Hakan Muhafız: The Protector Dizi Değerlendirmesi


Türkiye’nin ilk netflix dizisi Hakan: Muhafız dizisinde başrolümüz  Hakan, Kapalı Çarşıda bir antikacı dükkanında manevi babasına yardım ederken, bir yandan da kendi büyük hayallerinin peşinde koşmaktadır.

Elbette bu hayallerinin peşinden koşarken, tılsımlı ve hayatını baştan sona kadar değiştirecek bir gömlek giyeceğinin farkında değildir. Günü gelip de o gömleği giydiğinde, bütün yaşanmışlıklarının bir yalan olduğunu, aslında bambaşka bir dünyaya ait olduğunu ilk anda anlayacaktır.

14 aralıkta vizyona girdiği ilk günden beri sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında hala yerini koruyor diyebiliriz.  Başrolünde Çağatay Ulusoy’un yer aldığı yapım, çoğu kişi tarafından olumlu olarak eleştiriler alsa da, bir kesim tarafından yine olumsuz eleştiriler almaya devam ediyor. Yaptığımız araştırmalara göre, alınan kötü eleştirilere rağmen Hakan: Muhafız dizisi Netflix’ten ikinci sezon için onay almayı başardı. Dünya genelinde bütün beyazperde eserlerinin objektif bir şekilde yorumlandığı platform olan IMDB üzerinde ise ilk başta 9,2 puanla listeye giriş yapan dizi, şu an 8 puana geriledi. Birçok program eleştirmeninden olumlu yönde eleştiri alan bu yapım, Türkiye’de tarih ve fantastik içerikli bir savaş filminin fazlasıyla ilgi çektiği ise gözlerden kaçmıyor. Hakan Muhafız 1. Sezon serisinde dizinin nasıl bir rutinde ilerleyeceği hakkında birçok ipucu verilmiştir. Yine fazlasıyla sürükleyici olan bu yapımda, birinci sezonu izlediğinizde, yabancı eleştirmenlerin dediği gibi içinden çıkılmaz bir bağımlılığı, sürükleyiciliği olduğunu söyleyebiliriz.

Hakan  Muhafız Dizisinin galasından bir görüntü

 

Hakan Muhafız Oyuncuları 

Hakan Muhafız: The Protector dizisinde oynayan oyuncuların Türkiye’de birçok yapımda başarılı olarak rol aldığını da gönül rahatlığıyla söylemek mümkün.  Dizide Hakan karakterine başarılı aktör Çağatay Ulusoy hayat vermektedir. Leyla karakterine ise Ayça Ayşin Turan. Diğer oyuncular ise Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık, Burçin Terzioğlu, Cem Yiğit Üzümoğlu, Saygın Soysal olarak bildiriliyor. Dizide bütün oyuncuların performansları fazlasıyla beğeniliyor diyebiliriz. Yalnızca sosyal medyada bir yankı uyandıran, görsel efekt ve hatalı birkaç sahne söz konusu. Bu hatalı sahnelerin bir tanesi, Hakan’ı kaçırmak isteyen Mazhar’ın, Hakan’a arkasından gizlice yaklaşırken; Hakan’ın karşısında ayna olmasına rağmen Mazhar’ı farketmediği sahnedir. Bu sahne ise Netflix kalitesinde bir sahne olmadığı düşünüldüğü için dizi fazlasıyla eleştiri almıştır. Diğer bir görsel hata ise, Hakan’ın muhafız olduğunu ilk öğrendiğinde gömleğini giydikten sonra, sokak çocuklarını dilendiren çete başının ona vurması karşılığında elinin garip bir şekilde kırılması sahnesiydi.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Hollywood Mini Dizi İncelemesi - Netflix
Hakan Muhafız Netlflix Türkiye dizisi

Hakan: Muhafız Dizisinde Çalan Şarkılar 

Türk dizi sektöründe son birkaç yıldır Türkçe Rap müziklerine fazlasıyla yer verilmeye başlandı, bu durumu da ilk farkeden elbetteki biz değiliz. Artık gözle görülebilir bir şekilde Türkçe Rap günümüzde dinleniyor, dizilerde kullanılıyor. Hakan Muhafız’da ise soundtrack olarak çalınan çoğu şarkı Türkçe Rap ve elektro remixlerden oluşmaktadır. Aşağıda yer alan listede soundtracklere kolayca ulaşabilirsiniz.

  • Soundtrack – Kaybetme
  • Soundtrack – Yenilmezler
  • Soundtrack – Koruyucu
  • Soundtrack – Gerilim
  • Soundtrack – İnsanoğlu
  • Soundtrack – Biraz Olsun
  • Soundtrack – Hiç Olmuşsun
  • Soundtrack – Kayboluyorum

 

1990’lı yıllarda Türkçe Rap ile günümüze kadar yaşamını sürdüren Mode XL grubunun yeni albümünden birkaç parça da duyduk, gayet akıcı ve sahne bütünlüğünü bozmayan şarkılar tercih edilmiş diyebiliriz. Türkçe Rap şarkılarından farklı olarak ise, yine Mode XL grubundan tanıdığımız Yasin’in yeni  sahne adı olan Hey Douglas adıyla ürettiği, anadoluya ait tınıların ve farklı müziklerin revize edilmiş, yeniden remixlenmiş halleri karşımıza çıkmaktadır.

Hakan Muhafız Dizisinde Çalan Şarkılar adı altında bir liste yapacak olsaydık, bu listenin en başında Mazhar Fuat Özkan’ın söyledikleri Adımız Miskindir Bizim şarkısı, Büyük Ev Ablukada adlı grubun, Arayan Bulur adlı şarkısı yer alırdı. Yine dizinin farklı sahnelerinde ise Birsen Tezer, Özdemir Erdoğan Cem Karaca gibi Türkiye’nin en büyük seslerinden olan sanatçıların eserlerine de yer verilmiştir.

 

Hakan Muhafız dizisi

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.