En Sakinleştirici Şarkı Önerileri


Müzik, sakinleşmek isteyenlerin her zaman başvurduğu bir kaynaktır. Bazı şarkılar sakinleştirici özelliği sayesinde bize sıkıntılarımızı bir an olsun unutturabilir. Bu içeriğimizde en sakinleştirici şarkıları sizinle paylaşacağız. Listede yer alan şarkılar tamamen öznel değerlendirmeler olup sizin için sakinleştirici etkisi olmayabilir.

Sakinleştirici bir gün batımı görüntüsü

En Sakinleştirici Şarkılar

Müziğin Sakinleştirici Etkisi

Çoğu zaman eğlenceli vakit geçirmek için müzik dinlesek de aslında müziğin sakinleştirici bir etkisi vardır. Yapılan bir araştırmaya göre sevdiğimiz şarkıları dinlemek kaygılarımızı büyük bir oranda azaltıyor. Ruhumuzu dinlendirici bir etkisi de bulunduğu için müzik sakinleşmemize büyük oranda katkı sağlıyor. Bununla birlikte müziğin türü bile yaptığı etki için çok önemlidir. Örneğin atmosferik müzikler daha az yememize katkı sağlıyor. (Diyet yapanlar düşünebilir.)

Sakinleşmenin yanında odaklanmayı da istiyorsanız enstrümantal müzikler dinlemeyi tercih edebilirsiniz. Bu müzikler beynin odaklanma bölümüne yardımcı olarak kolay konsantre olmamızı sağlıyor. Klasik müzik dinlemeyi tercih ediyorsanız eğer günlük rutininize büyük bir katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Klasik müzik dinlemek günlük yaşamda verimliliği gözle görülür ölçüde arttırıyor. Bir çok merkez klasik müziği depresyon tedavisinde de kullanıyor. Yaratıcılığınızı da arttıran klasik müzik sakinleştirici etkisi sayesinde kolay uyumanıza da yardımcı oluyor.

İnsanı Rahatlatan Sesler Nelerdir

Bir üniversitenin tıp fakültesinden bir kaç araştırmacı ses mühendisleri ile birlikte yaptıkları araştırmalar neticesinde insanı rahatlatan sesler olduğu sonucuna ulaştılar. İnsanın doğada kendini daha rahat hissetmesi durumundan yola çıkılarak yapılan araştırmada doğadaki seslerin insanı rahatlattığı kanısına varıldı. Yine aynı araştırma neticesinde doğal sesler dinlediğinde insanların ilgisinin dışa, yapay sesler dinlediğinde ise insan ilgisinin içe döndüğü belirlendi. Bu araştırmadan yola çıkarak aslında siz de rahatlamak, sakinleşmek istediğinizde dinleyeceğiniz müzikleri buna göre seçebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Erdem Genç’in Motivasyon Albümü Yayınlandı

Rahat Odaklanmak İçin Beyaz Gürültü (White Noise)

Sakinleşmenin yanında odaklanmak da bir problem. Eğer bir ofis ortamında ya da etrafınızda insanların konuştuğu bir ortamda çalışıyorsanız odaklanıp çalışmak bir problem olabilir. Etrafınızda duyduğunuz konuşma sesleri sizi rahatsız edebilir. Bu sorundan kurtulmak için insanların dinlediği bir müzik türü var adı Beyaz Gürültü (White Noise). Bu müzik türü doğa sesleri ile aynı olmayan seslerin bir araya gelmesi ile oluşturulmuş şarkılarda oluşuyor. Bu şarkıları dinlemek dışarıdan duyduğumuz sesleri azalttığı gibi, odaklanmamıza ve üretkenliğimizin artmasına da yardımcı oluyor. Hatta bir çok anne baba 1 yaşına kadar bu müzik türündeki şarkıları çocuklarına dinletiyor.

Bu yazı içerisinde yanıt vermeye çalıştığımız bazı sorular ve anahtar kelimeler;

Ruhumuza iyi gelen müzikler,
Rahatlatıcı şarkılar,
Sakinleştirici şarkılar,
Dinlendirici fon müzikleri,
Sakin müzik tavsiyeleri,
Rahatlatıcı klasik müzik önerileri,
Zihin açan şarkılar,
Stres giderici şarkılar,
Ruha işleyen şarkılar,

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 2 Average: 5]

1 Comment

  • Umut

    Replay tuşu bozuldu. sayenızde var olan stresi %90 azalttı pentagramın sonsuz sarkısındayım suan Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.