Çoğunlukla Harika : Otostopçunun Galaksi Rehberi

Otostopçunun Galaksi Rehberi Douglas Adams tarafından yaratılan bir bilim kurgu serisidir. Özgün karakterleri ve absürt senaryosuyla büyük beğeni toplayan Otostopçunun Galaksi Rehberi kitap severlerin kesinlikle okuması gereken bir eser.

Otostopçunun Galaksi Rehberi asıl başarısını kitaplarla elde etmiş olsa da seri bir radyo programı olarak başlamıştı. 1978‘te radyo programı olarak yayınlanan Otostopçunun Galaksi Rehberi ilk kez 1979‘da basıldı. kitaptan oluşan serinin 2005′te başrolde Martin Freemanın oynadığı bir uyarlama filmi de çekildi.

Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin kahramanı Arthur Dent isimli sıradan bir insan. Evine döndüğü bir gün evinin yol yapılmak için yıkılacağı haberini alan Arthur Dent durumla ilgilenirken en yakın arkadaşı Ford Prefect gelir ve onu dünyanın yok edileceği konusunda uyarır. İkili bir bara gider ve Ford Prefect dünyanın intergalaktik otoyol yapımı için yok edileceğini söyler. Ford Prefect aynı zamanda bir uzaylıdır ve dünyaya Otostopçuun Galaksi Rehberi hakkında bilgi toplamak için gelmiştir. Dünyanın yıkımından son anda kurtulan Arthur ve Ford kendilerini bir Vogon gemisinde bulurlar. Burada Vogon şiirleri dinleyerek işkenceye tabi tutulan Arthur ve Ford daha sonraları hava kilidinden uzay boşluğuna atılırlar ama Ford’un kuzeni ve Galaksinin Başkanı olan Zaphod Beeblebrox tarafından kurtulurlar. Heart of Gold isimli uzay gemisinde seyahat eden Zaphod’a Trillian isimli bir insan ve Martin isimli depresif bir robot eşlik ediyor. Ve 5′i birlikte hayat, evren ve her şeyin anlamını bulacakları bir yolculuğa çıkıyor.

Bu arada dünya hakkında Otostopçunun Galaksi Rehberinde yer alan tek bilgi şudur:

Çoğunlukla zararsız.

Aslında kitap hakkında söylemek istediğim çok şey var ama spoiler olacağı için söylemekten çekiniyorum. Tek söyleyebileceğim olaylar ve karakterler öyle güzel işleniyor ki okurken anlatılmaz bir zevk alıyorsunuz. Gerek komik gerekse felsefik yaklaşımıyla kitap sizi kendisine bağımlı hale getiriyor. Ayrıca akıcılığı sayesinde kitabın ne zaman bittiğini anlamıyorsunuz bile.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Bir Apartman Hikayesi : İrfan Değirmenci - Bir Uyuyup Uyanalım

Otostopçunun Galaksi Rehberi, 20. Yüzyılın en büyük eserlerinden biri olarak kabul ediyor ve bu ünvanı gerçekten hak ederek kazanmış bir seri. Lütfen okuyun, pişman olmayacaksınız.

Ali Eren Sevinç

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

4 thoughts on “Çoğunlukla Harika : Otostopçunun Galaksi Rehberi

  Mehmet Emin Ateş

  (8 Nisan 2017 - 22:15)

  Kitabı okumadım ama çocukken kardeşimle filmini defalarca izlemiştik. Gerçekten olağanüstü bir kurguya sahip 🙂

  Hakkı Cengiz (@hakkicengiz)

  (10 Nisan 2017 - 01:14)

  çok güzel yazı olmuş eline sağlık. Hemen alıp okuyasım geldi ne yazık ki stokları tükenmiş. Acaba nerede bulabileceğime dair ikinci elde olsa birşey paylaşır mısın

   Ali Eren Sevinc

   (24 Nisan 2017 - 17:38)

   Öncelikle teşekkürler, Hakkı Cengiz. Kitabı D&R mağazalarında bulabilirsiniz. Eğer Kocaeli şehrinde yaşıyorsanız Fırat Kitapevi’ne bakabilirsiniz. İyi okumalar dilerim.

  […] Çoğunlukla Harika : Otostopçunun Galaksi Rehberi […]

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.