George Orwell – Hayvan Çiftliği Kitap Analizi


1945 yılında yayımlanan Hayvan Çiftliği kitabı, George Orwell’in komünizme karşı eleştirisi olarak bilinir. Kitapta Josef Stalin dönemi ele alınmıştır ve bu dönemde gerçekleşen olaylar, karakterler hayvanlara tasvir edilerek anlatılmıştır. Hayvan çiftliği kitabı analizi ile eşitsizliğin hiçbir zaman yok olmayacağını daha iyi kavrayacağız.

Kitap Künyesi:

 

İsim: Hayvan Çiftliği

Yazar: George Orwell

Basım: Can Yayınları

Çeviren: Celal Üster

Hayvan Çiftliğindeki Karakterler

Koca Reis: Karl Marx

Snowball: Leon Troçki

Napolyon: Josef Stalin

Bay Jones: Çay İkinci Nicholas

Squealer: Propaganda

Köpekler: KGB

Bay Frederick: Adolf Hitler

Hayvanizm: Sosyalizm

Hayvan Çiftliği Özeti

Hikaye Koca Reis adında bir yaşlı domuz ile başlıyor. Koca Reis, geceleri hayvanları toplayarak toplantılar yapıyor, aydınlatmaya çalışıyordu. Bu aydınlatmanın sonucunda da isyana, ayaklanmaya teşvik ediyordu. Koca Reis yaşlı bir domuzdu, ölümü yakındı. Bu nedenle de bir gece, çiftliğin sahibi sarhoşken, tüm hayvanları toplantıya çağırdı. Tüm hayvanlara gördüğü rüyayı anlatan Koca Reis, İngiltere’de neden hayvanların eğlenemediklerini, gezemediklerini dile getirir. Ayrıca, bir ekmek uğruna köle gibi çalıştırılmaktan şikayet edip, hayvanları bilinçlendirir. İnsanı, üretmeden tüketen tek varlık olarak gösteren Reis, rüyasında insanlarla olan mücadeleden galip geleceklerini görmüştür. Bu nedenle de tüm çiftlik hayvanlarını, ayaklanmaya davet eder. Buradaki koca reisi Karl Marx olarak nitelendirebiliriz.

 

Ayaklanmaya teşvik ettikten sonra Koca Reis ölür. Otorite boşluğunda Napolyon ve Snowball başa geçer. Doğru zamanda yapılacak ayaklanmanın liderleri de bu 2 isim olacaktır. Buradaki Napolyon, komünist olan Stalindir. Snowball ise Troçkidir. Uygun zaman kollanmıştır ve çiftlik sahibininde boşluğu yakalanarak devrim gerçekleşmiştir ve duvara çiftliğin yedi kuralı yazılmıştır.

 

Devrimden sonra Snowball ile Napolyon arasında fikir ayrılıkları baş gösterir. Napolyon tek başına otoritesini kurmak ister, bu nedenle de Snowball’ı devre dışı bırakmak için planlar yapar. Çözümü, bulmuştur artık; vahşi köpek sürüsüne Snowball’u parçalatır ve tek başına iktidara geçer.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Çoğunlukla Harika : Otostopçunun Galaksi Rehberi

 

Tek karar mercihi Napolyon olduktan sonra, özel eğitimli köpekler yetiştirir. Bu köpekler çok vahşidir ve düzeni sağlar. Çiftlik içindeki polis görevindedir. Tek görevleri güvenliği sağlamak değildir, çiftlikte Napolyon’a karşı ses çıkaranları imha ediyor, yükselen sesleri alçaltıyorlardı. Bu nedenle çiftlik yavaş yavaş dikdatör yönetimine doğru gidiyordu. Ara sıra toplantılar yapılıyordu, çiftlikteki hayvanlara, insanlar hakkında kötü şeyler söylenmeye devam ediyordu. Yaptığı bu hamlelerle kendi hareketlerini gizlemeye çalışıyordu. Bir yerden sonra başa geçen napolyon, hayvanları kullanmaya başlamıştır. Eskiden Bay Jones için çalışan hayvanlar, devrim yapmıştır ve devrim sonucu yine köleleşmiştir. Buradan anlıyoruz ki; düzen değiştirmeyi vaad edenler, kendi menfaatleri için her şeyi yapacaklar. Bu nedenle de ideal bir düzenin varlığından bahsetmek güçtür.

 

Son olarak şu cümle tüm kitabı özetliyor; ‘Tüm Hayvanlar Eşittir Fakat Bazı Hayvanlar Daha Da Eşittir’

 

 

 

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 1 Average: 5]

1 Comment

  • Merhabalar,

    Distopik romanlarıyla ünlenen İngiliz Yazar George Orwell’ın “Hayvan Çiftliği” romanından altını çizdiğim 20 muhteşem alıntıyı izniniz olursa sizinle de paylaşmayı çok isterim:

    Güzel okumalar dilerim,
    edebiyatla ve sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.