Fleabag Dizi İncelemesi – Amazon & BBC


Fleabag dizisi, başrolü Phoebe Waller-Bridge‘in yazıp oynadığı tek kişilik bir tiyatro oyunundan esinlenilmiş. 2016 ve 2019 yıllarında birer sezon, toplamda 2 sezon 12 bölüm yayınlanan dizi komedi, dram türü ile BBC Three ve Amazon Prime aracılığıyla izleyiciyle buluştu. IMDb puanı 8,7 olan dizinin senaristi Phoebe Waller-Bridge, yönetmeni ise Harry Bradbeer. Ayrıca 71. Emmy Ödüllerine damga vurdu ve en iyi komedi dizi, komedi dizisi en iyi senaryo, komedi dizisi en iyi yönetmen, komedi dalında en iyi kadın oyuncu başta olmak üzere 6 dalda Emmy ödülü aldı.

Fleabag – Phoebe Waller-Bridge

Fleabag Dizinin Konusu

Phoebe Waller-Bridge’in canlandırdığı “Fleabag” yaşadığı trajedilerin gölgesinde Londra’da hayatını sürdürmeye çalışan genç bir kadındır. Yakın ilişki kurduğu annesi ve en yakın arkadaşı Boo’nun (Jenny Rainsford) vefatından sonra yalnızlaşan Fleabag, kültürel iletişimsizlik sebebiyle sosyal çevresi ve ailesiyle sıkı bir ilişkisi olmayan karakterimiz içinden geçenleri kameraya yani biz seyircilere anlatır.

Fleabag Dizisinin Müzik Listesi

Fleabag Dizisinin Değerlendirmesi

Dizinin aynı zamanda başrolü olan senarist Phoebe Waller-Bridge’in açıklamasından öğrendiğimize göre iki sezondan oluşan dizinin üçüncü bir sezonu şimdilik mümkün olmadığından diziyi sezonlar halinde değil genel olarak değerlendirmeyi düşündük. Dizinin ilk sezonu senaristin aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlanmış ve ilk sezon finali ile tiyatro oyununun finali kesişmiş. İkinci sezon talebi ortaya çıktığında ise yeni bir hikaye yaratma gereksinimi oluşmuş.

İlk sezonda Fleabag’i tanımaya henüz başladığımızda seks düşkünü, hovarda, dünya yansa umurunda olmayan bir kadın imajı görmüştük. Ancak zaman içerisinde kız kardeşi Claire (Sian Clifford) ile gelişen sohbetlerde annelerinin meme kanseri sebebiyle yakın zamanda vefat etmesinin Fleabag’i ne kadar çok etkilediğini; babası ve acımasız, garip bir kadın olan partneri ile bulunduğu ortamlarda umursamaz tavrına ket vurmaya çalışması, kendisine yapılan baskılara karşı sessizliğini koruma çabası; kız kardeşinin alkolik eşinin tacizlerine maruz kalması gibi trajediler mizahla karışık sergilendiğinde Fleabag’in işinin hiç de kolay olmadığını görüyoruz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Doctor Who Geri Döndü

En yakın arkadaşı Boo ile açtığı kafeyi Boo’nun yanlışlıkla ölmesinden sonra işletmekle zorlanan Fleabag aynı zamanda hiç bitmeyen bir vicdan muhasebesiyle baş başadır. Boo, aşık olduğu erkek arkadaşının başka bir kadınla cinsel ilişkiye girdiğini öğrenir ve dikkat çekmek için küçük bir yaralanmaya sebep olacağını umarak kendisini bisiklet yoluna atar. İşler hesaplandığı gibi gitmez ve bu girişim başarılı bir intihar neticesini doğurur. Fleabag’in annesinin ölümünden sonra içinde fazlaca kalan sevgiyi verdiği en yakın arkadaşının vefatı onu derinden etkiler. İlerleyen bölümlerde kız kardeşinin doğum gününde kız kardeşinin eşi tarafından taciz edilir ancak Claire, “Boo’ya yaptıklarından sonra sana inanmıyorum.” diyerek karakterimizin büyük sırrını ifşa eder. Boo’yu bu girişime iten cinsel ilişkinin diğer tarafı Fleabag’tir. Bu sır öğrenildikten sonra gerçek iletişim kurduğu insanlara yani kameraya bir daha bakamaz.

İkinci sezonun ilk bölümünde babası ve partnerinin nişan yemeğine nikahı kıyacak rahip rolü ile Andrew Scott kadroya dahil olmuştur. Katolik kilisesi kurallarına göre rahiplerin evlenmeleri, ilişki yaşamaları yasaktır. Fleabag, hem tanıdıklarıyla yaptığı sohbetlerdeki boşluklarda kameraya bakışları, konuşmaları fark edilmezken rahibin bu durumu ilk andan itibaren fark etmesinin verdiği çekim hem de yasak aşkın karşı koyulamaz çekiciliğiyle rahipten hoşlanır. Bir yandan pişmanlık duyduğu, affedilmeyi beklediği çok şey vardır ancak diğer yandan hayatta yaşamaya dair bir sebebi, tutunduğu biri olsun ister. Bu ilişkinin kurulması için her iki taraf da çaba gösterir ancak “Tanrı mı, ben mi?” sorusunun karşısında rahip hayatının alt üst olmaması için Tanrı’yı seçer.

Bu dizinin öncelikle komedi unsurları bulundurduğunu kabul edebiliriz. Phoebe Waller-Bridge karakteri öylesine geliştirmiş ve üzerine giymiş ki bakışları, mimikleri, iğneleyici sözleri, munzur tavırları ile izleyiciyi kesinlikle güldürüyor. Ancak bu güldürünün iç acıtan tarafları yoğunlukta. Ailesiyle ilişkileri çok zayıf, özellikle babasıyla arasındaki mesafe, babasının onunla aynı ortamda yalnız kalmaktan bile korkması yürek burkuyor. Babasının partneri rölünü ise The Crown’ın üçüncü sezonunda kraliçe olarak arz-ı endam eden Olivia Colman canlandırıyor. Empati yapmanın ne kadar önemli olduğunu sık sık konuştuğumuz bugünlerde Olivia Colman’ın canlandırdığı karakterin empati kartını kötüye kullanarak Fleabag ve Claire’ın manevi dünyasına zarar verebildiğini görüyoruz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Game of Thrones : 7. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Dizide yalnız ana kodro değil yan rollerin bile müthiş mesajlarına rastlıyoruz. Fleabag’in bu insanlarla sohbeti onu olduğu gibi bizi de aydınlatıyor. İlk sezonda bankacının hayattaki isteklerine ilişkin anlattıklarının yanı sıra ikinci sezonda yanlız bir bölüm görebildiğimiz başarılı bir iş kadınının “kadın olmak” ile ilgili anlattıkları bizleri derinden etkiledi. Ancak son bölümde pederin nikah seremonisinde “aşk” konulu konuşması unutulmazların arasına girdi.

Görünüşe göre aşk hakkında orijinal bir şeyler söylemek bayağı zormuş. Ama denedim:
Aşk berbattır. Berbat. Acı verici. Korkutucu.
Kendinden şüphelendiriyor, yargılatıyor. Hayatındaki diğer insanlardan uzaklaştırıyor seni.
Bencilleştiriyor.
Sapıklaştırıyor.
Saçına takıntılı oluyorsun.
Zalimleştiriyor.
Asla yapamayacağını düşündüğün şeyleri yaptırıp söyletiyor.
Hepimizin istediği bu ve bulduğumuzda tam bir cehennem.
Bu yüzden yalnız yapmak istemediğimiz bir şey olması normal.
Bana öğrettiler ki, insanlar aşk ile doğar ve hayat da aşkı doğru yere koymayı bulmaktır.
İnsanlar bu konuda çokça konuşur:
“Doğru hissettirmesi.” Doğru hissettiriyorsa kolaydır.
Ama bunun böyle olduğundan emin değilim.
Doğru olanı bilmek güç gerektirir.
Ve aşk, güçsüz insanların yaptığı bir şey değil.
Romantik olmak, bolca umut gerektirir.
Bence demeye çalıştıkları şey, sevdiğin birini bulduğunda, umut gibi hissettirir.

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.