Gaziantep Gezilecek Yerler – Gezi Yazısı


Gaziantep, ailemle birlikte planladığımız Güneydoğu bölgesi gezimizin ilk durağıydı. 3 Eylül 2018 tarihinde Kocaeli ’den arabamızla yola çıktık. Yollarda verdiğimiz molalarla yolculuğumuz 10 saat sürdü. Daha önceden rezervasyonunu yaptığımız otele yerleşip dinlendik ve ertesi gün Gaziantep’i gezdik.  

Dipnot: Ankara güzergâhından gidecekseniz yol üstünde Tuz Gölü’ne uğramayı ihmal etmeyin. 

Gaziantep Kalesi

Kale, ilk olarak Roma döneminde gözetleme kulesi olarak yapılmış. Bugünkü biçimini M.S 6.yüzyılda “Kaleler Mimarı” olarak adlandırılan Bizans İmparatoru Justinyanus döneminde almış. Kale daha sonra 1481 yılında Memlük Sultanı Kayıtbay ve 1557’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından onarılmış. Osmanlı İmparatorluğunun güçlü olduğu dönemde idare merkezi, cephanelik ve karakol olarak görev yapan Kale, 18.yy dan sonra savunma amacıyla kullanılmış. Antep Savunması sırasında yoğun kullanım görmüş ve kent tarihi açısından önemli bir anıt haline gelmiş.

Gaziantep Kalesi

 

Kale’nin iç çevresi

Şehir merkezinde bulunan Kaleye giriş için ücret alınmıyor. Kale’nin çevresinde Antep’i savunan Kuvay-ı Milliye askerlerinin heykelleri yer alıyor.

Kuvay-ı Milliye Askerleri Heykeli

Heykeller içerisinde en çok yürek burkan anıt ise 14 çocuk heykeli. Kuvay-ı Milliye askerlerine yemek götürürken havanın kararması sebebiyle değirmene sığınan 14 çocuğun, Fransız askerleri tarafından fark edilip, acımasızca kurşuna dizilmelerinin anıtı.

14 Çocuk Heykeli

Kale içerisinde Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi bulunuyor. İçerideki gezinti boyunca Antep’in Kurtuluş Savaş’ındaki rolünü anlatan bir belgesel yayını dinliyorsunuz. Kurtuluş Savaş’ında yer alan komutanlardan askerlere birçok isim yer alıyor ve haklarında bilgi veriliyor. Antep’teki Milli Mücadele ruhunu size yaşatan ve hissettiren bu ortamdan etkilenmemek elde değil.

 

Zeugma Mozaik Müzesi

Büyük İskender’in komutanlarından Selevkos Niktador yerleşmek için seçtiği bu şehre, bereketlerinden dolayı Fırat Nehri’ni kendi adının yanına ekleyip “Selevkos Euphrathes” koymuş. Daha sonrasında bu şehir Zeugma adını Roma hâkimiyetinde “köprü başı” anlamına gelen bir isimden almış. Şehrin medeniyetler ve kültürler arasında bir köprü görevi görmesi de seçilen ismi kanıtlar niteliğinde doğrusu.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Büyüleyen tarih; Assos ,Behramkale

1987 yılına kadar toprağın altında kalan bu şehir, kazı çalışmalarıyla yer altından çıkarılmaya başlanmış. Binanın inşası ve eserlerin tamamlanıp düzenlenmesiyle müze, 2011 yılında ziyarete açılmış.

Müzeye giriş yapmak için müze kartınızın olması gerekiyor. Eğer daha önce müze kart almadıysanız girişte bir müze kart edinebilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi

Müzenin içerisi tüm eserleri görebilmeye ve rahat bir şekilde incelemeye müsait konumlandırılmış. Birbirinden güzel mozaikleri incelerken, döneminde ne kadar sağlam malzemeler kullanıldığını düşünüp, sanat konusundaki yeteneklerine hayran kaldım. Müze sizi adeta büyüsü altına alıyor.

Üstteki Mozaik: Dionysos ve Nike
Alttaki Mozaik: Daidalos Mozaiği

 

Mozaiklerde görülen hayvan figürleri

Çingene kızı mozaiği diğer eserlerden ayrı ve karanlık bir alanda sergileniyor. Figürün gözlerindeki sevinç ve hüzün duygusunu aynı anda hissettiren ifadenin varlığı, bu eseri müzenin en beğenilen buluntusu yapmış. Üç çeyrek bakışı olarak adlandırılan bu teknik Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa eserinde de görülmekte. Bu sebepten Çingene Kızı Mozaiği Zeugma’nın Mona Lisa’sı olarak adlandırılıp, Gaziantep’in sembolü haline gelmiş.

 

Belkıs/ Zeugma Antik Kenti

Gaziantep’ten Şanlıurfa’ya uzanan gezimiz boyunca Antik kenti de görmek istedik. Kent Nizip ilçesine bağlı Belkıs köyünde Fırat Nehri’nin kıyısında kurulmuş.

Yol üzerinde karşılaştığımız keçi familyası

Zeugma’nın tarihinden ve isminin nereden geldiğinden söz etmiştim. Roma döneminde en zengin dönemini yaşayan kent, Sasani kralı tarafından ele geçirilip, yakıp yıkılmış. Daha sonrasında kent bir depremle alt üst olmuş.

Arşivlerde bulunan 100.000in üzerinde mühür baskılar Belkıs/Zeugma’yı eşsiz kılan özellikler arasında. Zeugma, bölgesinde ticaretin merkezi konumunda yer almış. Kentin kuzeyinde toprak altında; agora, odeon (basamaklı tiyatro) ve hamam gibi resmi binalar, batısında; tiyatro, askeri kamp, kuzey batısında; atölyeler, doğusunda ise villaların olduğu teraslar mevcut.

 

Belkıs Zeugma Antik Kenti

Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten 18. yüzyılda Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmış. Halk arasında “Kara Basamak Bedesteni” olarak da biliniyor. Beş adet kapısı bulunan Bedesten ‘in üstü kapalı ve tek katlı bir yapı olarak inşa edilmiş. Çeşit çeşit baharatları, bakırcıları, değerli taşlardan yapılmış tesbihleri, otantik tokaları ve kararma yapmayan takıları tarihi çarşıda bulabilirsiniz. 🙂

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Zeytinli Rock Fest 2017 Ardından Akılda Kalanlar

 

Bizim Gaziantep turumuz yalnızca 1 gün ayırdığımız için özetle bahsettiğim yerleri gezerek geçti. Gezimizde benim en çok ilgimi çeken yer Zeugma Mozaik Müzesi oldu. Tekrar gidersem gezemediğim ama aklımda kalan yerlerin listesini şimdiden oluşturdum bile. Eğer siz daha uzun süre kalırsanız ve daha çok yer gezmek isterseniz işte listem:

 

 • Rumkale
 • Karkamış Antik Kent
 • Dülük Antik Kent
 • Yesemek Açık Hava Müzesi
 • Tilmen Höyük
 • Bakırcılar Çarşısı
 • Gaziantep Arkeoloji Müzesi
 • Hasan Süzer Etnografya Müzesi
 • Gaziantep Oyuncak Müzesi

Gaziantep yemekleri

Gaziantep mutfağı uluslararası tanınan ve ödüllü bir mutfaktır. Yemeklerinin lezzetinin sırrı yalnızca tecrübeli aşçılardan ibaret olmayıp bölgenin doğal şartlarda üretilen bitkisel ve hayvansal ürünlerdeki tadın da etkisi elbette bulunuyor. Yemeklerde kullanılan baharat çeşitleri, zengin ekşiler ve birçok yemekte kullanılan taze sarımsak ile bu lezzetler oluşturuluyor.

 

Peki, özellikle hangi yemekleri Antep’te yemeliyiz diyorsanız önerdiğim birkaç yemeğin listesi:

 • Yuvarlama: Ana malzemeleri pirinç, parça et, nohut ve yoğurt olan bu yemeğin üzerine yakılmış ve kuru nane dökülmüş yağ ile servis edilir.
 • Beyran: Ana malzemeleri kemikli gerdan eti, pirinç, yaprak biber, iç yağı olan bu yemeğe bol miktarda sarımsak konulup, limon sıkılır ve kaynayınca servis edilir.
 • Cağırtlak Kebabı: Ana malzemeleri kuzu ciğeri, ciğer çözü ve ciğer yağı olan bu yemek yanında piyazıyla servis edilir.
 • Katmer: Ana malzemeleri incecik açılmış hamur, kaymak ve antep fıstığı

 

Bu yemeklerin yanında mutlaka gidip yemeklerini denemenizi tavsiye ettiğim bir kebapçı da var: Kebapçı Halil Usta. Kebapçı Gaziantep’in merkezinde Zeugma Mozaik müzesine çok yakın bir yerde bulunuyor. Eğer bizim gibi tek bir yerde yemek yiyecekseniz burası orası olmalı.

Kebapçı Halil Ustanın yerinde sizi Antep insanlarının sıcaklığı ve samimiyeti karşılıyor. Ne denemeliyiz diye sorduğunuzda küşleme cevabını alıyorsunuz. Çalışanların tavsiyesiyle karışık bir menü sipariş verdik. Böylece tüm lezzetlerin tadına bakabildik. Porsiyonlar yanında acı biberi ve salatasıyla servis ediliyor. Tabi yanında açık ayran da söylemeyi unutmayın.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Şehrin Yaşadığını Hisset - Prag #1

Dipnot: Acı gerçekten çok acı.

Son olarak Antep’in meşhur baklavalarını da burada tadabilirsiniz. Biz tercihen havuç dilim ve kare dilim baklava sipariş ettik ikisi de çok lezzetli ve tazeydi. Kilo almayı düşünmeden tadını çıkarın. 🙂

Havuç Dilim Baklava

 

Kare Dilim Baklava

Gaziantep’in tatlıları yalnız baklavayla bitmiyor elbette. Baklavalardan sonra akıllara katmeri ve künefesi geliyor. Bu sıralar ülkemizde neredeyse her yere yayılan ve büyük ilgi gören Gaziantep usulü künefeyi yerinde tatmamak olmaz. Bizim tercihimiz tanıdıklarımızın da tavsiyesiyle Özikizler Künefene ’den yana oldu. Künefeyi katmere tercih ettiğimiz için katmer yemedik.

Künefe yanında taze antep fıstığı, mevsim meyveleri ve süt ile servis ediliyor. Hatay künefesinden farkı künefelerinde bol miktarda antep fıstığı kullanmaları. Tercihe göre birçok künefe çeşidi mevcut. Aynı zamanda tek porsiyonda 3 farklı çeşit künefeyi denemeniz mümkün. Fotoğrafta gördüğünüz çeşitler sırasıyla: çıtır, fıstıkzade ve klasik. İçine isteğe bağlı peynir veya kaymak koyabilirsiniz. Dilerseniz yanında dondurma ve kaymak da sipariş edebilirsiniz.

Dipnot: Tatlı yemeden önce süt içerseniz tatlının tadını daha iyi alırsınız. 🙂

Gaziantep’te İnanç Turizmi

Gaziantep asırlar boyunca birçok medeniyete ve kültüre tanıklık etmiştir. M.Ö ki dönemlere dayanan köklü tarihi ile Antep’te yapıları yüzyıllar öncesine dayanan inanç mimarileri mevcut. Gaziantep gezinizde ziyaret edebileceğiniz birkaç türbe, camii ve kilise listesi de şöyle:

 • Ökkeşiye Hazretleri Türbesi
 • Sa’d Bin Ebu Vakkas Türbesi
 • Yuşa Peygamber Türbesi
 • Pirsefa Hazretleri Türbesi
 • Tekke Camii
 • Dülükbaba Türbesi
 • Kurtuluş Cami
 • Kendirli Kilisesi
 • Nizip Fevkani Kilisesi
 • Aziz Bedros Kilisesi
 • Barşavma Manastırı
 • Mitras Tapınağı
 • Pişirici Mescidi ve Kasteli

Beyza Erdöl

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.