Cem Yılmaz’ın Karakomik Filmleri Neden Başarısız Oldu?

Cem Yılmaz  yılın başlarında yayınlanması gereken ancak akılarda “Mısır Sorunu” olarak kalan sinemacılar ile film yapımcıları arasındaki kavga nedeniyle 18 Ekim’de vizyona soktu. Cem Yılmaz filmleri arasında belkide en büyük gişe fiyaskosu yaşatan Karakomik Filmler’in başarısızlık nedenleri bu yazı içinde değineceğim. 

Bilindiği üzere Cem Yılmaz ve beraberindeki bir grup film yapımcısı geçtiğimiz Ocak ayında sinema salonu işletmecisi olan Mars grubuna isyan bayrağını çekmişti. Uzun süre çözülemeyen sorun sonrası filmlerini vizyondan çeken yapımcılar. Sorun çözülene kadar filmlerini vizyona sokmama kararı almıştı. Sorunun çözülmesinin ardından filmler bir bir vizyona girmiş hatta o dönemde Yılmaz Erdoğan’ın film vizyondayken filmi Netflix’e satması büyük yankı uyandırmıştı.

Bu gelişmeler akabinde geciken film takvimindeki sıkışmalar sebebiyle filmini yayınlamayı erteleyen Cem Yılmaz 18 Ekim’de filmini yayınladı. İlk 3 günde sadece 276 bin kişi tarafından izlenen Karakomik Filmler Cem Yılmaz filmleri arasında 2006 yılında yayınlanan Hokkabaz’dan sonra en kötü başlangıcı yaparak büyük bir şaşkınlığa yol açtı. Büyük oyuncu kadrosuyla senenin en çok izlenen filmlerinden olma iddiası ile vizyona giren Karakomik Filmler adeta gişede çakıldı.

Karakomik Filmler’in Başarısızlık Nedenleri

Büyük umutlarla vizyona giren ama umduğunu bulamayan Karakomik Filmler neden başarısız oldu? Bu sorunun aslında birden çok yanıtı bulunuyor. Filmi ne kadar iyi ya da kötü olduğu değerlendirmesini de bu nedenler arasına sokmak doğru ancak ilk üç gün verilerini bakıldığında haksızlık o yüzden o konuya ayrıca değinmek gerekiyor.

Sinema Sektöründeki Çalkantılar

Geçtiğimiz ocak ayında tansiyonu epey yükselten olaylar nedeniyle seyirci adeta sinema salonlarından uzaklaştı. İzleyiciler büyük oranda yaşanan gerilimde sinema yapımcılarına destek olsa da sonrasında yaşananlar sebebiyle sinema salonlarından büyük ölçüde uzaklaştı.

Bu uzaklaşmanın sonuçları istatistikler ile de bariz bir şekilde görülebiliyor. Geçtiğimiz yıl 70 milyon bilet satılırken bu yıl ilk 10 ayda sadece 45 milyon bilet satıldığı görülüyor. Yaşanan sinema kavgası seyirciyi sinema salonlarına bariz bir şekilde küstürmüş durumda. Uzun süre vizyona girmeyen filmler, sorunun çözümü için atılan siyasi adımlar ve bunun son halkası olarak da Yılmaz Erdoğan’ın film vizyonda iken filmi Netflix’e satması seyirciyi aptal yerine koymak olarak algılandı. Öyle ki Cem Yılmaz filmini uzun süre Netflix’e vermeyeceğini tanıtım süresince defalarca belirtmek zorunda kaldı. Yılmaz Erdoğan’ın bu hareketi bütün yapımcıları zor durumda bıraktı.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Obi-Wan Kenobi Geri Geliyor

Cem Yılmaz’a Karşı Yürütülen Siyasi Linç

Her ne kadar kimlerine göre göreceli bir durum olsa da son dönemdeki siyasi gelişmeler ışığında bazı sanatçılara karşı yürütülen linç kampanyasının bu filmin başarısızlığında büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Örneğin yakın zamanda vizyona giren Şahan Gökbakar’ın filminde de bunun gibi bir sonuçla karşılaşmamız mümkün olabilir. Süreci yeterince iyi yönetemeyen Cem Yılmaz ayrıştırmaya karşı pek de bir şey yapamadı. Zaten bu sonun geldiğini kendisi de görmüş olacak ki filmin çıkmasına yakın hiç yapmadığı kadar tanıtım organizasyonu ve PR toplantıları yaparken gördük kendisini. Ancak hiç birisi bu kaçınılmaz sonu engelleyemedi.

Yeni Arayışlar İçinde Bir Cem Yılmaz

Filmleri her zaman piyasa filmi kategorisinde değerlendirilse de son 5 yıldır kendisini yeni arayışlar içerisinde görüyoruz. Bu yeni arayışlar kimi zaman Pek Yakında gibi alışık olmadığımız bir Cem Yılmaz filmi ile karşımıza çıkıyor, kimi zaman da Ali Baba ve 7 Cüceler gibi fantastik sayılabilecek filmler ile karşımıza çıkıyor. Bu iki filmde kötü filmler olmamasına rağmen “Cem Yılmaz komik film yapar” beklentisine aykırı filmler oldukları için yeterince büyük bir başarı yakalayamadı.  Ama bu iki filmde de birinde 400 bin diğerinde 550 bin olmak üzere ilk 3 gün girişleri yapan Cem Yılmaz aslında yeni bir arayışta olsa da ilk 3 gün seyircisine ulaşmayı başarmıştı. Burada filmlerin iyi ya da kötü olduğunu sorgulamak anlamsız ilk etapta çünkü ilk 3 gün sadece 270 bin kişi izledi bu filmleri. Büyük bir boykot söz konusu iken filmlerin iyiliği tartışılana kadar tartışılması, konuşulması gereken çok fazla konu olduğunu düşünüyorum.

Karakomik Filmler Film Eleştirisi – Değerlendirmesi

Bir bilet ile 2 film birden gösterilecek olması ilk duyurulduğundan beri konuşuluyor bu zaten büyük bir riskti. Yeni bir şeyler denemek isteyen Cem Yılmaz bu riski aldı. Ancak geçmiş olduğumuz sinema dönemi Türkiye açısından en azından kimsenin risk almadan ilerlediği, piyasa filmlerinden şaşmadığı bir dönem. Bu sebeple çok yanlış bir dönemde alınmış bir riskti.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Aşk Acınızı Deşecek Filmler - 2019

Filmi değerlendirecek olursak ilk film bir dram filmi olarak ön plana çıkıyor. 2 Arada isimli ilk film yine alışık olmadığımız bir Cem Yılmaz filmi diyebiliriz. Filmde anlatılan hikaye oldukça güzel olmasına rağmen anlatıldığı gibi ağlanacak kadar duygusal bir film değil. Filmin belki kurgusu, belki de hikayesi ile ilgili olabilir ama filmin sonunu biraz erken hissettirmesi nedeniyle izleyici için son bölüm duygusal olmaktan ne yazık ki çıkıyor. O bölüme kadar ki olay akışı ise oldukça güzel diyebilirim. İkinci film Ali Baba ve 7 Cüceler filmini anımsattı bana biraz komik sayılabilecek bir ikinci filmle karşımıza çıkan Cem Yılmaz Kaçamak filminde bir otelde geçen çapkınlık macerasını ve daha sonrasında olayların bir şekilde uzaylılara bağlanmasını konu alıyor.

Bu filmde şimdiye kadar ki yerli filmler arasında en iyi efektlere sahip sinema filmi olabilir görüşündeyim. Ancak bu efektler de filmin komik ama basit olan hikayesini ne yazık ki kurtaramıyor.

Sonuç Olarak;

Sonuç olarak genel bir değerlendirme yapmak gerekirse filmin söylenildiği kadar kötü olmadığını hatta 2 milyon barajını normal şartlar altında çok rahat aşacak bir film olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte bu sonuçlar Ocak ayında vizyona girecek serinin ikinci filmi öncesi Cem Yılmaz için kötü bir referans oldu. Kötü referans filmlerin çok iyi olmaması değil yapılan boykotun işe yaraması sebebiyle devamının gelebilecek olması.

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 2 Average: 5]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “Cem Yılmaz’ın Karakomik Filmleri Neden Başarısız Oldu?

    Ümit özçelik

    (17 Şubat 2020 - 10:04)

    Film ile ilgili yazınız da doğru bir konuya değinmişsiniz fakat Cem Yılmaz gibi bir kişiden beklenen dram veya bilimkurgu tarzı bir film değil sinema ondan gülmekten ağlatıcak hatta film arasında wc kuyruğunda bekleyen insan kalabalığı yapıcak bir film bekliyor.

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.