Bir Radyocunun Anıları : Otuz Beş’i Beklerken

Nihat Sırdar Türkiye’nin en çok dinlenen ve sevilen radyocularından birisidir. Yıllardır yaptığı radyo programları ile radyo dinleyenlerinin gönlünde taht kurmuştur. Nihat Sırdar şimdi de ilk kitabı Otuz Beş’i Beklerken ile karşımıza çıkıyor.

Nihat Sırdar hoş muhabbeti, sevecen olması, samimi olması ve hep içimizden biri gibi davranması sebebiyle yıllar boyu artan bir hayran ve takipçi kitlesine sahip oldu. Nihat Sırdar önce KAFA dergisinde yazmaya başladığı yazılarına şimdi de ilk kitabı Otuz Beş’i Beklerken ile devam ediyor. Ayılık olarak KAFA dergisine yazdığı yazılardan ve buna ek olarak benzer hikayeleri topladığı kitabı Otuz Beş’i Beklerken bir anı kitabı olma özelliği taşıyor.

Hayatının çeşitli evrelerinden bahsettiği bu kitabında Nihat Sırdar başından geçen olayları çeşitli değerlendirmeler ve analizler çerçevesinde okuyucusuna anlatıyor. Her hikayenin birbiri ile bir çok bağlantısı olsa da hepsi ayrı birer hikaye, anı olma özelliği de taşıyor.

Oldukça politik ve eleştirel bir bakış açısı ile de kaleme alınan Otuz Beş’i Beklerken’in bazı bölümlerinde anılardan yola çıkılarak yapılan politik değerlendirmeler bizlere Nihat Sırdar’ın radyo programlarını hatırlatıyor. Kitabı okumaya başladıkça en çok hissedeceğiniz duygu ise geçmişe olan özlem kitabın her sayfasında geçmişe duyulan özlem biraz daha artıyor. Neden böyle olduk biz? Sorusunu sıkça soracağınız kitap bize unuttuğumuz, vazgeçtiğimiz ve çok özlediğimiz o değerleri bize tekrar hatırlatıyor.

Kitabı bitirdiğinizde sadece Nihat Sırdar’ın hayatı hakkında bilgi sahibi olmayacaksınız. Nihat Sırdar ve onun bu hayat için düşündüklerini de öğrenmiş olacaksınız. Kitap bittiğinde belki de siz de artık geçmişe olan özleminizden geçmişten bir parça olan yerlere gideceksiniz. Eski bir arkadaş, eski bir mekan, eski bir eşya eskiye olan özlemi oldukça arttıran bu kitap kaybolan değerlerimizin sorumlularını da hatırlatıyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Göğü Delen Adam - Eric Scheurmann Kitap İncelemesi

Kitap içerisinde toplam 22 farklı hikaye bulmak mümkün. Bir bölümü KAFA dergisinde yayınlanan hikayelerin büyük çoğunluğu ilk kez yayımlanıyor. Kitabın ön sözünü ise büyük hihaye anlatıcısı da olan Sunay Akın yazmış. Nihat Sırdar şimdilerde Sunay Akın ile birlikte bir gösteri sergiliyor.

 

Ömercan Dinç

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.