Çocuk Etkinlikleri Ne Kazandırır?


Çocuk etkinlikleri evde veya özellikle eğitim kurumlarında uygulanan ve genel olarak çocuğun bütün gelişim alanlarını destekleyen tüm etkinlikleri kapsayan faaliyetlerdir.

Özellikle okul öncesi etkinlikler çocuğun okul öncesi eğitimi programında yer alan tüm kazanımları edindiği etkinliklerden oluşur. Bu etkinlikler sayesinde çocuklar, küçük yaşta çeşitli becerilerini geliştirme fırsatı yakalarken aynı zamanda kendilerini okul hayatına ve dış dünyaya hazırlamaktadırlar.

Çocukların en sevdiği etkinlikler, onlara ne kazandırır? Hangi becerilerini geliştirir?

Çocuk Etkinlikleri Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Çocuk etkinlikleri hazırlanırken öncelikle dikkat edilmesi gerekilen bazı noktalar vardır. Bu noktalar kısaca aşağıda sıralanmıştır:

Çocuk etkinlikleri hazırlanırken ilk başta çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun etkinliklerin seçilmesine özen gösterilmelidir.

Hangi düzeyde ve yaş aralığında olursa olsun çocukların ilgileri, ihtiyaçları, bulundukları ortam ve yaşam şartları hazırlanacak etkinlikte göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocukların gelişimine fiziksel ve zihinsel yönden olumlu katkılar sağlayacak etkinlikler öncelikli seçilmelidir. Özellikle okul öncesi eğitimde çocukların ince ve kaba motor gelişimlerine katkı sağlayacak etkinliklere daha fazla yer verilmelidir.

Etkinlikler çocukların dil gelişimini, sosyal ve duyusal gelişimlerini desteklemelidir.

Etkinlikler için uygun ortam hazırlamak ayrıca önem taşımaktadır.

Etkinlikler uygulamaya geçilmeden önce çeşitli hazırlık çalışmaları yapılmalıdır. Etkinlik için kullanılacak araç ve gereçler önceden temin edilmeli, gerekli materyaller hazırlanmalıdır. Etkinliklerde kullanılan malzemeler genel olarak: kağıt, kalem, fon kağıdı, karton, kuru boya, sulu boya, pastel boya, makas, yapıştırıcı ve ihtiyaca göre farklı araç gereçler olabilir.

Bunun yanında unutmamak gerekir ki öğrenme ortamının verimliliği pahalı araç gereçlerin kullanımı sayesinde oluşmaz, bu verimlilik; yaratıcılık ve çaba sayesinde gerçekleşir. Eksiklikler geri dönüşüm ve paylaşımlar sayesinde giderilebilir.

Özellikle artık materyallerin kullanımının çocukların sanatsal yönden eğitiminde çok önemli bir yeri vardır.

Çocuklar önceden tanıdıkları ve elleriyle tutabildikleri, kavrayabildikleri nesnelerle daha kolay iletişime girerler ve bu nesneleri nerede kullanabileceklerini daha iyi kavrarlar, onları birbirleriyle eşleştirir, yan yana, üst üste koyar ya da başka bir düzleme yapıştırırlar. Bunlar tanıdıkları ve yabancı olmadıkları malzemeler olduğu için her materyali işlevinden farklı bir şeye dönüştürmek, onlar için hem zevkli bir etkinliktir hem de bilişsel gelişim sürecine katkı sağlamak anlamına gelmektedir. Ancak çocuklar bunları yaparken iyi gözlemlenmeli, işin estetik boyutu gözden kaçırılmamalı, çocukların malzemeleri özenle kullanmalarına yardımcı olunmalıdır. Ayrıca çocukların hangi materyali nasıl kullanacağına, başka malzeme ya da boya kullanımına kendisinin karar vermesi düşünme ve karar verme gibi sorumluluklarının gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Aşk Acınızı Deşecek Filmler - 2019
çocuk etkinliklerinin faydalar

Çocuklara Etkinlik Sayesinde Kazandırılabilecek Beceriler

Yukarıda sıralanan bilgiler dahilinde aşağıdaki gibi etkinlikler yapılarak çocukların pek çok beceriyi hem eğlenme hem de öğrenme eşliğinde kazanmaları sağlanabilir.

–        Dikkati yoğunlaştırmaya yönelik etkinlikler

–        Bedensel koordinasyonu sağlamaya yönelik etkinlikler

–        Beden ve dil gelişimini destekleyen etkinlikler

–        Çeşitli oyun ve müzik etkinlikleri

–        Eğitici oyuncaklarla yapılabilecek etkinlikler

–        Doğa çalışmaları (ağaç fidanı dikme, tohum çimlendirme)

–        Okuma veya okumaya hazırlık çalışmalarını destekleyen etkinlikler

–        Kitabı sevdirmeye yönelik etkinlikler

–        Evcilik ve kukla oyunları içeren etkinlikler

–        Alan ve nesne kullanmayı destekleyici etkinlikler

–        Merak uyandıran, öğrenmeyi destekleyen etkinlikler

–        Dünyayı ve çeşitli objeleri algılamaya yönelik etkinlikler

–        Sosyalleşmeyi, empati kurmayı sağlayacak etkinlikler

–        Çocukların ifade edici ve alıcı dilini desteklemeye yönelik etkinlikler

Bu etkinlikler hazırlanırken çocukların etkinlikleri yaparken zevk almalarının göz ardı edilmemesi gerekir.

Çocuk etkinlikleri ile haşır neşir olurken onların zihinsel becerilerini geliştirmelerini sağlamak ve bu gelişimlerini anbean görmek isterseniz milyonlarca ailenin tercihi olan MentalUP Eğitici Zeka Oyunları’nı mutlaka incelemelisiniz.

👉 MentalUP’ı ücretsiz deneyin

 

Etkinlikler hazırlandıktan ve uygulamaları yapıldıktan sonra önemli olan bir diğer nokta verim alınıp alınmadığının doğru bir şekilde ölçülmesidir. Etkinliği yapan kişinin öncelikle etkinliğin verimi için bir kontrol listesi hazırlaması ve bu kontrol listesini doldurarak etkinliğin verimini ölçümlemesi gerekir. Ardından her öğrenci için bir ölçme değerlendirme çalışması yapılmalı ve geri dönütler takip edilmeli, eksiklikler üstünden geçilerek tamamlanmalıdır.

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.