Hoşgeldin : Spider-Man Homecoming


Spider-Man Homecoming Marvel Cinematic Universe’ün çıkan en son filmi. Captain America : Civil War ile MCU’ya katılan ağ kafanın kendi serisinin ilk filmini sizler için inceledik.

Marvel Cinematic Universe‘ün benim gözümde en dolu ve en iyi filmi olan Captain America : Civil War ile tanıştığımız Spider-Man‘in filmi nihayet çıktı. Aslında Spider-Man ile beyaz perdede tanışmamız 15 yıl önce 2002’de olmuştu. Sam Raimi’nin yönettiği Tobey Maguire’ın Peter Parker ve Kirsten Dunst’ın Mary Jane Watson rolünde oynadığı seri gişe rekorlarına imza atmış ve son film pek sevilmese de büyük beğeni toplamıştı. Daha sonra yönetmen koltuğunda Marc Webb’in oturduğu ve Peter Parker rolünde Andrew Garfield’ın yer aldığı The Amazing Spider-Man serisi de beğeni toplayıp gişeden mutlu ayrıldı.

Marvel Cinematic Universe 2008 yılında yaratılmış olsa da Spider-Man‘in MCU‘ya bu kadar geç dahil olmasının sebebi haklarının Sony’de bulunmasıydı, tıpkı X-Men’in yayın haklarının 20th Century Fox’ta bulunması gibi. 2014 yılının aralık ayındaysa Sony Pictures’ın hacklenmesiyle ortaya çıkan mesajlarda Sony ve Marvel arasında Captain America : Civil War filminde Spider-Man‘in yer alması için konuştukları ortaya çıktı. Ve ilerleyen yıllarda Sony ve Marvel’ın ortak yapımı olan Spider-Man : Homecoming ortaya çıktı. Sony yayın haklarını devretmese de bir nevi seriye ortak oldu.

Filmin yönetmenliğini Jon Watts yapıyor. Spider-Man rolünde Tom Holland yer alırken filmin villianı Vulture‘ı ise yetenekli oyuncu Michael Keaton canlandırmış. Filmde ayrıca Tony Stark rolünde Robert Downey Jr. ve Happy rolünde Jon Favreau yer alıyor.

Dikkat ! Yazının devamı spoiler içerir.

Film Civil War’dan hemen sonrasını konu alıyor. Eve dönen Peter Parker, Tony Stark‘ın ona verdiği yeni kostümüyle Spider-Man olarak bir nevi staja başlıyor. Bu esnada Tony Stark‘ın yardımcısı Happy ile irtibatta olan Spider-Man bir türlü aradığı fırsatı yakalayamıyor. Hep daha fazlasını yapmak, bir Avenger olmak isteyen Spider-Man bu nedenle yavaş yavaş Peter Parker‘dan uzaklaşmakta ve giderek kendisini Spider-Man olmaya adamaktadır. Bu esnada yolu Avengers filmindeki savaştan kalan uzaylı enkazlarından silah yapan Vulture ve çetesiyle kesişen Spider-Man‘in onları durdurmaya çalıştığı filmde Vulture rolünde yetenekli oyuncu Michael Keaton oynuyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Netflix Türkiye - Nisan 2020 Yayın Takvimi

Film oldukça başarılı buldum ve bunun en büyük sebebi ise Michael Keaton. Vulture beklediğimden çok daha iyi bir villian olmuş. Hatta şimdiye dek MCU‘da gördüğüm en iyi villian diyebilirim. Loki kadar eğlenceli olmasa da karakter olarak oldukça sağlam olan Vulture aynı zamanda filmin after credits sahnesinden sonra Spider-Man‘i korumasıyla tekrardan saygımı kazandı. Zaten Vulture‘ın Vulture olma sebebi işinin elinden alınması, bakması gereken bir ailesi ve çalışanlarına karşı sorumluluk hissi taşıyan biri olması. Ama Michael Keaton‘a hakkını vermek lazım rolünü çok iyi oynamış. Peter Parker‘la Vulture‘ın günlük hayatta bir karşılaşma sahnesi var ki o sahneyi gördüğümde gerçekten şok oldum ve gerilim çok iyi verilmişti. Sonra Vulture Peter Parker‘ın Spider-Man olduğunu anlasa da ona bir çıkış yolu verdi çünkü ona saygı duydu. Ki bu da benim gözümde Vulture‘ın saygıyı hak ettiğini gösteriyor.

Vulture rolünde Michael Keaton

Filmde Mary Jane Watson yok, Peter Parker‘ın hoşlandığı kız Liz isimli bambaşka biri. Ama Liz’in babası Vulture‘ın ta kendisi. Zaten Vulture yakalandıktan sonra New York’tan taşınan Liz ile Peter’ın bir geleceği olmayacağı malum. Filmin bazı sahnelerinde karşımıza gelen Michelle karakteriyse filmin son sahnelerinde “Arkadaşlarım bana MJ der.” sözüyle Peter Parker‘ın sonraki filmlerde kimi seveceğini anlaşılır kıldı. Ama zaten film romantizmden çok uzak daha çok bir gençlik / aksiyon / komedi filmi. Gerçi tam gençlik de diyemeyiz ama Peter Parker‘ın filmde 15 yaşında olduğunu ve liseye gittiğini de göz önüne alırsak filmdeki o lise atmosferi oldukça iyi yansıtılmıştı.

Filmde Iron Man ne yazık ki az gözüküyor ama bunun sebebinin arkasında filmin Sony Marvel ortak yapımı olması yatıyor. Eğer film sadece Marvel’a ait olsaydı Iron Man‘in daha çok yer almış olacağını düşünüyorum. Yine de Jon Fevreau‘nun canlandırdığı Happy karakteri de mizaç olarak Tony Stark‘a yakın ve Iron Man oldukça kritik yerlerde filme dahil oluyor zaten. Benim için en güzel şeylerden biriyse Gwyneth Paltrow’un dönüşü oldu. Age of Ultron ve Civil War’da rastlayamadığımız Pepper Potts’u az da olsa filmde görme şansı elde ediyoruz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Christopher Nolan ve Yeni Filmi Dunkirk

Neredeyse unutuyordum Tom Holland Spider-Man olarak da Peter Parker olarak da harika bir iş çıkarmış. Hatta sadece Spider-Man olarak değil dram filmlerinde de iyi iş çıkaracağını düşünmekteyim. Önceki Peter Parker‘lar biraz daha büyükken, Tom Holland‘ın onlara göre genç olması bence büyük bir artı.

Filmin bir diğer artı yanıysa daha önce sürekli gördüğümüz örümcek ısırmasıyla hayatı değişen Peter Parker‘ı bize tekrar izletmediler. Direk aksiyonun içine daldık ki bence çok radikal ve iyi bir karar olmuş.

Spider-Man : Homecoming gerçekten de güzel bir süper kahraman filmi olmuş. İçinde aksiyon, komedi, süper kötü bir karakter, süper Iron Man bir Iron Man ( Iron Man için başka bir sıfat bulmak zor ) var. Spider-Man‘in MCU‘ya katılması gerçekten sevindirici, kendisini Infinity War ve Spider-Man‘in bir sonraki solo filminde görme şansı yakalayacağız. Benim beklentim önceki serilere göre gerçekten yüksek ve Spider-Man de Marvel‘ın en tanınan simalarından biri. Önceki serilerin aksine bu sefer serinin daha iyiye gideceğinden eminim. İyi seyirler.

Spider-Man : Homecoming Türkçe Fragman

 Ali Eren Sevinç

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.