Bir Albümden Daha Fazlası : Pink Floyd – Animals

Pink Floyd’un en iyi albümü denilince çoğu kişinin aklına The Wall veya The Dark Side Of The Moon albümü gelir. Elbette ki bu doğru olabilir, ama Pink Floyd bu iki albümden çok daha fazlası ve her albüm bir ustalık eseri. Bu nedenle bu yazımda size Animals albümünden bahsedeceğim.

Animals Nisan ve Aralık 1976 yıllarında kaydedilmiş ve Ocak 1977’de yayınlanmış bir Pink Floyd albümüdür. Dogs hariç tüm şarkılar Roger Waters tarafından yazılmış ve seslendirilmiştir. Animals için George Orwell’in Hayvan Çiftliği kitabından esinlenildiği söylenebilir ama  Hayvan Çiftliği‘nin aksine Animals Komünizm değil Kapitalizm eleştirisidir . Animals 5 parçadan oluşmuştur ve her parça toplumun farklı bir kesimini temsil eden farklı bir hayvanla özdeşleştirilmiştir.

Animals‘ın açılış ve kapanış şarkısı olan Pigs on the Wing için bir aşk şarkısı demek daha doğru olur. Şarkı iki parçadan oluşmaktadır. Roger Waters‘ın yeni eşi Carolyn için yazdığı bu parça albümdeki diğer karanlık olarak işlenen parçalardan oldukça farklıdır. Roger Waters’ın ilk parçada eşiyle birbirlerini bulmalarının öneminden bahseder. İkinci parçadaysa Waters ilk parçadaki söylemlerini devam ettirirken aynı zamanda kendisini Dog olarak ifade eder. Pigs on the Wing‘in iki parçasında da sadece akustik gitar kullanılmıştır. Pigs on the Wing için ezginin sadeliği ve sözleriyle Pink Floyd‘un en aşk dolu şarkısı denilebilir.

Dogs 17 dakikadan oluşan albümün en uzun parçasıdır. Roger Waters ve David Gilmour‘un beraber yazıp söylenmiştir. Pigs on the Wing gibi yumuşak bir şarkıdan sonra çok sert olmamakla beraber dinleyiciyi çarpma özelliğine sahiptir. Dogs iş adamları ve onların acımasız rekabetinden bahseder.

You have to be trusted by the people that you lie to
So that when they turn their backs on you
You’ll get the chance to put the knife in.Çevirisi : “Yalan söylediğin insanlar sana güvenmeliler ki sana arkalarını döndüklerinde onları bıçaklayabilesin“.

Çarpıcı, sert ve eleştirel sözleriyle güçlü bir parça olan Dogs aynı zamanda müzikal anlamda da çok zengin bir parça. Hissettirmesi gereken hisleri, vermesi gereken mesajı notalarla bile dinleyiciye aktarabiliyor.

Pigs Animals’ın ikinci kısmının ilk parçasıdır. Waters Pigs‘i güç ve paraya sahip olan ve kendi çıkarları için toplumu yönlendiren toplumun en üst tabaka olarak betimler. Pigs 3 parçadan oluşur ve her parça farklı bir domuzu temsil eder. İlk iki parçadaki domuzun kim olduğu bilinmese de üçüncü parçada bahsi geçen domuz Mary Whitehouse isimli muhafazakar bir sosyal aktivisttir. Pink Floyd‘un talk-box’ı kullandığı ilk parça Pigs‘dir, David Gilmour bu şarkıda talk-box yardımıyla domuz seslerini taklit etmiştir.

Ve SheepSheep’e  ilk olarak Raving and Drooling adıyla Pink Floyd‘un 74 turnesinde rastlarız. Waters bu şarkıda başkaları tarafından güdülen koyunları anlatır . Fakir kitleyi de temsil eden Sheep, hayatta pek bir amacı olmayan insanlar olarak tasvir edilir. Sheep aynı zamanda Psalm 23 isimli ilahinin değiştirilmiş bir versiyonunu da içinde barındırır. Şarkının sonlarına doğru kuzular köpekleri öldürür ve tekrardan evlerine dönerler.

Aynı zamanda albüm kapağının da ilginç bir hikayesi var. İlk olarak ailesinin hayvan olduğunu keşfeden bir çocuk fikri öne atıldı. Ancak karar verilen albüm kapağı fikri Waters‘a ait. Hem fabrikayla kapitalizm hem de domuz sembolizmi içeren albüm kapağı fikrini uygulamaksa çok kolay olmadı. Waters fotoğrafın tamamen gerçek öğelerden oluşmasını istiyordu. Bunun için öncelikle 12 metre uzunluğunda domuz şeklinde bir balon tasarlandı. İlk gün balon şişmedi. İkinci günse  balon iplerinden kopup gözden kayboldu ve daha sonra bir çiftçinin çiftliğinde bulundu. Üçüncü gün yapılan çekimlerden sonra fabrikanın önceki çekimlerde çok daha iyi çıktığı kanısına varıldı ve domuz fotoğrafa sonradan eklendi.

23 Ocak 1977’de İngiltere’de ve 12 Şubat 1977’de ABD’de yayınlanan albüm İngiltere’de 2. ABD’de ise 3. sıraya kadar yükseldi. Animals aynı zamanda In the Flesh turnesinde yaşanan olaylarla birlikte The Wall‘ın oluşmasına öncü olmuştur. Waters ve Wright arasındaki kavga da bu albümde başlamıştır diyebiliriz.

Sonuç olarak Animals dinlenilmesi gereken harika bir Pink Floyd albümü. Verdiği mesajlar ve müzik kalitesiyle efsane olarak nitelendirilebileceğimiz bir albüm olan Animals‘ı dinleyin dinlettirin.

Ali Eren Sevinç

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Kalben'in Yeni Albümü : "Sonsuza Kadar"

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.