Can Bonomo’nun 5. Albümü: Ruhum Bela


Can Bonomo’nun 5. albümü “Ruhum Bela” 5 Nisan 2019’da yayınlandı. Avrupa Müzik etiketi ile yayınlanan albümde 10 adet şarkı bulunuyor. Albümün kayıtları The Fatlab’de Ali Rıza Şahenk ile gerçekleştirildi.

Can Bonomo’nun Ruhum Bela albümünün kapağı

Bir önceki albümü olan Kainat Sustu‘yu 3 Mart 2017 yılında yayınlayan sanatçı aradan geçen 2 yılın ardından yeni bir albüm ile dinleyicisinin karşısına çıktı. Bir önceki albümde de yayıncısı Avrupa Müzik ile çalışan Can Bonomo bu albümde de Avrupa Müzik şirketi ile şarkılarını dinleyicileri ile buluşturdu.

2012’de Eurovison şarkı yarışmasına katılması ile taçlanan popülerliğinin en üst düzeye ulaştığı dönemde Türkiye tarafından tanınan sanatçı çok yönlülüğü ile dikkat çekiyor. Şarkıcı, şair, ressam ve oyuncu olan Can Bonomo yaptığı müziği “İstanbul Müziği” olarak tanımlayarak kendini pop müzikten ayrı bir yerde konumlandırıyor. Her yeni şarkısında ya da albümünde bir yenilik gerçekleştirmeye çalışan sanatçı yaptığı müzikte Nazım Hikmet, Atilla İlhan, Ulvi Cemal Erkin ve Peter Doherty gibi birçok isimden ilham alıyor.

 

Can Bonomo’nun Ruhum Bela Albümü İncelemesi

10 şarkıdan oluşan bir albüm yayınlayan Can Bonomo bu albümde vokal koçu olarak Özge Fışkın ile çalışmayı tercih etmiş. Bununla birlikte önceki albümlerinde olduğu gibi bu albümde de birçok şarkısının düzenlemesini Can Saban yapmış. Ayrıca bir şarkının düzenlemesini Emre Kula, iki şarkının düzenlemesini de Sabi Saltıel yapmış.

Albümün en önemli parçası ilk video klibin de yayınlandığı Bardak Taşıyor  diyebiliriz. Genel albümün temasını yansıtan eğlenceli bir slow şarkı olan Bardak Taşıyor şarkısı Can Bonomo müziğinin alışılagelmiş bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Albüme de adını veren Ruhum Bela şarkısı ise rock müzik tarzına daha yakın bir şarkı albümün daha karanlık şarkıları arasında yer alan Ruhum Bela şarkısı da albümün genel teması olduğu gibi eğlenceli olma özelliği taşıyor. Ruhum Bela şarkısında çocuk korosunun seslendirdiği bir bölüm de yer alıyor. Bu bölüm şarkıya ayrı bir güzellik katmış diyebilirim.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Bozcaada Caz Festivali’nden akış’a davet

Albümün ilgimi çeken bir diğer şarkısı ise Ölesim Var, nağmeler ile dolu şarkı albüme renk katan şarkılar arasında yer alıyor. Genel olarak değerlendirildiğinde Can Bonomo müziğini bu albümde biraz daha karanlık, yine eğlenceli ve slow olarak tanımlamak mümkün. Bir önceki albümde oldukça başarılı olan ünlü sanatçı bu albümde de başarılı olup dinleyicisinden iyi bir puan alacağa benziyor.

Can Bonomo – Ruhum Bela albümündeki çıkış şarkısı Bardak Taşıyor şarkısı görseli

Can Bonomo Ruhum Bela Albümü Şarkı Listesi

  1. Umman Dondu
  2. Ruhum Bela
  3. Eğlen
  4. Çal
  5. Pes
  6. Kapkara
  7. Ölesim Var
  8. Bu Benim
  9. Bardak Taşıyor
  10. Gel Beni Kurtar

Can Bonomo – Bardak Taşıyor Klibi

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.