Christopher Nolan ve Yeni Filmi Dunkirk


Christopher Nolan belki de 2000’lerin en başarılı yönetmeni. Yazıp yönettiği filmlerle bizi büyüleyen Christopher Nolan’ın yeni filmi Dunkirk 21 Temmuz’da izleyiciyle buluşacak.

Christopher Nolan bir yetenek. Film çekmek için doğmuş bir insan. Bunu Memento‘yu ilk izlediğimde farketmedim hayır, çünkü Memento‘yu izlediğimde beynim öyle yandı ki idrak edemedim ne olduğunu. Memento‘yu sonra birkaç kez daha izledim, her izleyişimde yeni şeyler keşfettikçe, filmi daha iyi kavradıkça gerçekten hayran oldum. Kolay bir film değil Memento ve Christopher Nolan Memento‘yu çektiğinde 30 yaşındaydı.

Daha sonra Batman Begins‘i çekti Nolan. Ve sadece Batman ve diğer DC Filmleri’nin üzerinde olmadı, o ana dek çekilen diğer süper kahraman ve aksiyon filmlerinin çok üzerinde bir başarı yakaladı. Gerçekçiliği arkaplana atmayan Nolan Hans Zimmer ile ilk olarak bu filmde beraber iş yaptı. Christopher Nolan filmlerini çoğunlukla aynı oyuncularla ve aynı besteci Hans Zimmer’la çekiyor. Örneğin Michael Caine, Nolan‘ın tam 6 filminde oynadı. Christian Bale ise 3’ü Batman olmak üzere 4 filmde rol alırken, Cillian Murphy Dunkirk ile 5. kez Christopher Nolan filminde oynamış olacak. Christopher Nolan‘ın Dunkirk filminde daha önceden de iş yaptığı bir diğer isim de The Dark Knight Rises filminde Bane rolünü üstlenen Tom Hardy.

Daha sonra Prestige, Inception ve Interstellar gibi farklı konuları olan ama harika filmlere imza atan Christopher Nolan‘ın son filmiyse Dunkirk olacak. Dunkirk adını Fransa’nın Dunkirk isimli bölgesinden alıyor. Dunkirk Tahliyesini anlatan film konu olarak oldukça ilginç. Çünkü genelde Almanların güçsüz olduğu, yenildiği filmleri izlememize rağmen bu film Nazi Almanyası’nın en güçlü döneminde geçiyor.

Dunkirk Tahliyesi‘nden bahsedecek olursak, Dunkirk‘te vuku bulan olay birçok tarihçi tarafından Hitler’in savaşı kaybettiği muharebe olarak tanımlıyor. Alman kuvvetleri müttefik birliklerini Dunkirk kasabasına sıkıştırıyor ama önlerinde hiçbir engel yok Hitler’den gelen bir dur emriyle (Kimi kaynaklar bu kararın Gerd von Rundstedt tarafından verildiğini öne sürüyor) Dunkirk‘e girmiyor. Daha sonra İngiltere’den savaş gemilerinin yanı sıra özel yatlar, eski feribotlar, balıkçı tekneleri ve daha bir sürü farklı gemiden oluşan filo yola çıkıyor ve birlikleri Dunkirk‘ten çıkarıyor. Daha sonraları bu deneyimli birlikler Normandiya Çıkartması’nda görev alıyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Büyük Usta Şener Şen Geri Döndü - Yol Ayrımı Filmi

Film de bunu konu alıyor. Hans Zimmer‘in No Time For Caution şarkısına benzeyen bir şarkı çalıyor fragmanda. Belki de çaresizliği yansıtmalarındaki en büyük güç bu. İlk fragmanda gerçekten çaresizlik çok yoğun hissediliyordu. Nolan‘ın hakkını vermek gerekiyor hisleri yansıtmakta çok iyi iş çıkarıyor. Zaten ilk fragmandaki hemen ilk sahnede gökyüzünden süzülen kağıtlardaki “We surround you”(sizi kuşattık) yazan kağıtları görünce. Hayal edin kendinizi o askerlerin yerinde. Fragmanda verilmek istenen çaresizlik duygusu daha ilk saniyelerde öyle çarpıcı bir şekilde işlenmiş ki hayran olmamak elde değil. Ölü askerler, tahliye olmak için sıra bekleyen askerler ve Stuka’ların dalış sesi, çok güçlü bir ambians. Müttefikleri güçsüz görmeye alışık değildik, bu açıdan gerçekten cesaret isteyen güçlü bir film olduğu kesin Dunkirk‘ün.

Umut bir silahtır

Hayatta kalmak zaferdir

Filmin başrollerinde Tom Hardy, Cillian Murphy ve Mark Rylance‘ın yer alıyor. Christopher Nolan deniz savaşlarında CGI yerine gerçek savaş gemileri kullanmış. Ve gariptir 2002’deki Insomnia’dan bu yana ilk kez Michael Caine bir Christopher Nolan filminde yer almıyor. Artık merakla 21 Temmuz’u bekliyoruz. Harika bir film bizi bekliyor.

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.