Bir Devrin Sonu : Penguen Dergisi Kapanıyor

Geçtiğimiz günlerde Penguen dergisi son 4 sayısına girdiğini ve bundan sonra derginin kapanacağını açıkladı. Ancak Penguen severler uygulama üzerinden karikatürleri okumaya devam edebilecek.

Penguen dergisinin logosu

Penguen 2002 yılında kurulmuş ülkemizin en çok okunan mizah dergilerinden bir tanesi. Yıllardır hep muhalif olarak tanıdığımız Penguen dergisi artık yayın hayatının sonuna geldi. Çıkacak 4 sayısının ardından kağıt dergi üretimine son verecek olan Penguen bundan sonraki yol haritasını ise sevenlerine duyurdu. Mobil uygulamaları üzerinden karikatür yayınlamaya devam edecek olan Penguen dergisi sevenlerini bu uygulamayı indirmeye davet etti.

Penguen dergisinin 27 Nisan 2017 tarihli sayısı

Penguen Dergisi Kapanmasın Kampanyası

Penguen dergisinin kapanacağını açıklamasıyla birlikte Penguen‘i sosyal medya hesapları mesaj yağmuruna tutuldu. Penguen okurları derginin kapanmaması için birden fazla dergi alma çağrısında bulundu. Bununla birlikte sanat, spor, siyaset ve televizyon camiası da Penguen‘in kapanmasına karşı kayıtsız kalmadı.

Başta Şevket Çoruh olmak üzere bir çok ünlü isim Penguen dergisinin kapanacak olmasına dair üzüntülerini dile getirirken Penguen Dergisinin kapanmasına engel olmak için kampanyalara destek verdiler. Penguen Dergisi kapanmasın kampanyasına Şevket Çoruh‘un yanı sıra Meltem Cumbul, Birce Akalay, Sevinç Erbulak, Fırat Tanış, Nihat Sirdar, Metin Arolat gibi ünlü isimler destek mesajları paylaştı.

Ünlü isimlerin destek mesajları paylaşmasının yanı sıra diğer mizah dergileri de bu duruma kayıtsız kalmadı. Leman ve Uykusuz gibi dergiler Penguen dergisine destek mesajlarını iletti. Tüm bu destek kampanyasının ardından Penguen bir açıklama yaparak herkese teşekkür etti ancak kapanma kararının kesin olduğunu bir nevi taşıma su ile değirmenin dönmeyeceğini okurlarına ifade etti.

Penguen Dergisi Neden Kapanıyor?

Günümüzde hala karikatür okunan ve takip edilen bir sanat dalı. İnsanlar gülmek, eğlenmek, siyasi göndermeler, mesajlar görmek için bu dergileri fazlasıyla okuyor. Aslında her geçen gün bu mizah dergilerinin takip edilme ve okunma oranları artsa da kağıt dergi satışlarında büyük düşüşler her geçen gün maalesef devam etmekte.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  M.Serdar Kuzuloğlu'dan 20 Kitap Tavsiyesi

Bu düşüşteki en büyük etken teknoloji. Günümüzde geleneksel iletişim araçlarının hepsi internetin yaygınlaşması ile benzer sorunlar yaşıyor. Gazeteler artık gelirlerinin büyük kısmını internet aracılığıyla elde ediyor. Bununla birlikte mizah dergilerinin en büyük sorunu da telif.

Karikatürlerin bir çok internet sitesinde izinsiz yayınlanmasından ötürü mizah dergileri artık eskisi kadar satış yapmakta zorlanıyor. Durum böyleyken Penguen dergisi de kağıt dergi satışını sonlandırarak yayın hayatına internet ortamında devam etme kararı aldı. Teknolojinin kaçınılmaz bir sorununu yaşayan Penguen dergisi ne ilk nede son kurban olacak.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “Bir Devrin Sonu : Penguen Dergisi Kapanıyor

    Turalcan Mustafayev

    (30 Nisan 2017 - 09:47)

    Vay be çok kötü oldu karikatürlerini hep alırdım…

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.