Baget Yüzük


Yüzük geçmişten bugüne bağlılığın, sonsuzluğun simgesi olarak bilinmiştir. Yüzük denilince ilk düşünülen nişan, söz,  ve evlilik olmuştur. Bağlılık, sevgi ve sonsuzluk bu bağlamda yüzük ile anılan kavramlar olur.

Yüzük her ne kadar kadın aksesuarı gibi görünse de eski toplumlarda devletin başında olan erkekler tarafından kullanılmış, egemenlik ve gücün temsilcisi olarak kabul edilmiş. Üzerinde o devlete ait mühür bulunan yüzükler siyasi yazışmalarda damga olarak kullanılmış. Yüzük karşımıza farklı modeller ile çıkmaktadır, bunlardan bazıları tektaş, baget yüzük, fantezi yüzük gibi farklı detaylara sahip yüzükler bulunmaktadır.

Diğer aksesuarlarda olduğu gibi yüzükte mısır medeniyetlerine dayandığı söylenmektedir. Eski Mısırlılar ve diğer eski kültürlerine göre çember ,başı ve sonu olmamayı yani sonsuzluğu ifade etmekteymiş. Çember ortasındaki delik ise bilinene ve bilinmeyene açılan kapı olarak görülürmüş. Bir kadına yüzük vermek, o kadına duyulan bitmeyen olumsuz aşkı ifade edermiş. Bizim kullandığımız gibi Mısırlılar da sol el yüzük parmağına, yani doğrudan kalbe giden tek damarımızın bulunduğu parmağa takarlarmış.

Günümüzde ise değerli madenler ve taşlar kullanılarak yapılan yüzükleri kadınlar tarafından şık görünmek ve kombin tamamlama amaçlı sıkça kullanmaktadırlar. Bunlardan en şık ve en gösterişli olanı pırlantadır. Pırlanta yüzükler, özel günlerde verilen anlamlı ve değerli hediyelerdendir. Evlilik teklifi, nişan töreni, nikah merasimi, düğünler gibi… Kesimlerine göre isim alan pırlantalarda en can alıcı olanı baget kesim olanıdır.

Baget kesim pırlantalar, evlilik teklifi için sıra dışı ve göz kamaştırıcı bir tercihte bulunmak isteyenler için mükemmel bir alternatiftir. Baget pırlanta yüzüğü her kadın sol el yüzük parmağına, yani doğrudan kalbe giden tek damarımızın bulunduğu parmağa takmalıdır.

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]
Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Ogretmentercihim.com Yeni Nesil Özel Ders Platformu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.