Doctor Who Geri Döndü

2005 yılından beri mavi kutusuyla gezen bir delinin hikayesinin anlatıldığı Doctor Who’nun 10. sezonu başladı. Peter Capaldi’nin son sezonu olan 10. sezonda Capaldi’ye Pearl Mackie eşlik ediyor.

Doctor Who ilk olarak 1963 yılında yayınlanan İngiliz yapımı bir bilim kurgu dizisi. 1989’da biten seri, 2005’te tekrardan yayınlanmaya başladı. Dünyanın birçok farklı yerinden hayranı olan dizi zaman makinesi ve yol arkadaşlarıyla evreni gezen Doktor’u anlatıyor. Şimdiye dek 100’den fazla ödül almış olan Doctor Who‘nun mevcut Doktor’u Peter Capaldi ise bu sezon diziye veda edecek.

Geçtiğimiz sezon oldukça iyi bölümlere ev sahipliği yapan diziden bu sezon da beklenti büyük. Ayrıca Peter Capaldi’nin son sezonu olması bu sezona ayrı bir önem katıyor. 12. Doktor olan Peter Capaldi, ilk başlarda beğenilmese de şu an birçok hayranın favorisi. Ayrıca bu sezon sadece Capaldi’nin değil, dizinin yazarı Steven Moffatın da son sezonu. Moffat uzun yıllardır Doctor Who’nun ana yazarıydı. Capaldi ve Moffat’ın veda etmesiyle 11. sezonda bambaşka bir Doctor Who izleyeceğimizi tahmin ediyorum.

Gelelim 10. sezona. 10. Sezon aslında bir Yılbaşı Özel Bölümü olan The Return of Doctor Mysterio ile başlamıştı 25 Aralık 2016’da. New York’ta geçen macerada, Doktor ve yeni yol arkadaşı Nardole, bir gazeteciyle beraber gizemli süper kahraman Ghost’u araştırıyordu. Daha sonra beyin değiştiren uzaylıların da saldırısıyla işler iyice karışmıştı. 15 Nisan 2017’deyse The Pilot bölümüyle yeni sezon resmi olarak başlamış oldu.

Doktor‘un yeni yol arkadaşı olan Bill’i, Pearl Mackie canlandırıyor. İlk olarak 2016’nın nisan ayında duyurulan Mackie daha önce bir dizide yada filmde rol almış değil, performansını Doctor Who ile tanıyacağız. Bill serideki ilk eşcinsel karakter olma özelliğini taşıyor. Üniversitede patates kızartması servis eden bir geek olan Bill yolu Doktor’la kesişince elbette maceranın içinde buluyor kendisini.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Game Of Thrones 7. Sezon Çıkış Tarihi Belli Oldu

Yeni sezonda birçok harika detay var. Öncelikle üniversitede öğretmenlik yapan Doktor, masasında River Song’un ve 1969’daki seriden tanıdığımız Susan Foreman’ın fotoğraflarının olması Doktor’un duygusal yapısından çokça bahsediyor. Bill’in sorduğu sorular oldukça ilgi çekici, mesela Tardis’in neden İngilizce harflerden oluştuğu sorusuna bir cevap alamasak da, dördüncü duvarı kırıp bizi düşündüren sorular duyuyoruz. Ayrıca Nardole hala Doktor’a eşlik ediyor, onu bu sezon bol bol görecek gibiyiz. Ayrıca akıllarda merak uyandıran, Kasa, Doktor’un verdiği söz nereye bağlanacak merak ediyorum. Doktor’un ilk bölümde zaman hakkındaki tiradı ve Bill ile Tardis hakkındaki konuşmaları çok eğlenceliydi.

Ayrıca bölüm sonu yayınlanan fragmanda, Master’ı görüyoruz. Heyecanlıyız :

Ali Eren Sevinç

 

 

 

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “Doctor Who Geri Döndü

    Kadir Emre Parlak

    (28 Nisan 2017 - 12:02)

    Çok sevdiğim bir dizi. Yeniden izleyebilecek olmam beni heyecanlandırdı.

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.