Fleet Foxes ve Yeni Albümleri Crack-Up

Fleet Foxes belki de en underrated müzik gruplarından bir tanesi. 2006 yılında kurulan grup şimdiye dek 2 albüm yayınladı. Grubun 3. albümü olan Crack-Up ise 16 Haziran’da bizimle olacak.

Fleet Foxes ile tanışmam lise yıllarında oldu. Mykonos şarkısıyla keşfettiğim Fleet Foxes, bende daha önce adını koyamadığım bir açlığı dindirdi. Daha sonraları bu açlığın, bu müzik türünün indie folk olduğunu öğrendim. Hala indie folk‘u nasıl açıklayacağımı bilemiyorum ama indie folk çocukken aileniz ve arkadaşlarınızla pikniğe gittiğinizde arkaplanda çalan müzik gibi. Çimende koşan çocukları, esen rüzgarı, kahkahaları indie folk‘ta hissedebiliyorsunuz. Hem çok yumuşak yada nasıl söylesem barışçıl hem de size yakın ve sıcak bir müzik türü indie folk. İşte Fleet Foxes‘ın şarkıları da böyle, tatlı mı tatlı. Bu konuda şunu da eklemem gerekiyor, Beirut grubu da indie folk yapıyor, hatta şarkılarındaki balkan havasıyla biz Türk Milleti’ne daha sıcak geldiği su götürmez bir gerçek, eğer Fleet Foxes‘ı severseniz veya seviyorsanız, Beirut dinlemenizi de öneririm, pişman olmayacağınızdan eminim.

Fleet Foxes, 2006 yılında ABD’nin Seattle şehrinde kuruldu. Aynı yıl kendileriyle aynı adı taşıyan bir EP yayınlayan grup 2008 yılında Sun Giant adını taşıyan başka bir EP daha yayınladı. Sun Giant aslında sadece konserlerde çalınması için hazırlansa da hayranların ilgisinden dolayı bir EP olarak yayınlandı ve müzik severlerle buluştu. 5 şarkıdan oluşan Sun Giant, söz yazımında biraz zayıf bulunsa da genel olarak müzik eleştirmenlerinden iyi not aldı. Fleet Foxes 2009 yılında Sun Giant‘ın bir parçası olan Mykonos‘u single olarak yayınladı.

Fleet Foxes ilk albümünü 2008 yılında yine Fleet Foxes adıya yayınladı. Özellikle Birleşik Krallık’ta çok satılan albüm, İskandinav Ülkeleri ve Belçika’da da büyük ilgi gördü. Indie folk diğer müzik türleriyle kıyaslandığında çok ilgi görmediğinden dolayı rekor satışlar elde edilmedi ama albüm birçok müzik eleştirmeni tarafından 2008’in en iyi albümlerinden biri olarak gösterildi. Ayrıca Fleet Foxes 2008 yılında White Winter Hymnal ve He Doesn’t Know Why adlarını taşıyan iki de single yayınladı.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Radiohead Ok Computer OKNOTOK


Fleet Foxes‘ın ikinci albümü Helplessness Blues 2011 yılında yayınlandı. Bu albümle dünya çapında adını duyuran Fleet Foxes, Helplessness Blues ile 54. Grammy Ödülleri‘nde En İyi Folk Albüm‘e aday gösterildi. Billboard 200‘de 4. sıraya kadar yükselen albümün başarısını desteklemek için Fleet Foxes 2011 yılında dünya çapında bir turneye çıktı. Yine müzik eleştirmenleri tarafından iyi not alan Helplessness Blues, Rolling Stone tarafından 2011’in en iyi 4. albümü olarak nitelendirildi. Fleet Foxes 2011 yılında Grown Ocean ve The Shrine / An Argument isimli iki single yayınladı.

Ve haziranda çıkacak olan Crack-Up. Crack-Up ABD’nin farklı yerlerinde kaydedildi. 11 şarkıdan oluşan albümün tüm şarkılarını grubun vokalisti Robin Pecknold yazdı. İlk single geçtiğimiz ay yayınlandı. Third Of May / Ödaigahara isimli single gerçekten özlemimizi körükleyip bizi mutlu etti. Ayrıca 2 hafta önce Youtube üzerinden albümün bir fragmanı yayınlandı. Fleet Foxes albümü desteklemek için 15 Mayıs 2017’de yeni bir turneye çıkacak, Avrupa, ABD ve Kanada’da konser verecek olan Fleet Foxes ne yazık ki Türkiye’ye gelecekmiş gibi gözükmüyor.

Ayrıca ilginç bir bilgi de vermek istiyorum. 18 Mart 2017’de Robin Pecknold, Reddit üzerinden Crack-Up‘ın ilk şarkısının Helplessness Blues‘ın son şarkısı olan Grown Ocean‘ın bittiği yerden başlayacağı hakkındaki teorisini doğrulamış. Grown Ocean şarkısının sonunun eksik hissedildiğini söyleyen blackbirdpie isimli kullanıcı yeni albümün ilk şarkısının, Grown Ocean‘ı F(Fa) akoruyla bağlayabileceğini ve iki albümü 6 yıllık aradan sonra birbirine bağlayabileceği teorisini ileri sürmüş. Robin Pecknold da, Crack-Up‘daki ilk notanın bu yüzden F olduğunu ve ilk nakaratta akorun Bb(Si Bemol) / F olmasının sebebinin de yine bu olduğunu belirtmiş ve “Bunu benden başka birinin düşüneceği aklıma gelmezdi ama sen başardın.” diyerek sözlerini tamamlamış.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Alternatif Rock : Son Feci Bisiklet "Kötü Şeyler" Albümü

Albüm Fragmanı : 

Third Of May / Ödaigahara :

 

Ali Eren Sevinç

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.