Göğü Delen Adam – Eric Scheurmann Kitap İncelemesi


Benzerine az rastlanır kitaplardan biri “Göğü Delen Adam”. Kitapta kurulan sade cümlelerin içinde barındırdığı derinliklere girdikçe farklı bir bakış açısı kazanma olanağı sunuluyor okuyuculara. Hikayesi, fikri ve anlatmak istediklerini doğru kavrayabilmek içinse kitaba tamamen tarafsız yaklaşmak gerekiyor. Çünkü kitap hepimizin hayatındaki birçok vazgeçilmezin aslında ne kadar değersiz olabileceği gerçeğini daha en başından bize gösteriyor.

Orijinal adı “der Papalagi” olan kitabın anlamı incelendiğinde ilk karşınıza çıkan çeviri “beyaz insan, beyaz adam” olacaktır. Ama bu başlıkta bile anlatılmak istenen bundan çok daha fazlasıdır. Samoa’ya ilk misyoner denizden bir yelkenli ile geldiğinde yerli halk bu durum karşısında göğün delindiği gibi sanrılara kapılır. İşte ilk misyoner göğü delerek buraya ulaştığında da ona verilebilecek en uygun ismin “der Papalagi” yani “Göğü Delen Adam” olacağına karar verilir.

Yazarın Samoa’da geçirdiği zamanlarda Avrupa’yı gören bir kabile reisi ile tanışması ve aralarında geçen diyaloglar bu kitabın oluşmasını sağlamıştır. Kitap son derece sade ve anlaşılır diliyle günümüz modernizm ve çağdaşlık kavramlarına farklı bir pencereden bakmamızı sağlıyor. Bir Samoa yerlisinin bizzat kendi deneyimleriyle batının onda oluşturduğu izlenimleri görmemizi sağlıyor. Kendi olağan yaşantımız içerisinde oldukça normal karşıladığımız birçok şeyin ne kadar tuhaf olabileceği eleştirileri göze çarpıyor sıklıkla. Kitaptan çıkarılabilecek en çarpıcı ders bizim yaşantımızın aslında bize uzak yaşantılar için birer distopya olabileceğidir belki de. Üstelik hayatından çokça memnun olan insanlar da buna dahilken.

Kitapta batı yaşantısındaki birçok kavram teker teker incelenmiş. Kıyafetler, meslekler, evler, para, din ve zaman.  Özellikle kitapta zaman kavramı üzerine yapılan derin incelemeler bir çoklarını rahatsız edebilecek eleştiriler gibi algılanırken aslında oldukça doğru ve gerçekçi tespitlerden ibaret. Hep daha fazlasını istediğimiz ve bize hiçbir zaman yetmeyen zaman…

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Franz Kafka'nın Mektup Arkadaşı : Milena'ya Mektuplar

Felsefe okumaları seviyor ve herkesin yargılamaktan, üzerine düşünmekten kaçındığı şeyleri biraz irdelemekten keyif alıyorsanız okuma listenize eklemeniz gereken kitaplardan “Göğü Delen Adam”. Keyifli ve kısa anlatımı ve akıcı tarzıyla kısa sürede kitabı bitirip uzun süre üzerine düşüneceksiniz.

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.