Büyüleyen tarih; Assos ,Behramkale

Assos Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde Behramkale Köyü’ne bağlı antik bir kent.
Geçtiğimiz yaz Balıkesir tatilim süresince günübirlik antik kenti gezme fırsatım oldu.

Sabah erkenden yola koyulduk.Arabayla gidiyorsanız yer bulmak biraz sıkıntılı oluyor otopark aramanız gerekebilir.
Arabayı aşağıda antik kente doğru tırmanmaya başlayacağınız yerde bırakıyorsunuz.Yukarıya kadar araçla çıkma imkanı yok.Arnavut kaldırımlarından yokuş
yukarı antik kente doğru tırmanmaya başlıyorsunuz.Hava oldukça sıcak bu yüzden yanınıza şapka vs.almanızda fayda var.Yukarıya doğru yürürken yol kenarında tesbihler , yöresel minik bebek kıyafetleri, takılar vs. satan şirin tarihi dokulu dükkanlar görebilirsiniz.Ayrıca ufak taş ev yapısında yemek yiyebileceğiniz yerler ve butik oteller mevcut.


Şehrin dokusu tamamen tarihi.Bunu adım atar atmaz seziyorsunuz.Kaleye varmak için yürümek biraz yorucu olsa da yukarıya çıktığınızda gördüğünüz manzara her şeye değiyor.
Yanınızda müze kartınızla gitmenizde fayda var.Müzekart ile rahatlıkla girebiliyorsunuz kartınız yoksa orada girişteki sorumlulardan yardım isteyebilirsiniz.Antik kente girdiğinizde karşınıza su deposu olarak kullanılan mahzen yapısındaki tarihi kalıntılar çıkıyor.Çok eski tarihlerde böyle yapılar yapılıyor olması oldukça etkileyici.
Gezmeye devam ettiğinizde yine benzer tarihi yapılar görüyorsunuz.İçlerinden en etkiliyicisi ise şüphesiz Artemis Tapınağı’nın eşsiz büyüklükteki sütunları.Büyüleyici tarih eşliğinde mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz.
İsterseniz girişteki sesli rehberlerle de daha faydalı ve bilgilendirici bir gezi yapabilirsiniz.Biraz daha ilerlediğinizde uçurum kenarından aşağıda antik kentin devamımı görebiliyorsunuz sanırım oraya tekrardan araçla gidilmesi gerekiyordu.Zamanım olmadığı için gezemedim.Aşağıda antik tiyatro vs. görünüyordu.Zamanınız ve imkanınız olursa mutlaka oraları da gezmenizi tavsiye ederim.Antik kentin çıkışında ferahlamak için soğuk bir bardak limonata içebilirsiniz.Gezimi tamamladıktan sonra aşağı arabamızı bıraktığımız yere doğru ilerlerken taş ev konseptindeki restoranlardan birinde o yörede meşhur olan kabak çiçeği dolması ve zeytinyağlı yaprak sarması yedim.Kesinlikle denemeniz gereken bir lezzet.Tek kelime ile enfes.Yanında da soğuk bir limonata yada karadut suyu içebilirsiniz.
Arabayla aşağıya doğru inerken antik limana uğrayabilirsiniz.Deniz kenarında oturabileceğiniz mekanlar var.Dondurmacılar,eski tarihi dokulu ara sokaklar var,serinlemek için dondurma yiyebilir ara sokaklarda fotoğraflar çekebilirsiniz.Denizi çok berrak,temiz.Limanda denize girilen kısımlarda mevcut ancak taşlık olduğu için tercih etmeyebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  En güncel Şarkı Sözlerinin Adresi : SozleriSozu.net

Etkileyici tarihi dokusu,mükemmel havası ve eşsiz lezzetleriyle Assos gittiğinize asla pişman olmayacağınız mükemmel bir antik şehir.Bir gün yolunuz düşerse mutlaka uğramayı,gezmeyi ve keşfetmeyi unutmayın!

Betül Köycü /  / 

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.