Bir Efsanenin Dönüşü : Cingöz Recai


Peyami Safa’nın aynı isimli eserinden uyarlanan Cingöz Recai bugün vizyona girdi. St. Petersburg ve İstanbul’da çekilen film oyuncu kadrosuyla da oldukça zengin.

Cingöz Recai bir polisiye, aksiyon filmi. Yönetmenliğini Onur Ünlü‘nün yaptığı Cingöz Recai bugün 13 Ekim tarihinde vizyona girdi. Başrollerde ise, Kenan İmirzalıoğlu, Cingöz Recai karakterini Haluk Bilginer ise Başkomiser Mehmet Rıza karakterini canlandırıyor. Ayrıca Muhteşem Yüzyıl ile tanısak da Annemin Yarası filminde de kendini ispatlayan Meryem Üzerli, tiyatroda oldukça başarılı olsa da halkımız tarafından daha çok dizilerle tanınan Musa Uzunlar, yine Muhteşem Yüzyıl’dan tanıdığımız ve günümüzde dizi sektöründe kendini gösteren Selim Bayraktar, Leyla ile Mecnun’da Onur Ünlü ile birlikte çalışmış Ushan Çakır, Behzat Ç. dizisinden tanıdığımız Fatih Artman ve son olarak yine Leyla ile Mecnun ve daha birçok yapımda Onur Ünlü ile çalışmış Serkan Keskin de dizide rol alan oyuncular arasında. Oyuncu kadrosunda kendisine yakın isimler seçen Onur Ünlü bu konuda oldukça düşünmüş ve isabetli kararlar almış. Gerek yan karakterler olsun gerek başroller olsun oldukça iyi seçilmiş kişiler. Kenan İmirzalıoğlu jön diyebileceğimiz çok nadir isimlerden biri, daha önce aldığı her rolün altından başarıyla kalkmış bir isim. Aynı şekilde Haluk Bilginer de gerek tecrübesi gerek yeteneğiyle bizi Cingöz Recai‘yi sinemada izlemeye teşvik eden en önemli etkenlerden bir tanesi.

Cingöz Recai sadece kötü insanları soyan ahlaklı ve dürüst bir hırsız. Başkomiser Mehmet Rıza ise onu yakalamaya çalışan bir polis. Yıllardır aradığı hayalet isimli birini soymaya çalışan Cingöz Recai bu sefer kendi ekibiyle değil tehlikeli insanlarla beraber soygunu planlar. Film hakkında bildiklerimiz az çok bu kadar. 2 fragmanda izlediğim kadarıyla söyleyebileceğim en net şey kostümlerin ve makyajın harika olduğu. Fragman bize senaryo ve derinlik konusunda pek bir bilgi vermese de çekimler, mekanlar ve oyunculuklar oldukça göz dolduruyor. Filme çok büyük beklentilerle gitmemenin doğru olduğunu düşünüyorum, izlenmesi gereken iyi bir yapımdan fazlası değil bence. Ama daha sonra gelecek olan devam filmleri için iyi bir ön ayak olabilir. Ayrıca yine son zamanlarda çıkmış veya yakın gelecekte çıkacak pek çok yerli ve yabancı filmlerden daha iyi bir prodüksiyon olduğu su götürmez bir gerçek. Dediğim gibi büyük beklentilerle gidilmezse çok zevk alınacak bir film Cingöz Recai.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Tiyatrodan Sinemaya : Tatlım Tatlım

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.