Funk,Jazz,Balkan ve Elektonik Müzik : Dalganabak “Kadın Kadındır” Albümü


2013 yılında Kadıköy’de kurulan grup 2016 yılına gelindiğinde eklenen yeni üyeleri ile birlikte kendine ait bir müzik tarzı yakalayarak şarkılarını yapmaya başladı. Grubun ilk albümü “Kadın Kadındır” 2017 Mayıs ayı sonunda yayınlandı.

Kendilerini “Çok bağımsız” bir müzik grubu olarak tanımlayan Dalganabak müzik grubu Funk, Jazz, Balkan, Swing ve Elektronik müziklerinin soundlarından esinlenerek kendilerine özgü bir müzik soundu yakaladı. 6 şarkıdan oluşan ilk albümleri 2017 mayıs ayı sonunda Arpej Yapım etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Vakti Geldi isimli çıkış şarkıları NetD Müzik kanalında video klipleriyle birlikte yayınlanan grup oldukça farklı bir sound ile müzik kitlesine hitap ediyor. Popüler müzikten uzak bir türde müzik yapan eğlenceli grup farklı bir yoldan müzik piyasasına giriş yapmış durumda.

Dalganabak Grubu Üyeleri
——————-
Vokal – Klarnet – Saksafon: Ozan Tura
Keman: Engin Ergen
Tuşlu Çalgılar: Alpay Eray Vural
Gitarlar: Onur Güney Kumaş
Davul: Emre Kılınçer

Dalganabak – “Kadın Kadındır” Albümü Değerlendirmesi

Albümün çıkış parçası olan Vakti Geldi parçası yaptıklarını müzik soundunu en çok yansıtan şarkılardan bir tanesi diyebiliriz. Oldukça eğlenceli ve farklı bir yorumu bulunan Vakti Geldi şarkısının söz ve müziği Ozan Tura’ya ait. Düzenlemesini Dalganabak grubunun yaptığı şarkı aynı zamanda video klip çekilen ilk şarkı olma özelliği de taşıyor.

Albümün ikinci parçası hepimizin yakından bildiği anonim türkü Gesi Bağları. Bu parçayı da kendilerine has bir biçimde düzenleyen Dalganabak grubu türküyü oldukça eğlenceli bir hale getirmiş. Hüzünlü yanından eser kalmayan Gesi Bağları türküsü yeni haliyle oldukça eğlenceli. Türk halk müziğinden alışık olmadığımız müzik aletleri ile yapılan müzik düzenlemesi ile birlikte şarkıya oldukça farklı bir yorum getirilmiş.

Albümün üçüncü şarkısı olan Kadın yine söz ve müziği Ozan Tura‘ya ait olan bir şarkı. Grubun kendine has düzenlemesi ile yayınlanan şarkı albümün slow parçalarından birisi olarak sayılabilir. Şarkının bir diğer özelliği ise albümüne de adını veren şarkı olması.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Dünyanın En iyi Müzik Festivalleri 2019

Dördüncü şarkının adı Pam Pam. Bir festivali andıran bir müziği olan şarkının söz ve müziği yine Ozan Tura’ya ait. Klarnet ve saksafon ile diğer şarkılarda olduğu gibi eğlenceli bir hava yakalanan Pam Pam şarkısı dans etmek için ideal şarkılardan birisi. Albümün beşinci şarkısı Komşular şarkısı nidalar ve uzatmalardan oluşan bir şarkı diyebiliriz. Eğlenceli sözleri bulunan şarkının sözleri diğer bütün şarkılarda olduğu gibi Ozan Tura’ya ait.

Albümün son şarkısının adı Gagigo bu şarkı tam bir roman şarkısı havasında diyebiliriz. Roman şarkısının bu şekilde farklı bir müzik türü ile yeniden düzenlenmesi oldukça hoş olmuş.

 

Ömercan Dinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.