Dram, Tarih, Savaş – Türk İşi Dondurma


Avusturalya’da yaşayan 2 Türk’ün Çanakkale savaşını öğrenmesi üzerine cepheye gitmek istemelerini konu alan film Türk İşi Dondurma 15 Mart 2019 tarihinde vizyona girdi. Filmin yapımcılığını Müslüm ve Ayla filminden tanıdığımız Mustafa Uslu yapıyor.

Türk İşi Dondurma filminin oyuncularının bulunduğu fragman kapak fotoğrafı

      TÜRK İŞİ DONDURMA
(Turkish Ice-cream)

Yönetmen: Can Ulkay
Senaryo: Gürkan Tanyas
Görüntü: Peter Steuger
Müzik: Fahir Atakoğlu
Oyuncular: Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu, Will Thorp, Marleen Mathews, Caner Kurtaran, James Farley, Alma Terzic, Tristan Alexander, Carl Wharton

Digital Yapımevi- CGV Mars Dağıtım filmi.

Türk İşi Dondurma Filmi Hikayesi / Konusu

Avusturalya’da yaşamakta olan 2 Türk’ün hayatını anlatan Türk İşi Dondurma filminin hikayesi gerçek bir olaya dayanıyor. Devecilik ve el arabasında dondurma satarak geçimlerini sağlayan 2 Türk 1915 yılına gelindiğinde büyük Dünya Harbinin başladığını haber alırlar.

Öz vatanlarında, memleketlerinde savaş çıktığını öğrenen ikili  topraklarına geri dönüp savaşmaya karar verirler. Çanakkale’ye gitmek isteyen ikilinin önünde büyük bir engel vardır. Avusturalya yönetimi adadan ayrılmalarını izin vermemektedir.

Bu olaylar yaşanırken ikili nasıl memlekete döneceklerini düşünmektedirler. Bu sırada Avusturalya’da başlayan Türk karşıtı propagandaya şahit olurlar. Bunun üzerine memlekete dönüp Çanakkele’de veremedikleri hizmeti Avusturalya’da vermeye karar verirler.

Türk İşi Dondurma Başrol oyuncuları Ercan Kolçak Köstendil ve Ali Atay

Türk İşi Dondurma Ekşi Sözlük Yorumları

Yaz sezonuna girdiğimiz sinema sektöründe dönemin popüler filmlerinden biri olan Türk İşi Dondurma için bir çok yorum yapıldı. Olumlu ve olumsuz yorumların olduğu başlığın altında en çok yapılan eleştirilerden birisi ise gerçek olaylara dayandığının söylenmesine rağmen gerçek olaylardan bir hayli uzak bir kurgunun olmasıydı.

Bununla birlikte olumlu yorumların bir çoğu Ali Atay ve oyunculuğuna gelmiş diyebiliriz. Senaryonun oldukça kopuk olduğunun söylendiği yorumlarda “2 Afgan tarafından gerçekleştirilen bir terör saldırısı üzerine kurulmuş film” şeklinde yorumlarda bulunuldu.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Bir Müfit Can Saçıntı Filmi : Yaşamak Güzel Şey

Milliyetçilik detaylarının oldukça fazla olduğunu yorumlardan anladığımız bir Türk İşi Dondurma filminde bir diğer yorum ise zaten Avusturalya’da yaşamakta olan birinin “çocuk babasız büyür ama vatansız büyümez ” repliğine geldi.

Film genel olarak değerlendirildiğinde gelen olumlu yorumlar filmin içeriği ile ilgili değil başrol oyuncularına gelen övgü dolu sözlerden oluşuyor.

Türk İşi Dondurma Twitter Yorumları

Filmin yayınlanmasından itibaren diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Twitter üzerinden de bir çok yorumda bulunuldu Türk İşi Dondurma filmi için.

 

 

 

 

 

 

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.