Bir Şarkı Çok Yorum Serisi 1 : Bahçe Duvarından Aştım

Bu yazı serimizde sizlerle birlikte bir şarkıyı yorumlayan birbirinden farklı isimleri inceleyeceğiz. Bahçe Duvarından Aştım türküsü başta Neşet Ertaş olmak üzere bir çok sanatçı tarafından yorumlanmıştır.

Bahçe Duvarından Aştım çok meşhur bir Türk Halk Müziği eseridir. Türkünün sözleri Neşet Ertaş‘a müziği ise Muharrem Ertaş‘a aittir. Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş‘ın ustasıdır. Bahçe Duvarından aştım türküsünü yorumlayanlar arasında ilk olarak inceleyeceğimiz isim Neşet Ertaş.

1- Neşet Ertaş – Bahçe Duvarından Aştım

Bir Türk Halk Müziği eseri olması açısından eserin kendisine en uygun yorumu yine türkünün de sahibi olan Neşet Ertaş yapmıştır. Sazın da etkisiyle slow bir tondan ilerleyen türkü duygusal havasını hissettirmektedir. Neşet Ertaş‘ın bu yorumda yaptığı en dikkat çeken şey ise uzatma kısımlarıdır. Türkünün hızlı bölümlerine geçmeden önceki bölümü uzatarak söylemesi adeta Neşet Ertaş‘ın imzası olarak öne çıkıyor.

2- Kubat – Yanıyorum Hele

Normalde türkünün ismi Bahçe Duvarından Aştım olmasına rağmen Kubat 2008 albümünde şarkıyı Yanıyorum Hele ismi ile seslendirmiştir. Türkünün en dikkat çeken yönü burada Kubat‘ın yorumu ile birlikte müziğidir. Sazın yerine gelen elektronik tınılar türküye ayrı bir hava katmış durumda. Bununla birlikte Kubat, Neşet Ertaş‘a göre daha hızlı ve hareketli bir tondan söylüyor. Zaten bir Türk Halk Müziği sanatçısı olan Kubat bu türküde de kendi yorumunu göstermeyi başarmış durumda.

3- Şevval Sam – Bahça Duvarından Aştım

Türk müziğinde çok önemli bir yere sahip sahip olan Şevval Sam bu yorumda kendi tarzından esintiler sunuyor. Potporinin bir parçası olarak dinlediğimiz türkü bir sonraki parçanın hareketli olması sebebiyle duygusal bir havadan çok hareketli nidalar içeriyor. Burada dikkat çeken bir diğer husus ise Şevval Sam‘ın Bahçe yerine Bahça kelimesini şiveli olarak telafuz etmesi.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Fasılların vazgeçilmezi İstanbul'un Semt Şarkıları

4- Levent Canses – Bahçe duvarından aştım (Yanıyorum)

Bana göre bu türkünün en sade ve temiz yorumunu yapan sanatçı Levent Canses. No Name* olmasına rağmen diğer yorumlar arasında dikkat çekmeyi başaran Levent Canses türküyü tam olarak temiz bir şekilde Türk Halk Müziği normlarına göre yorumlayan nadir sanatçılar arasında yer alıyor. Nidalar, seslenişler, hareketli giriş ve çıkışların minimum olduğu yorum benim kişisel olarak en beğendiğim yorumdur.

Bahçe Duvarından Aştım Türküsünün Sözleri

Bahçe duvarından aştım
Sarmaşık güllere dolaştım
Öptüm sevdiğim helalleştim
Yanıyorum yanıyorum
Yanıyorum hele
Mahi oldum gonca güle
Acem şalı ince bele
Acem şalı ince bele

Yeter naz eyleme bana
Bari naz eyleme bana
Gel göreyim kana kana
Gel göreyim kana kana
Aşık oldum canım sana
Aşık oldum gülüm sana

Yanıyorum yanıyorum
Yanıyorum hele
Mahi oldum gonca güle
Acem şalı ince bele
Acem şalı ince bele

 

No Name : Adı duyulmamış, isimsiz, ünlü olmayan sanatçılar hakkında kullanılan bir tabir.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.