Bir İnsanı Tanımanın En İyi Yöntemleri


İnsan ilişkilerinin en zor taraflarından birisi yeni tanıştığımız ya da henüz tam olarak fikir sahibi olamadığımız birini tanımaya çalışma aşamasıdır. Bu aşama genellikle ön yargılar ile dolu olduğu için karşımızdaki insanı tanımamızı zorlaştırır. Bu yazıda insanları tanıma aşamasında hangi yöntemleri izleyebileceğimizi inceleyeceğiz. Bu sayede yeni insanları tanıma konusunda yeni yöntemler öğrenebilir, fikir sahibi olabilirsiniz.

Arkadaşlarınızı tanımanın en iyi yöntemleri

Zamana Bırakmak

Bu konudaki belki de en iyi yöntem zamana bırakmaktır çünkü yöntem bağımsız olarak zaman bize kişinin tüm yönlerini gösterecektir. Elbette bu yöntem en iyisi olmakla birlikte uzun bir süre alabileceği için şüpheli bir şekilde bir süre tavır takınmanıza sebep olabilir. Önyargılarınız sizi bu süreçte sürekli tetikleyecektir. Zamana bırakmak ile ilgili  Dostoyevski şöyle demiştir;

“insanların birbirini tanıması için en iyi zaman, ayrılmalarına en yakın zamandır.”

Yanında Sessiz Kalmak

Bir insanın yanında sessiz kalmak onu harekete geçirmek için, onun karakterini analiz etmek için en güzel yollardan birisidir. Yanında sessiz kaldığınız kişi sizin hakkınızda neler düşünüyor hareketlerinden yola çıkarak gözlemlemeye çalışın. Hakkınızda ne düşünüyorsa aslında kendisi de tam olarak o insandır diyebiliriz. Bunu uzmanlar şu şekilde açıklıyor. Sessizliğe, mütevazi duruşa, yumuşak olmaya herkes şekil vermek ister aslında bu şekli verirken herkes kendinden bir şeyler gösterir.

Tartışma İçerisine Girmek

Bu da aslında en bilinen yöntemlerden birisidir. İnsanlar her zaman oldukları gibi görünmezler kontrollü olmaya çalışırlar ve bunu mantıklı çoğu insan, çoğu zaman başarır. Bunu kırmanın yollarından birisi o insanla tartışmaktır çünkü tartışma sırasında insanlar genellikle kontrolünü büyük oranda kaybeder bu da aslında görünmek istedikleri değil oldukları insanı ortaya çıkarır. Bir insan tartışma sırasında normal tavırlarına ne kadar yakınsa aslında o insan o kadar tutarlı diyebiliriz. Bu sebeple bir insanla tartışmaya girmek çok kişiliğini ve karakterini görmek açısından çok önemlidir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Cem Yılmaz Filmlerindeki Unutulmaz Figüranlar

Baş Başa ve Toplu Ortamlarda Hareketlerini Takip Etmek

Bu yöntemdeki önemli nokta aslında tanımak istediğimiz insanın toplum içinde öne çıkmak için bir şeyler yapıp yapmadığını görmektir. Bire bir sohbet ederken önyargısız, anlayışlı, açık fikirli olan bir insan topluluk içerisine girdiğinde bu fikirlerinin tam tersini söylüyor olabilir. İçinde bulunduğu grupta öne çıkmak için bire bir konuşmanızda söylemediği, düşünmediği şeyleri söylüyor olabilir. Bu yüzde bu iki ortam arasındaki fark bir insanı tanımak için çok önemlidir. Bunu takip edip, gözlemleyebilir buradan bir çok çıkarımda bulunabilirsiniz.

Kendinden Aşağı Gördüğü İnsanlara Karşı Tavırlarına Bakmak

Güç insanın eline geçtiğinde neler yapabileceğini görmek istiyorsanız kendinden aşağı olduğunu düşündüğü insanlara nasıl davrandığını gözlemleyebilirsiniz. Örneğin bir yemek yemek için gittiğiniz mekanda garsona, markete gittiğinizde kasiyere, yoldaki dilenciye, sokak satıcısına nasıl davrandığını gözlemleyin. Bu insanlara karşı davranışı tanımaya çalıştığınız insanın karakteri için büyük ipuçları veriyor olabilir.

Aynı Evde Yaşamak

Daha önceki başka bir maddede de söylediğimiz gibi bir insan rol yapıyor, tavırlarını sürekli kontrol altında tutuyor olabilir hatta kavga veya tartışma esnasındaki anlık gerilimlerde  bile bu kontrolü kolaylıkla kaybetmiyor olabilir. Uzun vadede bir insanla aynı evde yaşamak ona karşı fikirlerinizi yavaş yavaş değiştirmeye başlayabilir. Rol yapıyor olsa bile kimse bu kadar uzun süre rol yapamaz yavaş yavaş da olsa gerçek karakterini görmeye başlarsınız.

Borç Para Vermek

Çok iyi bir arkadaşınıza borç para vermek ona ait fikirlerinizi bir anda değiştirebilir. İşin içine para girdiğinde insanlar bir anda değişim gösterebilir. Borcuna sadık olmayan arkadaşınız hakkında fikirleriniz olumsuz yönde değişim gösterir. Bu sebeple birine borç para verirken tüm bunları düşünerek verin. Unutmayın fikirler iyi yönde çok yavaş ilerlerken kötü yönde çok hızlı ilerler.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Karantinada Ücretsiz Eğitim ve Kültür Sanat Faaliyeti Önerileri

Beklentilerini Karşılamayı Bırakın

Sizi sevdiğini düşündüğünüz biri aslında beklentilerini karşıladığınız için size iyi davranıyor olabilir. Size iyi davrandığı için onu gerçekten iyi tanıyamamış olabilirsiniz. Bağımlılık ilişkisine dayalı arkadaşlıklarda bu sıklıkla görülen bir durumdur. Sizden beklentisi olan insan bu beklentisinin karşılanması için ya da karşılandığı için size iyi davranıyor olabilir. Böyle olup olmadığını anlamanın en iyi yolu da beklentilerini karşılamayı bir süre kesmektir. Beklentilerini karşılamayı kestiğinizde size nasıl davrandığını gözlemleyebilir onun hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

Hayallerini Öğrenmek

Bir insanın davranışları olduğu gibi hayalleri de karakteri hakkında bize çok ipucu verir. Tanımak istediğiniz insanlara hayallerini sorabilir söylediklerine göre fikir sahibi olabilirsiniz ancak burada önemli nokta şudur gerçekten hayallerini mi anlatıyor yoksa herkesin hoşuna gidecek hayallerden mi bahsediyor? Bunu ayırt etmek çok önemlidir.

Eline Koz Vermek

Eğer bu kozu size karşı kullanıyor ve kötülüğünüz için uğraşıyorsa o insandan uzaklaşmak sizin yararınıza olacaktır.

Bonus Video : İnsan Tanıma Teknikleri

Bu konuda uzman olan Banu Gökçül’ün aşağıdaki videosunu izleyerek konu hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Konuyla ilgili bazı anahtar kelimeler;

Bir insanı ne kadar sürede tanırsın
Bir insanı tanımak ne kadar sürer
Bir insanı nasıl tanırsınız
Bir kızı tanımanın yolları
İki insan birbirini nasıl tanır
Bir insanı dinlediği müzikten tanıyabilirsin
Bir insanı tanımak için 4 durum
Birini tanımak istiyorsan ya yola çık
İnsanları tanımak sözleri
Bir insanı nasıl Tanırız
Bir insanı nasıl Tanırsın
Bir insanı tanımak istiyorsan ona borç ver
Bir insanı tanımak Sözleri
Bir insanı tanımanın yolları

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.