Aşk 101 1. Sezon Dizi İncelemesi – Netflix


Netflix‘in merakla beklenen 3. yerli yapımı Aşk 101 ( Love 101) bugün (24 Nisan 2020) yayınlandı. Ay Yapım‘ın yapımcılığını yaptığı dizinin başrollerinde Pınar Deniz, Kubilay Aka, Alina Boz, Selahattin Paşalı, Mert Yazıcıoğlu, Kaan Urgancıoğlu, İpek Filiz Yazıcı, Müfit Kayacan, Bade İşçil ve Tuba Ünsal yer alıyor. Dizinin senarisliğini ise Ufak Tefek Cinayetler ve Kiralık Aşk gibi dizilerden tanıdığımız Meriç Acemi yapıyor.

Dizinin yönetmenliğini Ahmet Katıksız ve Deniz Yorulmazer paylaşıyor. İlk sezonu yayınlanan Aşk 101 dizisi 8 bölümden oluşuyor. Netflix daha önce yerli yapım olarak Hakan Muhafız ve Atiye dizilerini yayınlamıştı.

Aşk 101 Dizisi Afişi
Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Beren Saat'in Netflix Dizisi : Atiye - Detaylar ve Ayrıntılar
Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Hakan Muhafız: The Protector Dizi Değerlendirmesi

Aşk 101 (Love 101) Dizisi Konusu – Hikayesi

Aşk 101 dizisi 98 yılında İstanbul Kadıköy’de bir lisede okuyan bir grup gencin hikayesini konu alıyor. Bu gençler okulda aslında birbirinden alakasız olmalarına rağmen okuldan atılmamak için önce bir grup oluyorlar. Birlikte okuldan atılmamak için neler yapabileceklerini düşünmeye başlayan arkadaşlar sonunda onların atılması önündeki tek engelin Burcu hoca olduğunu öğreniyorlar. Bunu öğrendikten sonra Burcu hocanın yakında tayini ile memleketine gideceği haberini alıyorlar. Burcu hocayı okulda tutmak ve okuldan atılmalarına engel olmaya devam etmesi için Burcu hocanın İstanbul’da kalmasının yollarını arıyorlar. Dizi bu uğurda grubumuzun başından geçenleri, kendi iç hesaplaşmalarını ve arkadaşlıklarının ilerleyişini konu alıyor.

O günkü sen, bugünkü senle karşılaşsa ne söylerdi?

Spoiler : Bu kısımdan sonraki bölümde spoiler yer alacaktır.

Aşk 101 1. Sezon Dizi Değerlendirmesi

Dizinin ilk bölümü aslında karakterleri tanımamıza yardımcı olan bir ilk bakış gibi. Bu bölümde ana karakterlerimizin gruba katılmadan önceki yaşamları hakkında küçük fikirler ediniyoruz. Dizi aslında ilk olarak sondan başlıyor. Dizi boyunca anlatıcımız olacak sonradan Işık’ın 20 yıl sonraki hali olduğunu öğrendiğimiz karakterimiz bize bir hikaye anlatmaya başlıyor. Grup 5 kişiden oluşuyor. Grubun üyeleri Kerem (Kubilay Aka), Eda ( Alina Boz), Osman (Selahattin Paşalı), Sinan (Mert Yazıcıoğlu) ve Işık (İpek Filiz Yazıcı). Kerem, agresif ve kavgacı bir isim. Okulun basketbol takımında ancak kavgacı tutumu nedeniyle takımdan kovuluyor. Eda, aykırı bir tip. Güzelliğini kullanarak insanlara kötülük yapıyor, ağına düşürüyor diyebiliriz. Onun gördüğümüz ilk suçu hocasını ayartıp okuldan attırması. Osman, parayı çok seviyor. Her durumda bir şekilde para kazanması ile biliniyor. Bahisler düzenleyerek para kazandığını görüyoruz sürekli. Sinan, Anne ve Babası ayrı aileler kurmuş dedesi ile beraber yaşayan bir çocuk. Felsefi şeyler söylemeyi seviyor. Alkolik ve çok arkadaş canlısı olmamasına rağmen okulun münazara takımında. Işık ise öğrenci temsilcisi aslında bu dört ismi bir araya getiren okuldan atılma korkusu gibi bir derdi yok. Örnek bir öğrenci diyebiliriz. Dörtlünün aşk konusundaki danışmanı gruba bu şekilde dahil oluyor.

Aşk 101 – Osman

Dizi aslında iyi başlamıştı. Hızlı bir şekilde ilerleyen senaryo izlerken bizi kendisine çekmişti diyebilirim. Dizinin en büyük problemi yaşanan olayların gerçeklikten çok uzak olması. Bu okuldan atılmamak için uğraşan öğrencilerin şimdiye kadar ki kabahatleri bile okuldan atılmaya yetecek olmasına rağmen hala okuldan atılmamışlardı. 98 yılında Türkiye’de herhangi bir okulda yaşanmaması mümkün olmayan olayların çok daha fazlası yaşanmasına rağmen kahramanlarımız okuldan atılmamışlardı.

Başta bir dönem dizisi olması sebebiyle, nostaljik ögelerin olması içimizi ısıttı. Ancak Osman’ın telefonu, zeka küpü, tetris, ev telefonları gibi küçük objeler dışında 90’lar ruhunun çok iyi yansıtılabildiğini söyleyemeyiz. Mekan seçimleri çok kısıtlıydı bu sebeple nostalji havasına bir türlü giremedik. Dış çekimlerin büyük bir kısmı sanki etrafı görmemiz istenmiyormuş gibi gece yapılmıştı. Dış çekimlerdeki açılar oldukça dardı. Belki daha maliyetli bir çalışma gerektirecekti ve bundan kaçınıldı ancak bu dizinin ruhuna büyük bir etki yaptı diyebilirim olumsuz anlamda. Müziklerin büyük çoğunluğu 98 yılı çerçevesinde henüz dünyaya gelmiş parçalar değildi. Dönemin popüler şarkıları ya da en azından daha önce yayınlanmış şarkılar kullanılsaydı daha doğru olurdu. Ancak yine de Mavi Sakal, Barış Manço, Şebnem Ferah gibi isimleri duymak güzeldi.

Dizinin hikayesinin bir yerde kitleneceği ve açmaza gireceği 4. ve 5. bölümden itibaren kendini hissettirmeye başladı. Senarist Meriç Acemi, tıpkı Ufak Tefek Cinayetler’deki gibi gündem olacak bir kavga sahnesi yazmayı amaçlamış ama bizce tıpkı Ufak Tefek Cinayetler’deki gibi başta izleyiciyi heyecanlandırıp keyifli vakit geçireceğini düşündürürken sonlara doğru bir şekilde bağlayamadığı hikayesi ile seyirciyi hayal kırıklığına uğrattı diyebiliriz.

Dizinin bir başka problemi de karakter geçişlerinin çok sert olması. İlk bir kaç bölümde aile sevgisi ve ilgisi olmadan yaşamaya çalışan ve alkolik bir çocuğun (Sinan) sıra arkadaşının kendisine aşık olduğunu öğrenmesiyle birden bire , bir rüyadan uyanmışçasına bambaşka bir insana dönüşmesi gerçek dışıydı. Hepimiz biliyoruz ki kimse bir anda ya da bugünden yarına yeni bir insan olamaz. Dizinin en iyi yazılmış karakteri Osman diyebiliriz. Kendi içinde tutarlı, ailesi gibi yoksul – orta sınıf yaşamaktansa zengin olmanın onun için bir zorunluluk olduğuna ve böylece hayatta ulaşmak istediği bir çok şeye daha kolay ulaşabileceğine olan inancıyla lise yıllarına ticarete adamış oldukça zeki bir karakter. Neden sürekli fındık yediğini ise arkadaşları dahil olmak üzere bize de açıklayabilmiş değil 🙂

Aşk 101 – Kemal ve Burcu

Burcu, İstanbul’da ailesi ve memleketteki sevgilisinden ayrı yaşayan bir öğretmen. Burcu karakteri de yine gerçeklikten uzak olarak öğrencileri ile birlikte Rock konserlerine gidip, evinde onlarla birlikte şarap içen ve empoze edilecek fikirlere açık bir şekilde dolaşan saf bir karakter. Burcu karakterinde biraz Yeşilçam saflığı var diyebiliriz. Nişanlandığı adamın evlilik, birliktelik anlayışıyla kendi beklentisinin çok uzak olduğunu fark etmesiyle beklentilerinin karşılanacağına inandığı Kemal ile birlikte olmaya karar veriyor. Burada da yine bir anda gözü açılan keskin bir karakter görüyoruz.

Grubumuzun yaptığı bir sürü oyun neticesinde Burcu ve Kemal öğretmenler bir araya gelmiştir. Burcu öğretmenin nişanlısından ayrılmasıyla tayini istemesine gerek kalmamıştır. Dizinin sonunda tüm bunlara rağmen grup üyelerinin okul laboratuvarında kavga etmesi ve büyük bir olay çıkması sebebiyle tüm okulun önünde özür dilemeleri okuldan atılmamaları için tek yoldur. Yaklaşık 20 dakika süren bu uzun anlamsız, sonunu tahmin ettiğimiz, karakterlerin bugüne kadar söylediklerinden farklı bir şey söylemediği, manasız sahne sonucunda ne olduğunu bilmiyoruz. Tahmin ediyoruz ki 2. sezon için bir açık kapı bırakılmış.

Diğer yandan Işık karakterinin yıllar sonra buluşma mekanları olan yalıya gelip diğerlerine mektup yazarak toplanma davetinde bulunmasıyla Eda karakterini canlandıran Tuba Ünsal dizide çok alakasız görünüyordu. Diğer 3 kişiden kimin veya kimlerin geleceği hakkında herhangi bir fikrimiz yok dizi bu kısmı karanlıkta bırakarak 1. sezonunu bitirmiş oldu. Genel olarak bir izleyici yorumu yapmamız gerekirse başta İspanyol yapımı olan Elite’ten daha iyi bir yapım, daha samimi bir içerik göreceğimizi sanarken son bir kaç bölümü de izledikten sonra perişanız :/ Çerezlik niyetine izlemek isterseniz izlenebilir. Kaan Urgancıoğlu’nun çok az sahnesi olması da oldukça üzücüydü.

Kısa bir not : Dizi yayınlanmadan önce iddia edildiği gibi bir Eşcinsel karakter bulunmuyor.

Aşk 101 Dizisi Nerede Çekildi?

Aşk 101 dizisi Netflix’te yayınlandığından beri herkesin merak ettiği konulardan biri de dizinin hangi okulda çekildiği. Sanılanın aksine bu okul Kadıköy ilçesinde bulunmuyor. Aşk 101 dizisinin çekimleri İstanbul Şişli ilçesinde bulunan Akif Tunçel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi. Çok güzel bir görüntüsü bulunan okulun adresi ise Maçka mahallesi, Maçka Caddesi, No:10 Şişli – İstanbul. İstanbul’da yaşayanlar için liseye toplu taşıma ile de ulaşmak mümkün. Akif Tunçel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine İETT’nin 30A ve 30m otobüs hatları ile gidebilmek mümkün. Bununla birlikte metro kullanarak da liseye ulaşabilirsiniz. M2 metrosu ile liseye ulaşmak mümkün.

Akif Tunçel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – Aşk 101 Dizisi

Aşk 101 1.Sezon Bölüm İsimleri

  • 1.Bölüm – İlk An
  • 2.Bölüm – Hayranlık
  • 3.Bölüm – Tutku
  • 4.Bölüm – Özlem
  • 5.Bölüm – Şefkat
  • 6.Bölüm – Eğlence
  • 7.Bölüm – Değişim
  • 8.Bölüm – Özel Bir An

Aşk 101 1.Sezon Çalan Şarkılar

Aşk 101 1.Sezon Fragmanı

Feyza Aktepe

 

Konuyla İlgili Bazı anahtar kelimeler;

Aşk 101 dizi izle,
Aşk 101 1. sezon izle,
Aşk 101 1. sezon netflix,
Aşk 101 netflix,
aşk 101 ekşi,
aşk 101 yorum,
aşk 101 dizi inceleme,
aşk 101 dizi değerlendirme,
Love 101 izle,
aşk 101 i̇ncelemesi spoilersız,
aşk 101 yorumlar,
aşk 101 sinan öldü mü?,
aşk 101 yalı,
love 101 yorumları,
aşk 101 selahattin pasali,
aşk 101 şarkıları,
aşk 101 2 sezon,
aşk 101 ikinci sezon,
netflix dizisi aşk 101 izle

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 5 Average: 5]

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.