Hayran Olmamak Elde Değil : Rick and Morty

Rick and Morty, çok zeki bir bilim adamı olan Rick’in pek de zeki olmayan torunu Morty ile olan maceralarını konu alan bir çizgi dizidir.

Rick and Morty ilk bölümünü 2 Aralık 2013 tarihinde yayınladı. Dan Harmon ve Justin Roiland tarafından yaratılan çizgi dizi hakkında bahsedeceğim bilgiler bu kadar. Bir çizgi dizinin ötesinde olan bir Rick and Morty bünyesinde sonsuz sayıda Rick ve Morty bulunduruyor. Bu da her şeyi ama her şeyi mümkün kılıyor. Aslında anlatması çok zor bir dizi Rick and Morty sadece zeki bir bilim adamı ve torunu diye açıklamaksa aslında sadece kağıt üzerinde söylenmesi gereken şeylerden fazlası değil.

Rick and Morty‘i size kendim üzerimden anlatacağım. Çerezlik diye adlandırdığım 20 dakikalık dizilere bir yenisini eklemek için yaptığım araştırmada rastladığım Rick and Morty‘i arkadaşlarımın da tavsiyesiyle izlemeye karar verdim. Ve açık konuşmak gerekirse dizinin ilk bölümünü sevmedim. Ama yine de teması oldukça başarılıydı. İkinci, üçüncü, dördüncü derken bölümler peşi sıra beni kendisine bağlamaya başladı. Ve her bölüm birbirinden o kadar farklı o kadar özgün senaryoya sahipti ki beğenmemek imkansızdı. Bir bölüm rüya alemindeyken bir başka bölümde uzayda bir başka bölümdeyse bir insanın içine inşa edilmiş bir eğlence parkında bulabiliyorsunuz kendinizi. Denklemdeki tek sabit Rick ve Morty gibi gözükse de onlar bile değişebiliyor.

Rixty Minutes bölümüyle birçok zamanda yolculuk ve aşk filmine örnek teşkil edebilecek bölümlere sahip olan Rick and Morty sizi hep güldürürken ve hatta düşündürürken bazen duygusal olarak etkileyebiliyor da. Rick and Morty‘deki bir diğer harika detaysa paralel evrenler ve sonsuz sayıdaki Rick ve Morty. Dizideki Rick ve Morty bile o evrenin Rick ve Morty’si değil hal böyleyken olanağa imkan sağlayan kapılar da açılmış oluyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Game of Thrones 7. Sezon Spoilerları

Özellikle ikinci sezonunda kendini ilk sezona göre oldukça geliştiren Rick and Morty‘de sizi çok daha komik ve zekice yazılmış bölümler bekliyor. 3. sezonda zirveyi gören dizinin The Ricklantis Mixup bölümü ise izlediğim tüm dizi bölümleri arasında en başarılı olanlardan biri diyebilirim. Öyle bir bölüm ki 20 dakika size bir 2 saatmiş gibi dolu hissettiriyor, bir film izlemişsiniz hissiyatı yaratan The Ricklantis Mixup bölümü için bile Rick and Morty izleyebilirsiniz.

Ayrıca karakterlerin sürekli olan gelişimi ve değişimi de dizinin ilk bölümünden itibaren görülebiliyor. Ana karakterlerin her biri birbirinden farklı ve diziye katılan her başka karakter de yine aynı şekilde düşünülmüş oldukça iyi yaratılmış. İyi seyirler şimdiden.

Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: 0 Average: 0]

Yazar: Zuhurat

Zuhurat.net bir kültür sanat sitesidir. Dizi, film, müzik, tiyatro ve bunun gibi alanlarda özgün kültür sanat içeriği üretmektedir. Zuhurat gücünü onu takip eden okuyucu kitlesinden alır. Bizi takip ederek destek verebilirsiniz. İyi okumalar!

1 thought on “Hayran Olmamak Elde Değil : Rick and Morty

    savaş

    (29 Ekim 2017 - 15:09)

    bazı çizgi dizileri normal dizilerden daha çok seviyorum bu da onlardan biri

Bu yazıya bir yorumda bulunmak ister misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.