Bir Apartman Hikayesi : İrfan Değirmenci – Bir Uyuyup Uyanalım

İrfan Değirmenci yıllarca televizyonda, sokakta yada muhabirlik yaparken karşılaştığı insanları bir kitapta bir araya getirdi. Bir Uyuyup Uyanalım eski bir televizyoncunun hikaye kitabı.

Sevilen Bir Televizyoncu

İrfan Değirmenci yıllardır gözlerimizin önünde olan bir televizyoncu 1996 yılında Ankara‘da yerel bir kanal olan Ostim TV‘de başladı televizyonculuk hayatına 2017 yılına kadar bir çok kanalda devam etti. Son olarak onu Kanal D ekranlarında sabahları izliyorduk ama bazı sebeplerden ötürü İrfan Değirmenci işsiz kaldı. Şimdilik bir projede yer almayan İrfan Değirmenci işsiz kaldıktan kısa bir süre sonra Bir Uyuyup Uyanalım isimdeki kitabını yayınladı.

Bir çoklarına göre bu bir pr çalışmasıydı. İşsiz kaldıktan hemen sonra kitabı yayınlaması bazı çevrelerde şüphelere neden oldu. Ancak bu kitabın bir kaç gün de yazılamayacağı da ortada. Özellikle son 1 yılını yakın çalışma arkadaşı Ertuğrul Albayrak‘ın uzun ısrarları neticesinde bu kitaba ayıran İrfan Değirmenci yoğun bir çalışmanın ardından ilk kitabı Bir Uyuyup Uyanalım‘ı yayınladı.

 

Bir Uyuyup Uyanalım Kitabı Konusu

Bir Uyuyup Uyanalım kitabı İrfan Değirmencinin hayatı boyunca karşılaştığı insanları bir kurgu ile bir araya getirmesini konu olarak alıyor. Deneyimli televizyoncu haberlerde gördüğümüz o haberlerin geri planını belki de o insanların o haberlere nasıl konu olduğundan söz ediyor. Kitaptaki her karakter aslında toplumda karşılığı olan insanları temsil ediyor. Kitabın ana karakteri apartmanın “deli” kadını Belkıs Abla. Kitabın ana karakterleri aynı apartman içerisinde yaşıyor.

Aynı apartmanda yaşayan insanların yaşadıkları bazen acı, bazen komik, bazense politik bir üslup ile okurlara anlatılıyor. Apartman’ın diğer mensuplarından biri de ev sahibi. Ev sahibinin özelliği cemaatlere kendini kaptırmış olması. Apartmanda yaşayan bir diğer karakter ise eşcinsel yani gay olan 2 genç. Apartmanın en alt katında ise bir kürt ile trakyalı evli çift yaşıyor. Bir Türkiye sentezinin yansıtıldığı apartmanda yaşanan olaylarda hemen hemen her gün haberlerde izlediğimiz olaylar cinsinden.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Çoğunlukla Harika : Otostopçunun Galaksi Rehberi

Bu kitap bizlere nasıl bir toplum içerisinde yaşadığımızı bu toplumda ne tür insanların olduğunu birbirimize bakış açımızı neden birbirimizi sevdiğimizi yada sevmediğimizi tüm çıplaklığıyla anlatıyor. Deneyimli bir habercinin kaleminden Türkiye’ye okumak isterseniz bu kitap tam size söre

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “Bir Apartman Hikayesi : İrfan Değirmenci – Bir Uyuyup Uyanalım

    Kurtuluş

    (19 Nisan 2017 - 12:04)

    İrfan Değirmenci, düşüncelerine değer verdiğim bir insandır. Henüz kitabı alma fırsatım olmadı, ancak en kısa zamanda temin edip okumayı düşünüyorum. Bu yazıyla merak edenleri yeteri kadar bilgilendirmişsin. Tebrik ederim 🙂

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.