22 Nisan Dünya Gününüz Kutlu Olsun


Bugün google‘a girenler yeni bir doodle ile karşılaşıyor. Dünya Günü için ipuçları isimli bu doodle, dünya gününe özel olarak hazırlanmış. Tasarruf ve çevre bilinci mesajı veren bu doodle özellikle çocuklar tarafından keşfedilmeli.

Bugün 22 Nisan Dünya Günü. İlk olarak 1970 yılında kutlanan Dünya Günü, 193 ülkede kutlanarak çevre bilincine dikkat çekiyor. Dünya Günü fikrinin sahibiyse barış eylemcisi John McConnell‘dir. 1969 yılında San Francisco şehrindeki UNESCO konferansında ileri sürülen fikir ertesi yıl kutlandı ve günümüze dek uzanan Dünya Günü, çevresel bilince ve doğaya saygı gösterdiğimiz az sayıdaki küresel aktivitelerden biri haline geldi.

Google‘ın hazırladığı doodle ise oldukça yaratıcı. Rüyasında kirli denizler ve eriyen buzulları gören bir tilki aniden rüyasından uyanır ve hemen dünyayı yeşillendirmeye başlar. Sadece bununla da yetinmeyen kahramanımız, markette meyve sebze ağırlıklı bir alışveriş yapar. Ve dönüşte arkadaşlarıyla daha çevreci bir ulaşım aleti olan bisiklet kullanır. Evde, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili fikirlerini paylaşan tilki ve arkadaşları gece uyumadan önce kullanmadıkları tüm elektrikli aletlerin güçlerini kapatır. Ve hep beraber uykuya dalarlar.

Gerçekten harika hazırlanmış bir doodle. Aslında basit gözükse de, basitliği vermek istediği mesajı güçlendiriyor. Öncelikle sayfalar arası atlayamıyorsunuz, yani doodleın sonuna gelmek istiyorsanız tüm sayfaları geçmek, yani okumak zorundasınız. Böylelikle sadece  sonucu merak eden kullanıcılar bile hikayeyi okuyor. Ayrıca daha ilk sayfada google‘ın o harflerinden bir tanesinin dünya olması ve davetkar yapısı hem google‘ın bu doğal yaşamı korumanın bir parçası olarak gösteriyor hem de kullanıcıyı meraklandırıyor.

Ama google‘ın burada asıl haklı seçimi hikayeyi anlatış biçimi. Düz yazı veya video değil, resimli bir kitap gibi anlatmayı tercih etmişler. Düz yazı olsa insanların ilgisini çekmeyebilir veya insanlar okurken sıkılabilirdi. Onun yerine video olsa, video insanlar için fazla uzun ve sıkıcı veya fazla kısa ve anlamsız olabilirdi. Ama resimlerden oluşması ve sonraki sayfaya geçmek bizim elimizde olduğu için her kullanıcı gerektiği kadar vakit geçiriyor. Kimisi mesaja odaklanıp fikri aldıktan sonra, sonraki sayfaya geçerken kimisi de sayfadaki ayrıntılara odaklanabilir yada empati kurabilir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Deniz, Kum, Güneş : Mükemmel Balıkesir Tatili

Ayrıca hikayeyi bitirdikten sonra, “Dünya Günü için ipuçları aramasına yönlendiriyoruz ve bizi bir takım ipuçları karşılıyor. Burada hareketli resim kullanan google, arkadaşçıl arayüzüyle yine vermek istediği mesajı başarılı bir şekilde bize iletiyor ve Dünya Günü hakkında daha fazla bilgi ve tavsiye vermek için birkaç arama öneriyor.

Biz de zuhurat olarak Dünya Gününü destekliyoruz. Daha temiz bir dünya için, daha temiz bir çevre için bilinçli olmalıyız. Sadece kendimiz ve çocuklarımız için değil, bu dünya sadece biz insanların değil. Bizim sorumsuzluğumuz yüzünden başka canlılar acı çekmeyi hak etmiyor. En ufak bilinçli davranış bile çok önemli bunu unutmayın. Bu dünya hepimizin, ona sahip çıkalım.

22 Nisan Dünya Günümüz kutlu olsun.

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

  • isacotur

    bende şimdi fark ettim dünya günü de varmış da haberimiz yokmuş, google amca da olmasa haber verende olmayacak demekki 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.