“Evden Çalışma” Düzenine Ayak Uydurma – Home Office


Evden çalışanlara zamanlarını mümkün olduğunca verimli kullanmalarını tavsiye ediyorum. Evden çalışırken (Home Office) üretkenlik stratejileri daha da önemlidir, çünkü işe gidip gelmek, toplantılara yürümek veya iş arkadaşlarına koşmak gibi ofiste bir günün sıradan bir yapısına sahip değilsiniz. Eviniz ofisiniz olduğunda, tamamen yeni bir rutin öğrenmeniz gerekir.

Evden çalışmak – Home Office

Takım arkadaşlarınız fiziksel olarak sizinle olmadığında iş yapmak bir süredir bir norm halini aldı (aslında Google’daki toplantıların yüzde 39’u iki veya daha fazla şehirden çalışanları içeriyor). Ancak bu herkes için olmayabilir ve dünyadaki birçok insan şimdi yeni  bir çalışma durumunda kendilerini buluyor. Bu nedenle, nerede çalıştığınıza bakılmaksızın, üretkenlikle ilgili bazı ipuçları ve bunların hepsini evden nasıl yapacağınızla ilgili öğrendiğim birkaç şeyi bir araya getirdim.

Çalıştığınız yerde (ve çalışmadığınız yerde) “yerinizi” belirleyin

Bilgisayarınızı mutfak masanıza çıkarmak veya kanepenin üzerine koymak ve çalışmaya başlamak kolaydır. Ancak her gün çalışmak için “gittiğiniz” tutarlı bir oda, yer, masa veya sandalye, beyninizin o noktayı (kokular, manzaralar ve sesler) iş yapmasıyla ilişkilendirmesine yardımcı olur. Masanızda, arkadaşlarınızın veya ailenizin resimleri gibi bazı şeyler koyun. Sevdiğiniz yeni bir fare altlığı alın. Atıştırmalıklarınızı küçük bir rafta stoklayın. Ve “iş yerinizi” oluşturmak kadar önemli olmayan, çalışmadığınız alanları belirlemek. Belki bilgisayarınızı asla üst kata veya yatak odanıza getirmezsiniz. Bu, zihinsel mesafe oluşturmanıza yardımcı olur ve işiniz evde olsa bile sık sık rahatlamanıza olanak tanır.

Birlikte home office çalışmak

Hangouts Meet’ı, Zoom’u veya Skype’ı bir profesyonel gibi kullanın

Muhtemelen görüntülü sohbete daha fazla zaman harcayacaksınız – bizim durumumuzda Hangouts Buluşması. İşte evde tanışın için birkaç püf noktası: bant genişliği kısıtlamaları veya gecikmeleri yaşarken video kalitenizi düşürün, video görüşmesi yapın, ancak telefonunuzdan ses alın ve herkesin takip edebileceğinden emin olmak için toplantılarınıza altyazı ekleyin. Bazı (sanal) insan etkileşimlerine ihtiyacınız varsa, ekibinizle veya ofisinizdeki arkadaşlarınızla gündemsiz bir görüntülü sohbet ayarlayın; resmi bir toplantı değil, sadece sohbet etme ve birbirleriyle check-in yapma zamanı.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  22 Nisan Dünya Gününüz Kutlu Olsun

“Bir sekme çalışıyor” alıştırması yapın.

Evde büyük bir monitörünüz veya normal ekran kurulumunuz yoksa, her seferinde bir Chrome sekmesine odaklanmak daha da önemlidir. Dizüstü bilgisayarınızdan video görüşmesi yapıyorsanız, diğer tüm sekmeleri simge durumuna küçültün ve konuşmaya odaklanın; tıpkı telefonunuzu bir kenara bırakıp meşgul kalmak için dizüstü bilgisayarınızı bir toplantıda kapatacağınız gibi.

Parçayı Oyna

Uyanma ve yatakta çalışmaya başlama dürtüsüne direnme – beyninizin üretken olma “ruh haline” girmesine yardımcı olmaz. Uyanma, giyinme, kahvaltı etme, ardından yeni çalışma alanınıza “gidip gelme” gibi olağan rutinlerinize sadık kalın. Pijamalarınızda rahat olmanız, düzenli bir iş günü gibi hissetmenizi ve işlerin yapılmasını zorlaştırmanızı sağlayacaktır.

Programınız ve enerjinizle oynayın

Evden çalışma hakkında iyi haber? İşe gidip gelme yok. Bunu alternatif programlarla deneme yapma ve “biyolojik ana zamanınızı” bulma zamanı olarak düşünün. Sabah insanıysanız, uyanmayı ve bir şey üzerinde biraz çalışmayı, ardından sabah ortasına ara vermeyi deneyin. Biraz sonra uyumayı tercih eden bir gece kuşu iseniz, eve gidip geleceğiniz öğleden sonra daha fazla iş yapmak için programınızı değiştirin. Verimlilik sadece ne yaptığınızla ilgili değil, daha da önemlisi, yaptığınız iştir.

Evden çalışmak her zaman çalışmak demek değildir

Evden çalışma ile ilgili en zor şeylerden biri sınır belirlemek. Bilgisayarınızı çalışma alanınızda bırakın ve yalnızca o noktadayken çalışın. Google Takvim’de, uygun olduğunuzda kullanıcılara hatırlatmak için çalışma saatlerini ayarlayarak “gün için hazır olduğunuz” bir zaman seçin. Zihinsel molaları ofisteki gibi yapın; bir toplantıya yürümek yerine, dışarı çıkın ya da bir arkadaşınızı arayın.

Home Office – Çalışma Listeleri

Bir gün önce günlük yapılacaklar listenizi oluşturun.

Yolda kalmanın ve evde bir çalışma programı ayarlamanın bir kısmı, bir günde ne yapmanız gerektiğini listeliyor. Yapmayı planladığım şeyin saatlik bir planını oluşturmama yardımcı olan günlük plan şablonu (siz de kullanabilirsiniz!) Oluşturdum. Bir gece önce doldurursanız, o gün yapmanız gerekenlerin zihninde uyanırsınız.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Muhteşem Türkçe Podcast Serileri

Yapmak istediğin bir şeyi bitir

Ofiste çalışmak “hadi! hadi hadi!” olabilir ve işleri yapmak için nadiren yalnız zaman veya kapalı kalma süresi bırakır. Evden çalışmak, bireysel yapılacak işlerinizin bazılarını yakalamak için bir fırsattır – bu masrafları tamamlayın, bu uzun vadeli projeye beyin fırtınası yapın veya sonsuza kadar yer işareti koyduğunuz makaleyi okuyun. Google Keep’te devam eden bir liste oluşturun ve kesinti süreleri olduğunda listeye bakın.

Kendinizi (ve diğerlerini) biraz gevşetin

Bazı insanlar sadece bir yatak odalı eve sahiptir ve günlerini orada geçirirler. Bazı insanların evden, evde çocuklardan veya evde köpeklerden çalışan eşleri vardır . Bağlantı daha yavaş olabilir ve arka planda havlama olabilir, ancak herkesin ev işlerinden kendileri için çalışmak için elinden gelenin en iyisini yaptığını unutmayın. Kimseyi sıkmayın. Onlar da sizi sıkmasın bu zor günlerde uyum sağlamaya çalışalım.

Kaynak : Make “work from home” work for you

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.