Cem Yılmaz Gururla Sunar : Arif v 216

Tüm sinemaseverlerin merakla beklediği 2018 yılının en iyi filmi  Arif v 216 yılın ilk haftasında vizyona girdi. Cem Yılmaz ve Ozan Güven’in başrollerinde yer aldığı film dev oyuncu kadrosu ile dikkat çekiyor.

Son bir kaç filmdir Cem Yılmaz ile çalışan Kıvanç Baruönü bu filmde de yönetmen koltuğunda oturuyor. Filmin diğer oyuncuları ise şu isimlerden oluşuyor; Garavel rolü ile Özkan Uğur, Ceku rolü ile Özge Özberk, Ajda Pekkan rolü ile Zeynep Farah Abdullah, Besim karakteri ile Zafer Algöz, Pembe Şeker karakteri ile Seda Bakan, Sadri Alışık rolü ile Mert Fırat, Zeki Müren rolü ile Çağlar Çorumlu, Pervin karakteri ile Ahu Yağtu ve daha bir çok ünlü oyuncu küçük yada büyük rol demeden bu filmde yer alıyor.

Dikkat bu bölümden sonrasında Spoiler içeren bazı yorumlar yer alabilir.

Film bir devam filmi olması açısından insanlarda acaba tekrara mı düşecek korkusu oluşturmuştu. Ancak film ilk 5 dakikada bu algıyı kırmayı başarıyor. Arif v 216 filmi GORA ve AROG ile gelen öyküyü arkaplanda devam ettirip yeni bir olaylar silsilesi ile karşımıza çıkıyor. O bildiğimiz adam o bildiğimiz yerde kafası bu filmde de devam ediyor. Ama film kesinlikle GORA ve AROG’dan farklı bir hikaye yaratmayı başarıyor. Filme henüz gitmeyenler için GORA ve AROG  filmlerindeki espirileri eğer unutmuş iseler ufaktan bakmak ince espirileri yakalama konusunda yarar sağlayabilir.

Her Cem Yılmaz filminde olduğu gibi bu filmde de prodüksiyon oldukça iyi. Türkiye standartları üzerinde bir yapım olduğunu her anı ile hissettiren Arif v 216 özel efektleri, dekoru, kostümü ile filmin her detayı için verilen emeği ortaya koyuyor. Öyle ki filmin kostümlerini yapan kişinin ismi tüm isimler aktıktan sonra ayrıca altyazıda yer aldı. Gerçekten de kostümler o kadar özenle hazırlanmıştı ki eğreti duran neredeyse hiç bir şey yer almıyordu.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Cem Yılmaz Filmlerindeki Unutulmaz Figüranlar

Filmin içinde yer alan ara hikayeler kesinlikle fazla üzerine gidilmeden filmin hızı sekteye uğratılmadan işleniyor. Buna en büyük örnek Sadri Alışık’ın Turist Ömer karakterini o dönemde yaşayan gerçek bir kişiden esinlendiğinde gönderme yapılan sahneydi. Bu sahne oldukça vurucu bir sahne olmasına rağmen sadece 30 saniye ile işlenerek devamı izleyiciye bırakılıp geçilen ince noktalardan birisiydi. Yine film boyunca en iyi başarılan noktalardan birisi ise yapılan espirilerin seyircinin gözüne sokulmamasıydı. Bazen arkada hiç konuşmasız bir oyunla gösterilen espiri tamamen seyircinin anlayıp gülmesine bırakılmıştı. Bu noktada sinema salonunda fark ettiğim şey şu oldu yaşı daha küçük olan lise ve daha küçük yaşlardaki arkadaşlar için ince espirileri anlamak epey zordu. Bu yüzden Cem Yılmaz sinemasını hiç bilmeyen birisi için espirileri anlamak bazı noktalarda zor olacaktır.

Arif v 216 son dönemde Türk sinemasındaki komedi furyası içerisinde gördüğümüz artık neredeyse  haftada bir komedi filmi çıkartan BKM’nin yarattığı, Recep İvedik, Cumali Ceber, Maskeli Beşler, Kolpaçino gibi mizahın ciddiye alınmadığı, özen gösterilmediği, espirilerin seyircinin gözüne sokulduğu bu tarz filmlerin bulunduğu bir ortamda 2018 yılının en iyi filmini 2018 yılının ilk haftasında izleyerek muhteşem bir başlangıç yaptık.

Filmin ciddiye alındığına, özen gösterildiğine dair güzel örneklerden biri de Arif ve 216’nın kaldığı evde yattıkları odada kafasına çorap geçiren adamdı. Burada 60’lardaki bir detay canlandırılmış ancak “aa bu adam kafasına neden çorap geçiriyor” şeklinde işlenmemiş seyircinin kendisinin fark edip anlaması beklenmişti. Bu filmin buradaki detayından anlayacağınız üzere her izlediğinizde yeni bir espiri, yeni bir gönderme, yeni bir şey fark edebilirsiniz.

Filmin ilk 10 dakikalık bölümü Arif karakterinin devam eden yaşamına göz atıyoruz. Yaşadığı dünyaya ilişkin detaylar gördüğümüz bu bölüm seyircinin “bu adam ne yaptı bunca zaman?” sorusuna cevap niteliğindeki bir bölümdü.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Aksiyon Komedi - Ölümlü Dünya

Ustalara Saygı Kuşağı

Arif v 216 filminde döneme ait canlandırılan o kadar çok yıldız isim var ki gerçekten ayrı bir yıldızlar geçidi izliyoruz diyebilirim. Bu bölümün en büyük özelliği filmde yer alan dönemin ünlü karakterleri sırf komedi olsun diye karikatürize edilerek canlandırılmamış. Televizyondan gördüğümüz hali ile canlandırılarak kendi komikliği içerisinde bırakılmış. Arif v 216 filminde Zeki Müren, Cüneyt Arkın, Sadri Alışık, Ayhan Işık, Ayda Pekkan, Filiz Akın bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

Burada Zeki Müren karakterine hayat veren Çağlar Çorumlu performansı ile adeta büyülüyor diyebilirim. Karakteri fazla karikatürize etmeden büyük bir ciddiyet ile canlandıran Çağlar Çorumlu komedinin bize ciddi bir iş olduğunu bir kez daha gösteriyor. Yine ünlü karakterlerin canlandırılmasında yer alan Cüneyt Arkın’ın oğlu, Sadri Alışık’ın oğlu Kerem Alışık  gibi isimleri görmek ise ayrı bir gülümseme veriyor

Tüm Zamanların En İyi Ürün Yerleştirmeleri

Filmde belirgin iki adet ürün yerleştirmesi vardı. Bunlardan ilki Arçelik ile ilgili olan kısım bunu ilk olarak 216 geldiğinde bir tv reklamında oynayan Arçelik maskotları olarak diğerini ise geçmişe gittiğinde bir buzdolabı sahnesi olarak görüyoruz her ikisi de filmin işleyişine zarar vermiyor. Ama diğer ürün yerleştirme izlediğim salonda kahkahalara sebep olacak kadar iyiydi. SWAT ekiplerinin geldiği sahnede ben CIA, ben FBI, ben KGB şeklinde devam eden konuşmaya ben de Yemeksepeti şeklindeki giriş ile dahil olan Yemeksepeti kuryesi hikayeye ufak bir de katkı yapmış oldu. Her iki ürün yerleştirme de oldukça başarılıydı.

Filmin daha yarıntılı değerlendirmesi ilerleyen günlerde gelecek.

 

Ömercan Dinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.