Efruze Assolist isimli Türk Sanat Müziği Albümünü Yayınladı


Türk Sanat Müziği, pırıl pırıl sesi yeni nesil Türk sanat müziği yorumuyla Assolist EFRUZE’yi gururla sunar! Müzik yaşamı piyona çalarak başlayan opera sanatçısı Efruze’nin, Türk sanat müziğinin seçkin eserlerinden oluşan 11 şarkılık ‘’ ASSOLİST ‘’ adlı albümü Doğan Müzik etiketiyle  Apple, Spotify, fizy, muud ve youtube online satış sitelerinde yerini aldı.

 ‘Assolist’in müzik market dağıtımı ertelendi!

27 Mart tahinide tüm müzik market raflarında yerini alması planlanan albümün dağıtımı tüm dünyayı etkisi alan Coronavirüs nedeniyle yaşam normale dönene kadar ertelendi.

 

Canlı konser tadında arşivlik albüm ‘’ Assolist’’

Opera sanatçısı Efruze, Konservatuardan Devlet Operası’na, oynadığı tüm müzikal ve operaların renk, ses eğitiminin verdiği teknik zenginlikleri  ‘’ Assolist ‘’ adlı albümüyle müzikseverlerin beğenisine sundu. Çocukluğundan beri dinlediği Türk Sanat Müziği, kendisine hediye edilen Nesrin Sipahi kayıtları ile tutkuya dönüşür. Aldığı eğitim ve opera sanatı tecrübesiyle zor bir yolculuk olsa da, alanında en iyi üstatlarla çalışarak Türk Sanat Müziğini yeni nesile sevdirmek amacıyla albümdeki tüm şarkıları özenle seçti.

Şarkı seçimleri, telif izinlerinin alınması stüdyo kayıt süreci ile birlikte çalışmaları bir yıl süren Assolist’te Yeşilçam sinemasına esin kaynağı olan şarkılar, orta yaş grubunu geçmişin güzel günlerine götürürken, yeni nesil pop/ rock müziğine de esin kaynağı olacak.

Stüdyo çalışması beş gün süren Albümdeki tüm Şarkılar eski bir yöntem olan hücum kayıt sistemiyle canlı olarak kaydedildi.’Assolist’’ CANLI KONSER tadında arşivlik bir albüm.

Assolist Şarkıları

*Söz ve Müziği Gündoğdu Duran’a ait Nihâvend makâmında Gözleri Aşka Gülen,

*Söz ve Müziği Zeynettin Maraş’a ait yine Nihavend bir şarkı Gizli Aşk Bu,

*Söz ve Müziği Şekip Ayhan Özışık’a ait Muhayyer Kürdi bir şarkı İçin İçin Yanıyor

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Dünyanın En iyi Müzik Festivalleri 2019

* Söz ve Müziği Necip Mirkelamoğlu’na ait Nihavend şarkı Şu Güzeller Güzeli

* Sözleri Mehmet Gökkaya’ya Müziği Erol Sayan’a ait Nihavend bir şarkı Kalbe Dolan O İlk Bakış

*Söz ve Müziği Zeynettin Maraş’a ait Nihâvend şarkı, İnleyen Nağmeler,

*Söz ve Müziği Gündoğdu Duran’a ait, Muhayyer kürdi bir şarkı, Ankara Rüzgarı,

*Müziği Muallim İsmail Hakkı Bey’e ait,  Acemkürdî Fikrimin İnce Gülü

*Söz ve Müziği Selahattin Sarıkaya’ya ait Nihavend bir şarkı Ay Beyaz Deniz Mavi

*Nihavend makamında bir İstanbul türküsü, Üsküdar’a Gider İken

*Söz ve Müziği Rıza Bey’e ait Beyoğlu‘nda Gezersin

Müzik kanalları

https://music.apple.com/tr/album/assolist/1499889285?l=tr

https://open.spotify.com/album/5ACxa5rbQ02OeCxsVFNcv7?si=mfgiTYZPQDWHPNKC0p2opw

https://fizy.in/RTYs2

https://www.muud.com.tr/sa/763127

https://www.youtube.com/playlist?list=PLCvbxrb2Ksn23LP1pWS93CJHMvTMwmuiu

 

Assolist Müzisyenleri

Şarkı kayıtları, Rüzgar Yapım Stüdyolarında Barbaros Ali Kaynak tarafından gerçekleştirildi. Mixing Mastering ise Ceceli Müzik, Koray Püskül tarafından yapıldı.

Keman da Yılmaz Kemancı, Kemençe de Hatice Doğan Sevinç, Klarnet’te Ünsal Çeliksu, Kanun da Caner Can, Çello da Uğurcan Sesler, Konrtabas da Uğurcan Sesler, Piyano da Barış Çoşkuner, Ritim Sazlar da Fahrettin Yarkın EFRUZE’ye eşlik etti.

Assolist Fotoğrafları

Fotoğraf çekimi öncesinde yüzlerce fotoğrafçı, yüzlerce kostüm, saç ve tarz incelenerek 1950 -60 lı yılların sahne kadını albüme taşındı. Fikir, Fotoğraf sanatçısı Sefa Gülsoy‘un gözüyle hayat buldu.

Assolist Klip

Albümün ilk klibi söz ve müzikleri Gündoğdu Duran beye ait Gözleri Aşka Gülen adlı şarkıya çekildi. Çekimleri Leyla Gencer Kültür Merkezinde sinema ve dizi yönetmeni Oğuzhan Tercan tarafından gerçekleştirildi. Bir gün süren çekimin klip montaj çalışması ise bir haftada tamamlandı.

Klibi izlemek için: https://youtu.be/gmAP5sg93vc

Efruze Kimdir?

Müzik hayatına piyano çalarak başlıyan Efruze,  Güzel Sanatlar Lisesi Müzik bölümü piyano ve Viyola sanat dallarında eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Bölümüne girerek yüksek dereceyle mezun oldu.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Seven Nation Army'den Daha Fazlası : The White Stripes

Konservatuar örencisiyken Saraydan Kız Kaçırma Operasında ilk başrolü Blonde yi oynadı.

Cemal Reşit Rey Konser salonun solisti olarak Deli Dolu ‘’Operetinde Marlene , Aşk-ı Memnu Operasında Bihter, Kuva-i Milliye Operasında Nilüfer rollerini oynadı. Senfonik İlahiler, Rumeli Türküleri, Bahar konserleri ve Yılbaşı konserleri gibi birçok konserde görev aldı.

Yunus Emre Oratoryosu’nda, Carmina Burana’yı birçok açılışta seslendirdi.

Konservatuardan mezun olduktan sonra Köln Konservatuarında Alman repertuarı üzerine çalışmalar yaptı. aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesinin solistlik sınavını kazanarak sırasıyla Hanım Olan Hizmetçi operasında Serpina, Madam Butterfly operasında Kate, Sihirli Flüt Operasında Papagena, Ali Baba Kırk Haramiler operasında Nurcihan ,Oz Büyücüsü Müzikalinde Doroti, West Side Müzikalinde Maria, La rondine Operasında Lisette rollerini oynadı. Üç sezon Carmina Burana eserinde soprano partisini seslendirdi.

Bursa, İstanbul, Hacettepe, İstanbul Üniversitesi ve Kent Orkestralarıyla konserler verdi.

Kendi kurduğu Grup Artistanbul Orkestrasıyla yüzlerce sahne etkinliğine imza attı.

 

 

 

 

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.