En İyi Ajan Filmleri – 2019


Yönetmenine, yapımcısına ve senaryosuna göre suç, bilim kurgu, psikoloji, polisiye, aksiyon ve tarih gibi öğeleri barındıran ajan filmlerini sevenler için en iyilerini derlemeye çalıştık. Yaz akşamınızda sinema keyfi yapmak isterseniz, en iyi ajan filmleri listemizdeki henüz izlemediğiniz seçenekleri değerlendirmenizi öneriyoruz.

                Sizler için sekiz filmi derledik. Bir tanesi gerçek bir olaydan esinlenirken, bir diğeri gerçek bir olayın kurmaca öyküsünü ekrana taşıyor ve diğerleri ise konu “istihbarat” olunca tümüyle hayali öykülerden oluşuyor. Dikkatimizi çeken şu oldu ki Matt Damon ile Steven Spielberg bu tip filmlerde daha ön sıralarda izleyiciye hitap etmeyi başarmış; ama ikisine karşın listemizde Daniel Craig, Tom Hanks, Angelina Jolie gibi isimlerde yer alıyor…

                Geçmişi Olmayan Adam

                Öncelikle listemizde Matt Damon ismini bir kez daha göreceğinizi hatırlatalım. İlk film 2002 yılından The Bourne Identity ve 2004 filmin devamı da çekilmişti: Medusa Darbesi (The Bourne Supremacy). Serinin üçüncü filmi ise 2007’de Son Ültimatom ismiyle gösterime girdi. İlk filmi izlemeden ikincisini izlemenizi önermiyoruz. Film, açık denizin ortasında kendisi bulan ve kim olduğunu hatırlayamayan bir CIA ajanının aksiyon dolu öyküsünü beyazperdeye taşıyor. İlk filmin sonunda, ikincisinin de geleceğinin sinyalleri zaten verilmişti. İkinci film ise öncekini tamamlayıcı, öykü olarak özgün bir yapım sunuyor. Serinin son filmi için 3 Oscar kazandığını belirtmek bile yeterli olacaktır…

                James Bond

                Ajans filmlerinin önemli bir kısmı ABD’nin istihbarat teşkilatı CIA merkezli olarak seyirciye sunuluyor. Buna karşın küresel çapta en ünlü ajan James Bond ve o Birleşik Krallık istihbaratının bir üyesi. James Bond serilerinin haklı bir ünü var ve 1960’lı yıllardan günümüze dek çekilen her filmde ayrı bir konu ele alınıyor. Bugüne dek 24 ayrı filmi çekilen serinin son filminin 2020’de gösterime gireceği öne sürülüyor. Bugüne kadar yedi ayrı oyuncu 007 Bond karakterine hayat verdi ve özellikle ilk göz ağrı Sean Connery ile 2000’li yıllarda tanıştığımız Daniel Craig ayrı bir öneme sahip. İlk bahsettiğimiz ikili serinin aksine filmler arasında zaman sınırlamanız olmadığını hatırlatmak isteriz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Aksiyon Komedi - Ölümlü Dünya

                Kingsman: Gizli Servis

                2014 yapımı film de bir uyarlama ve başrollerinde Taron Egerton ile Colin Firth yer alıyor. Önceki iki filmin aksine biraz daha gülümsemenize neden olabilecek film, çok ufak yaşta babasını yitiren Price’ın ajanlık serüvenini beyazperdeye aktarıyor.

                Ajan

                Eğer ailenizle izlerken biraz da komedi arayışınız varsa Paul Feig tarafından yazılıp yönetilen 2015 yapımı Ajan filmini öneriyoruz. Masa başı görevinden sahaya inme durumunda kalan Melissa McCarthy’nin canlandırdığı Susan Cooper, sizi iki saatliğine ekran başında tutacak.

                Casuslar Köprüsü

                Ajan temalı filmler ilginizi çekmiyor olabilir; ancak siz de Tom Hanks ya da Steven Spielberg hayranıysanız 2015 yapımı bu filmi izlemek isteyebilirsiniz. Soğuk Savaş dönemini ele alan siyasi tarih çalışmalarında hatırı sayılır bir yer tutan U-2 krizine değinen film, ajanlıkla hiçbir ilgisi olmayan bir avukatın öyküsünü anlatıyor. Film içerisinde aksiyon görece az olabilir; ancak dram ve tarih severlerin soluksuz izleyeceğini iddia etmek mümkün.

                Münih

                Listemizde Steven Spielberg ile anılan bir diğer yapım ise 2006’da gösterime giren ve Eric Bana, Daniel Craig gibi isimleri kadrosunda bulunduran Münih filmi. 1972’de, Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleştirilen olimpiyatlarda yaşanan olayı beyazperdeye aktaran film, suç öğeli film tutkunlarının beğeneceği bir seçenek…

                Yalanlar Üstüne

                2008 yapımı filmin başrollerinde Leonardo DiCaprio ile Russell Crowe bulunuyor. Belki başlangıç noktası olarak Casuslar Köprüsü’nü çağrıştırabilir; ancak konusu itibariyle çok daha canlı ve çok daha fazla aksiyon barındırıyor. Her iki oyuncunun da en iyi on filmi arasında yer alması muhtemel bir seçenek ve film doğrudan güncel bir konuyla ilgili: El Kaide. Eğer siz bir ajan olup bir terör örgütünün içine sızmaya çalışsaydınız nasıl bir yol izlerdiniz?..

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  İzlemeniz Gereken Bir Film : Snatch

                Kirli Sırlar

                Matt Damon, genellikle yurtsever karakterlerle özdeşleşen bir Hollywood ismi ve Robert De Niro tarafından yönetilip kadrosunda Angelina Jolie gibi isimlere de yer veren 2007 yapımı filmde de benzer bir karakteri canlandırıyor. Buna karşın belki de en acımasız karakteri bu filmde canlandırıyor. Filmin en negatif yanı, Edward Wilson’ın CIA’in belkemiği gibi bir pozisyonda göstermesi. Bu tezatlığın dışında film zaman zıplamaları yapıyor olsa da seyircinin dikkatini toplamayı başaran bir yapım. Eleştirmenlerden genel olarak olumlu puan alan yapımı ilk sıraya koyuyor olmamız, yapımın, öykünün ve oyuncuların sayesinde mümkün oldu. Öncekilere göre daha uzun süre sizi ekrana bağlayacak olan film, söz konusu istihbarat teşkilatının kuruluş dönemine sizi götürecek…

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.