Bir Dede Korkut Komedisi: Salur Kazan Zoraki Kahraman


Dede Korkut Hikayelerinin konu alındığı Salur Kazan Zoraki Kahraman filmi 9 Haziran’da izleyicisi ile buluşuyor. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ise Burak Aksak yapıyor.

Dede Korkut Hikayeleri yüzyıllar boyu anlatılan Türk masallarıdır. Bu hikayeleri hemen hemen hepimiz biliriz. Daha önce çizgi film ve filmlerde çokça işlenen Dede Korkut Hikayeleri bu sefer absürt bir komedi ile karşımıza geliyor. Burak Aksak Dede Korkut Hikayelerini kendine has tarzı ile yorumlayarak ortaya bir komedi filmi çıkartmış.

BKM yapımcılığında çekilen filmin başrollerinde  oldukça tanıdık isimler bir arada yol alıyor. Filmin başrolünde en son Kolonya Cumhuriyeti filminde gördüğümüz Mahir İpek yer alıyor. Yine BKM‘den tanıdığımız Onur Atilla‘da oyuncu ekibi içerisinde yer alıyor. Filmdeki diğer oyuncular Devrim Yakut, Korhan Herduran, Özgür Serçeler, Salih Kalyon, Mehmet Fatih Dokgöz, Burak Çimen gibi isimlerden oluşuyor. Bununla birlikte yakın zamanda aramızdan ayrılan usta oyuncu Erdal Tosun‘da bu filmde yer alan oyuncular arasında.

Oldukça eğlenceli bir film olan Dede Korkut Hikayeleri: Salur Kazan Zoraki Kahraman Burak Aksak ve BKM ekibinin birleşmesiyle absürt komedinin dibine vurmuş. Burak Aksak bu filmde de 2015’de yayınlanan Bana Masal Anlatma ve Kara Bela filmlerindeki mizah anlayışını koruyor. Zaten kendine has bir izleyicisi olan bu ekibin yaptığı filmi aileler de birlikte rahatça izleyebilir.

Dede Korkut Hikayeleri: Salur Kazan Zoraki Kahraman Film Değerlendirmesi

Absürt komedi olması kişisel olarak mesafeli durmama yol açsa da filmde seviye korunmuş. Kaliteli göndermeler ile yapılan espiriler sayesinde yapılan mizah absürt olmasına karşın filmin hikayesi de özenle anlatılıyor. Kalemini oldukça kuvvetli bulduğum Burak Aksak bu filmde de beklenileni vermiş. Özellikle Kolonya Cumhuriyeti filminde son olarak büyük beğeni toplayan ve bu filmde de başrolde olan Mahir İpek rolünün hakkını veriyor. Son olarak Erdal Tosun‘u bu filmde görmek izleyiciyi hem mutlu edecek hem de duygusal anlar yaşatacaktır.

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]
Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Belgesel sinemaya Antalya Film Forum desteği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.