Game of Thrones : 7. Sezon 1. Bölüm İncelemesi


Game of Thrones’un merakla beklediğimiz 7. sezonu çıktı ve ilk bölümü sizin için inceledik. Dikkat, inceleme spoiler içerir.

Öncelikle dizinin başında geçen sezonlardan görüntü koymaları çok iyi olmuş böylelikle hem son sezonu hem de dizide vuku bulan bazı olayların (bkz: Hound’ın gömdüğü cesetler) sebebini hatırlamış olduk. Daha sonra hepimizin çok sevdiği o intro’yu uzun bir aradan sonra tekrar izleme fırsatı yakaladık. Artık herkes Westeros’ta olduğu için Essos’ta herhangi bir şehir gösterilmedi. Bunun yerine tekrardan Dragonstone’u ve yeni eklenen Oldtown’u gördük bu bölüm normalden farklı olarak.

İnsanlar burada ne olduğunu sana sorduğu zaman Kuzey’in unutmadığını söyle.

“Frey Hanesi için kış geldi.”de.

Arya Stark

İlk sahne ve Freylerin katledilmesi harikaydı. Arya Stark’ın sadece kılık değiştirmediğini bambaşka biri gibi davranabileceğini bir kez daha gördük ki bu ona olan saygımı ve hayranlığımı tekrardan oldukça arttırdı. Arya karakterinin gelişimi gerçekten muazzam oldu şu an geldiği noktayı düşünürsek tüm hırsını öyle iyi kullanıyor ki dosta güven düşmana korku veriyor adeta.

Bran ise sonunda sura ulaştı. Kendisini çok sevmesem de onun da büyük gelişim gösterdiği bir gerçek. Surun kuzeyine bir çocuk olarak gitse de geri döndüğünde oldukça olgun biri olarak döndü. Öyle ki kısa ve öz konuşarak insanların saygısını kazanmayı bildi. Akıllarda soru işareti bırakmadı.

Jon Snow, Kuzeydeki Kral. Sansa’nın da dediği gibi yönetme işinde gerçekten iyi. Gerçek tehlikenin farkında ve güneydeki olaylarla uğraşmaktansa gözünü asıl düşman olan White Walker’lara dikmiş durumda. Lordlarla yaptığı konuşmada emir vermekten çok yaptığı açıklamalarla insanlara etkileyici bir biçimde hitap ediyor. Leydi Mormont’u ise unutmamak lazım bir dakikadan kısa bir süre konuşsa da yine tüm lordlardan daha iyi bir lider olduğunu gösterdi. Sansa ise kendisi de söylediği gibi Cersei’den öğrendikleri ve diğer yaşadığı şeyler edindiği tüm tecrübe onu daha tehlikeli biri haline getirdi. Jon Snow belki de Catelyn Stark’a gönderme yaparak “Babalarının suçları için çocuklara ceza vermeyeceğim.” sözüyle daha çok babasının yolundan gitmeyi seçti. Sansa ile daha sonra yaptıkları konuşmada ise Sansa haklı olarak onu abisi ve babasından daha zeki olması gerektiği konusunda uyardı. Ama bence Sansa’nın asıl istediği güç ve yönetmek, önümüzdeki bölümlerde haklı yada haksız olacağımı göreceğimizden eminim.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  10 Soruda Atiye Dizisi Hakkında bilinmesi Gerekenler - Netflix

Euron Greyjoy tam bir deli. Hatta kitapta daha deli bir karakter. Dizide yine oturaklı tarafları var. Tyrelller ve Dornelular tarafından ihanete uğrayan Cersei doğuda Daenerys ve kuzeyde Jon’a karşı yeni ittifak arayışında Euron Greyjoy ile görüşüyor. Euron Greyjoy’un deli karakteri oldukça etkileyici oyuncunun da hakkını vermek lazım. Özellikle evlilik teklifinde Jaime Lannister’a sataşması özellikle harikaydı güldürdü. Onun neyle geri döneceğini bilmiyorum ama aklımda nedense ejderhalar var. Yani ejderhalar değil de, kitaptan yola çıkarak ejderhaları kontrol etmesini sağlayacak bir şey de olabilir.

Samwell Tarly ise serzenişlerinde haklı. White Walkerları yenmek için bilgi almak için geldiği Oldtown’da insanların altlarını temizlemekten ve ayak işlerini yapmaktan başka bir şey yaptığı yok. Ama yine de bilgiye olan açlığı ve arkadaşlarına yardım etme isteği onu Dragonstone ile ilgili oldukça önemli bir buluş yapmasına sebep oluyor. Böylelikle Jon ve Daenerys arasında yakınlaşmanın nereden çıkacağı konusunda bize göz kırpılmış oldu. En ilginci ise zindanlarda Jorah Mormont’a rastlamamızdı. Oraya nasıl geldi ne zaman geldi neden geldi bunlar hep soru işareti.

Arya Stark’ın daha sonra Ed Sheeran ve arkadaşları ile karşılaşması pek bi alakasız olmuş. Ama Arya’ya neden Kralın Şehri’ne gittiğini sorduklarında “Kraliçeyi öldüreceğim.” demesine kahkaha atmaları beni gülümsetti. Onu ciddiye almamaları iyi çünkü bu üzerine şüphe çekmediği anlamına geliyor. Her ne kadar Arya çok tehlikeli olsa da Cersei’yi öldüremeyecek. Cersei’i öldüren %80 ihtimalle Jaime Lanister %20 ihtimalle ise Tyrion Lannister olacak. Çünkü daha önce de kehanette görmüştük. Cersei kralla evlendi 3 çocuk yaptı 3ü de öldü. Ve kendisi de kardeşi tarafından öldürülecek. Boğazında altın ellerle.

Bu arada Jaime Lannister’a bir parantez açmak istiyorum. Kendisi oldukça büyük gelişim gösterdi. İlk sezonda gördüğümüz Jaime Lannister’la şimdiki Jaime Lannister arasında oldukça farkı var. Zaten savaşa olan açlığı ve kız kardeşiyle olan ilişkisi dışında Jaime Lannister oldukça iyi bir karakterdi. Kralı şehri kurtarmak için öldüren Jaime Lannister yıllarca hak etmediği hakaretlere maruz kalmış biridir. Kendisini anlayabiliyorum ve ona saygı duyuyorum. Kendisi gerçek bir diplomat ve yönetici oldu gerçekten. Kararları saygı duyulası.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Netflix Türkiye - Nisan 2020 Yayın Takvimi

Sandor Clegane yani Hound da değişim gösteren başka bir karakter. Gümüşlerini çalıp ölüme terkettiği insanların evinde konaklayan Hound daha önceki kararlarından pişmanlık duyuyor bu oldukça bariz. Asıl ilginç olan ise ateşe bakıp da Jon’un Tormund’u gönderdiği Eastwatch’a ölüler ordusunun saldırdığını görmesi de bize sonraki bölümler için bir spoiler teşkil ediyor.

Son olarak Daenerys evine döndü. Dragonstone’un boş kalması oldukça ilginç geldi bana çünkü kitapta bile Stannis Baratheon adayı terkederken kaleyi koruyacak bir garnizon ve ejderha camı madenlerinde çalışacak işçiler bırakıp öyle gidiyordu savaşa. Buradaysa kimse yok ama olsun.

Genel olarak güzel bir bölümdü özlemişiz Game of Thrones’u herkesi. Sonraki bölümleri merakla bekliyoruz.

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.