziği taraftarlarınca ileri sürülen bazı iddialara cevap vermek için türetilmiştir. Bu iddialardan en önemlisi Osmanlı müziğinin Türklerin değil, Bizans ve İran müziği kaynaklı olduğuna dair olan tezdir. Hüseyin Sadettin Arel ve Rauf Yekta gibi Batılı müzik çevrelerince de saygın görülen kimi müzikologlar, bu iddiaları belge ve bilgilerle çürütmüşlerdir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Mehtaplı Gecelerde Unutulmaz Bir Boğaz Turu

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.