Extraction Film İncelemesi – Netflix


Netflix’in Aksiyon filmi Extraction yayınlandı. Filmin senaryosunu Joe Russo yazdı. Yönetmen koltuğunda Sam Hargrave’in oturduğu aksiyon – gerilim filmi Extraction’ın başrollerinde ise Chris Hemsworth, Gülşifte Ferahani, Randeep Hooda gibi isimler yer alıyor. Yeni netflix filmi 24 Nisan 2020 tarihinde tüm dünyada yayınlandı.

Extraction Film – Tyler Rake

Spoiler Uyarısı : Buradan sonraki kısımda spoiler içeren bilgiler yer alıyor.

Extraction Filminin Konusu

Hindistan’ın en ünlü uyuşturucu baronunun oğlu Ovi Majahan’ın Bangladeş uyuşturucu baronu tarafından kaçırılması ve paralı asker olarak çalışan Tyler Rake (Chris Hemsworth) ve ekibi tarafından kurtarılmaya çalışılmasını hikayesi anlatılıyor. Oğlunu altı yaşında lenf kanserinden kaybeden Tyler; evinden ve ailesinden uzak kalmış, korkmuş bir çocuk olan Ovi ile duygusal bir bağ kuruyor. Neticede meseleyi para için yapılan bir iş olmaktan çıkarıp bir çocuğun hayatını kurtarmak gayesiyle zorluklarla başa çıkmaya çalışıyor.

Extraction Filminin Değerlendirmesi

Filmimiz Tyler Rake’in yaralı bir şekilde çatışma içinde kalması ile başlıyor ve sonrasında iki gün önceye dönerek nasıl bu noktaya gelindiğini anlatıyor. Film iki koldan başlıyor. Öncelikle Ovi’nin yaşamına göz atıyoruz. Ovi’nin babası mahkum bir uyuşturucu baronu ve Hindistan’ın uyuşturucu konusundaki en etkin isimlerinden biri. Bu süreçte Ovi okul hayatına devam ediyor, babasının kurallarına göre yaşaması isteniyor. Baskı altında büyümüş olduğu utangaç tavırlarından belli olan Ovi bu ortamın içerisinde olmaktan memnun değil. Birgün arkadaşları ile gece dışarıda buluşuyor ve her şey bu açıkla başlıyor. Tedbirlere aykırı davrandığı bir anda Bangladeş’teki uyuşturucu baronunun adamları tarafından kaçırılıyor.

Babası hapisteyken Ovi ve işlerle ilgilenmekle yükümlü olan Saju (Randeep Hooda) çocuğunun kaçırıldığı haberini patronuna verdiğinde, gerekirse ordu tutup oğlunu kurtarması emrini alıyor. Hindistanlı uyuşturucu baronuna göre bu mesele oğlunun canından çok itibar meselesi. Tyler Rake ve ekibi ile Ovi’nin Rakka’dan kurtarılması gerektiği konusunda anlaşıyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  En İyi Ajan Filmleri - 2019

Hikayenin diğer tarafında Tyler pespaye bir şekilde hayatını süren, yaşamak için pek bir nedene tutunamayan bir adam. Daha sonra Ovi’yle konuşmalarından öğrendiğimize göre 6 yaşındaki oğlunu lenf kanserinden kaybetmiş. Hatta onu hasta bir şekilde görmeye dayanamadığı için gönüllü olarak Afganistan görevine gitmiş. Karısını da bu olaydan sonra yıllardır görmemiş birisi. İş teklifi geldiğinde Avusturalya’da çiftlikten bozma bir kulübede yaşayan Tyler para için işi kabul ediyor. Ancak Tyler da partneri Nik de bu işin fazlasıyla tehlikeli olduğunu, Rakka’da çocuğu bulsalar bile onu oradan çıkartmanın çok zor olduğunun farkındalar. Sonraki sahnelerde gördüğümüz üzere Bangladeşli uyuşturucu baronu Amir Asif (Priyanshu Painyuli) şehirde hayli sözü kuvvetli birisi. Öyle ki ordu dahi bu adamın elinde.

Başrolümüz Tyler’ın travmaları, kayıpları var. Bu sebeple yaşama tutunma gereksinimi duymuyor ve en tehlikeli görevlere bile atılabiliyor. Aslında bu çok klasik bir hikaye. Eski asker travmaları, ailenin bölünmüş olması bana Punisher‘ı hatırlattı. Tabii başrolü aynı duyguları taşıyan bir sürü diğer aksiyon dizisini de. Açıkçası filmin karakter derinliği çok sığ. Birçok karakterin ismini birden fazla duymuş değiliz. Başrol kurgusu geçiştirilmiş gibi. Tyler, Ovi’yi kurtarıdıktan sonra aralarında çok seri gelişen bir duygusal bağ kuruldu. Oysa ki çocuk yıllardır tanıdığı Saju’ya karşı sırf parasını alamadığı için savaşan bir Tyler gördü. Ayrıca aralarında büyük bir bağ kurabilmelerine imkan sağlayacak uzun bir konuşma göremedik. Yalnız bir sahnede sohbet etmişlerdi ve bu sahnede Ovi’nin “İnsan nehre düştüğünde değil, suyun altında kalarak boğulur.” ibaresini filmin sonunda Tyler’ın nehre atlamasıyla eşleştirildiğini gördük.

Filmin ortalarında gördüğümüz Farhad isimli bir çocuğun sahnesini görmüştük bu çocuk daha sonra Tyler’ların peşinden gitti. Hatta Tyler’a son kurşunu o sıkmıştı.Daha önceki bir sahnede ona son kurşunu sıkmak için bir parmağını vereceği söylemişti ama bu çocuğun bu kadar önemli sahneleri olmasına rağmen hiç bir hikayesini göremedik. Filmin en büyük problemi karakterlere derinlemesine bir bakış yapmayı engellemesiydi. İzleyici için hızlı akan olaylar kadar karakterleri tanımak da önemlidir. Film bir aksiyon filminde olması gereken hızlı tempoya, yer yer önemli aksiyon sahnelerine sahipti ancak karakterleri yeterince tanımadığımız için kimin neyin mücadelesini verdiğini tam anlamıyla sezemedik. İki uyuşturucu baronunun birbirine neden düşman olduğunu dahi film boyunca öğrenemedik. Film çok hızlı akacağını filmin başında bir kaç koldan karakter analizi yapmamıza yardımcı olsaydı aksiyon sahnelerinde daha fazla heyecan duyabilirdik.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Bir Dede Korkut Komedisi: Salur Kazan Zoraki Kahraman

Filmin bunca olumsuz yanına rağmen çekim açıları ve aksiyon sahneleri oldukça doyurucuydu. Filmi – oyun oynayanlar daha iyi anlayacaktır – TPS (Third Person Shooter) açısından izledik. Çoğu sahnede sanki karakteri biz yönetiyor gibi olayın içindeydik. Çekim açıları ve sinematografisi oldukça iyi olan bu filmi büyük bir beklenti içerisine girmeden izlediğinizde bir şey kaybetmezsiniz.

Feyza Aktepe

Extraction Film Fragmanı

Konuyla ilgili bazı anahtar kelimeler;
Extraction Film İnceleme,
Extraction film eleştirisi,
Extraction ekşi,
Extraction film yorumu,
Extraction izleyici yorumları,
Extraction nasıl bir film,
Extraction kimler oynuyor,
Extraction filmi ne zaman çekildi,
Extraction netflix türkiye,
Extraction netflix izle,
Extraction nasıl izlenir,

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.