Deniz, Kum, Güneş : Mükemmel Balıkesir Tatili

Balıkesir mükemmel denizi, kumu, temiz havası ve sakinliğiyle yaz tatili için tercih edilebilecek mükemmel bir şehir.Özellikle Ayvalık ve Altınoluk.

Saymakla bitirilemeyecek doğa harikası mekanların yanı sıra geceleri de zaman geçirip eğlenebileceğiniz mekanların olduğu hareketli bir tatil şehri. Eğer daha canlı hareketli bir tatil geçirmek istiyorum diyorsanız Akçay’ı tercih etmelisiniz.Sahil boyunca mekanlar var, hangi saat giderseniz gidin hareketli ve kalabalık.Çocukların eğlenebileceği bir lunapark var, ufak takılar vs. alabileceğiniz hediyelik eşyalar satan minik dükkanlar var.Denizi ve kumu oldukça güzel ama plaj kısmı biraz yol kenarında kalıyor bu yüzden pek tercih edilmeyebilir.Ayrıca ulaşım açısından arabanızla değil de otobüsle geliyorsanız terminal Akçay’da. Bu yüzden avantajlı.

Sahil boyunca Akçay’dan biraz  ilerlediğinizde daha sakin kafa dinlemelik bir tatil tercih edenlerin mekanı Güre’ye geçiyorsunuz.Kaz Dağları manzarası eşliğinde denize girmek mükemmel. Havası çok temiz, bunaltmıyor. Deniz tamamen kum ve suyu berrak. Tek problem suyun biraz soğuk olması bence. Sahilde kalabileceğiniz tatil köyleri, pansiyonlar, lüks oteller  mevcut. İsterseniz devre mülk kiralayıp evinizdeymiş gibi tatil yapabiliyorsunuz.Aynı zamanda uzun bir tatil dönemi düşünüyorsanız  tatil sitelerinden dönemlik villa kiralayıp bahçeli evinizde tatil yapma keyfi yaşayabilirsiniz. Güre’nin sahil kısmında yukarı doğru çıkıldığında eski köy meydanı var.Gittiğinizde görmenizde yarar var.Ayrıca meraklıları için Salı günleri köylü pazarı kuruluyor.Çeşit çeşit taze sebzeler meyveler,baharatlar,yöresel ürünler vs. almak mümkün.Plajı da Ayvalık yada Akçay’a nazaran daha sakin.

Geçtiğimiz yaz tatilimi Altınoluk’ta geçirdim ama  daha çok kültürel olarak, doğası itibariyle görülmesi gereken turistik yerleri gezmeyi tercih ettim.Altınoluk da denizi ve kumu itibariyle gayet temiz ve güzel. Bir tatil köyünde devre mülk kiralayıp kalmayı tercih ettik.Altınoluk’da çok fazla yapılabilecek bir şey yok.Genelde gündüz denizde zaman geçirebilir, geceleri de arkadaşlarınızla ailenizle sahil boyunca yürüyüş yapabilirsiniz,  tesis imkanlarından yararlanabilir, klasik yaz akşamı geçirebilirsiniz. Bunun dışında yaklaşık 1 saatlik mesafedeki Ayvalık’a gidebilirsiniz.Kesinlikle gittiğinize  pişman olmayacağınız bir mekan.Arabayla gidiyorsanız arabanızı çarşının başında bir otoparka bırakıp rahatlıkla tüm gün gezebilirsiniz.Çarşısında çok fazla bir şey yok. Mağazalar, deniz malzemeleri satan dükkanlar, tostçular, dükkanlar var. Sahil kesiminde eski bir zeytinyağı fabrikası var tarihi bir bina, kullanımda değil. Fotoğraf çekmek için güzel bir mekan olabilir.Yine sahil kenarında butik oteller var.Genelde alkollü restoranlar mevcut.Bu butik otellerden birine girdik tamamen denize sıfır.Aynı zamanda kafe tarzında mutlaka girip bir kahve içmelisiniz mükemmel deniz manzarası, gün batımı  ve Cunda Adası manzarası eşliğinde.Bu tarz mekanlar hoşunuza gidiyorsa Ayvalık doğru tercih.Ayvalık çarşısında gezdikten sonra yine arabayla devam edip kolaylıkla Cunda adasına geçebilirsiniz. Mükemmel taş evler, eski mekanlar mevcut.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Zeytinli Rock Fest 2017 Ardından Akılda Kalanlar

Benim en sevdiğim yer çok zaman geçirememiş olmama rağmen Cunda oldu.”.Tam yazlık  mekan” olarak adlandırabileceğimiz kategoride. Sahil boyunca dondurmacılar, restorantlar var. Çarşısında çok güzel el işlemesi takılar alabileceğiniz dükkanlar var.Turistik mekan olması dolayısıyla fiyatlar biraz uçuk olsa da görmeye değer.Rengarenk çiçekli, arnavut kaldırımlı ara sokaklarda dolaşırken rastladığımız yine hem butik otel hem kafe tarzındaki  Hayat Bahçesi’ne girdik.Duvarlar çiçeklerle bezeli, insana nefes aldıran mükemmel bir ortamı vardı.Burada buz gibi bir limonata içerken soluklanabilirsiniz. Ayvalık’ın merkezine geçtiğinizde olmazsa olmaz Ayvalık Tostu’nu orijinal mekanında yemeden gitmemelisiniz. Tostçular çarşısında Mesut Büfe’de yemeyi tercih ettik.Çarşıda bir sürü tostçu var ama sorduğumuzda Avşar büfe’den yada Mesut büfe’den yememizi önerdiler.Mükemmel bir lezzetti oldukça da doyurucu, yanında da soğuk bir şeyler içmelisiniz.Dünyaca ünlü Sarımsaklı plajlarına gitmeden dönmemelisiniz. Denilen kadar mükemmel bir deniz ve kum.Sahil boyunca müzikli kulüp tarzı mekanlar var geniş, uzun bir plaj. Plajın karşısında yemek yiyebileceğiniz yerler ve pansiyonlar, oteller var.Haliyle biraz kalabalık ama mükemmel bir kumu var tertemiz, sıcacık. Şezlong kiralıyorsunuz uygun bir fiyatla  gün boyu.Plajda zaman geçirirken arada bir kıyıya gelen teknelerde kavunda dondurma  satıyorlar.İlk defa Sarımsaklı da denedim, muhteşem bir lezzetti. Mutlaka denemelisiniz. Plajda içinizi ferahlatacak bir lezzet.

Ayvalık’a doğru giderken Burhaniye’den geçiyorsunuz yol kenarında Burhaniye Uçak Restoran’ı göreceksiniz. Yolcu uçağını restorana çevirmişler, ilginç bir mekandı. Uğrayıp bir çay içebilir uçağı gezebilirsiniz.Yine Altınoluktan yarım saat mesafedeki Hasan boğuldu şelalesine gitmelisiniz. Şelaleye erişmek için biraz tırmanmalı çakıllı, taşlı yollardan yürümeniz gerekiyor ama vardığınız yerdeki manzara için her şeye değer.Aynı zamanda şelalenin aktığı noktada derin suya girebiliyorsunuz da. Ama oldukça soğuk. Piknik yapabileceğiniz alanlar mevcut. Hasan boğuldu şelalesinin değişik bir de hikayesi var.Doğa harikası bir mekan.Aynı zamanda arabalarınızı bıraktığınız yerde yine ufak bir köylü pazarı var taptaze baharatlar alabilirsiniz. Özetle Balıkesir mutlaka görmeniz, gitmeniz gereken mükemmel bir şehir,,tatil için tercih ettiğinize kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  M.Serdar Kuzuloğlu’dan 8 Film, Belgesel ve Ted Konuşması Tavsiyesi

Betül Köycü /  / 

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “Deniz, Kum, Güneş : Mükemmel Balıkesir Tatili

    Gebze Hurdacı

    (23 Mart 2017 - 21:56)

    Yaz dönemlerinde tatil yapılması için en etkili en güzel ve sıcağın hissedileceği güzel yerler Balıkesir’dedir. Bu sebeple tatil anlayışınıza renk katmak adına Balıkesir’in Ayvalık başta olmak üzere Erdek’te tercih edilebilir.

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.