Bir Efsane : Battlestar Galactica


Uzay temalı bir bilim kurgu dünyası düşündüğünüzde akla gelen 2 ilk isim şüphesiz Star Wars ve Star Trek’tir. Ama onlara denk bir bilim kurgu dünyası daha var. Battlestar Galactica.

Battlestar Galactica 2003-2009 yılları arasında yayınlanan bir bilim kurgu dizisidir. Zamanın şartları düşünüldüğünde işlenmesi oldukça zor bir konuya sahiptir çünkü görsel efektlerin uzay savaşlarını destekleyecek kalitede olması gerekiyordu. Ama şunu söylemeliyim ki hem savaş sahnelerinin altından ustalıkla kalkmış hem de çok daha fazlasını izleyiciye sunmayı başarmış bir dizidir Battlestar Galactica.

Battlestar Galactica, bizim dünyamızdan uzakta geçen bir dizi. Cobol’un 12 Kolonisi‘nde yaşayan insanlar Cylon denilen robotları yaratıyor. Daha sonraki yıllarda isyan eden Cylon‘larla insanlar arasında kanlı bir savaş başlıyor. Savaşın bitmesinden 40 yıl sonra Cylon‘lar Koloni’lere dönüp tekrardan saldırıyor ve sadece birkaç bin insan bu saldırıdan kurtulup birleşerek bir filo kuruyorlar. Daha sonra Battlestar Galactica öncülüğünde efsanelerde geçen Dünya‘yı bulmak üzere yola çıkıyorlar.

Battlestar Galactica, bir savaş gemisi. Filonun koruyucusu. Dizide hayatta kalan insanların nasıl tekrardan bir devlet oluşturduklarını, seçimleri, hükümet yapısını, asker ve hükümet arasındaki gerilimi, işçilerin hayatını, askerlerin hayatını ve daha birçok konuyu öyle güzel işlemişler ki hayran olmamak elde değil. Sadece uzayda geçen bir dizi değil Battlestar Galactica aynı zamanda politikayı da öyle harika işliyor ki gerçekten uzayda geçen savaşları arkaplanda bırakıyor.

Sizlere spoiler vermek istemiyorum. Ama dizi göründüğünden çok daha derinlere inmeyi başarabiliyor. Gerek senaryo gerekse oyunculuk açısından çok üst seviye bir dizi. 3 Emmy Ödülü kazanan dizinin ayrıca 35 farklı ödülü ve 89 adaylığı bulunuyor. IMDb‘de en iyi 88. Dizi ünvanını taşıyan Battlestar Galactica bana sorarsanız çok daha fazlasını hak ediyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Game of Thrones : 7. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Ayrıca söylemem gerekiyor ki Bear McCreary dizinin bestecisi ve kendisi işini o kadar iyi yapmış ki, her şarkı hafızanıza ayrı bir anıyla kazınıyor ve hayal bile edemeyeceğiniz kadar içinize işliyor. Gerçekten şimdiye dek en beğendiğim dizi soundtrackleri Battlestar Galactica‘ya ait sırf müziği için bile izlenebilecek bir dizi.

Eğer ne izlesem diye düşünüyorsanız ve bilim kurguyu seviyorsanız. Battlestar Galactica izlemeniz gereken ilk dizi.

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

2 thoughts on “Bir Efsane : Battlestar Galactica

    […] ve Pepe Rapazote’nin canlandırdığı Chepe Santacruz Londono karakterlerinden oluşuyor. Battlestar Galactica dizisinden tanıdığımız Edward James Olmos da ilk bölümde konuk oyuncu olarak yer alıp bizi […]

    […] Woodbine, Ron Swanson olarak bildiğimiz Nick Offerman, kızılderili rolünde Zahn McClarnon, ve Battlestar Galactica dizisinden tanıdığımız Michael Hogan dizinin önde gelen oyuncularını […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.