İkigai- Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı İncelemesi


Japon halkından bahsedildiğinde akla ilk gelen, ortalama yaşam süresinin oldukça uzun olmasıdır. İkigai de bu nedenle uzun ve sağlıklı ömrün formüllerini Japon halkı üzerinden sunuyor. Peki nasıl oluyor da en yaşlı insan olarak tarihe geçenlerin büyük çoğunluğu bu coğrafyadan çıkıyor?

İşte İkigai, Japonların uzun ve mutlu yaşam sırrını, onların günlük hayatlarından geleneksel rutinlerine kadar tüm detaylarıyla okuyucuya anlatmak üzere yazılmış kapsamlı bir kişisel gelişim kitabı. Alıştığımız tarzdaki kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak İkigai, sağlıklı beslenmeden ruhsal dinginliğe, spordan çalışma hayatına kadar pek çok konuda tavsiyede bulunması yönüyle tam bir başucu kitabı.

İkigai Ne Demek?

Kitaba ismini veren İkigai ideolojisi, Japon kültürünün çok önemli bir parçasını, yani her insanın yaşamının bir amacı olması gerektiğini ifade ediyor. Kitaba göre ikigai, “yaşam” anlamına gelen “iki” sözcüğü ile, lider, güzel, güçlü gibi anlamları karşılayan “gai” sözcüğünün birleşmesi ile oluşuyor. Yazarları Francesc Miralles ve Hector Garcia, ikigai kavramı için “sabahları yataktan çıkmak için bir sebep” şeklinde zarif bir tanımlama yapmış. Bu tanım okuyucu olarak bizleri sorgulamaya sevk ediyor. Gerçekten de içimizden kaç kişi sabahın erken saatlerinde alarm sesi ile uyanıp güne hevesli ve mutlu bir ruh hali ile başlayabiliyor? Kitabın temelinde aslında tutku ve hevesten söz edildiğini anlıyoruz. İnsan ancak hayata tutku ile bağlandığı zaman mutlu ve uzun yaşayabiliyor.

İkigai felsefesine göre herkesin içinde mutlaka bir ikigai vardır ancak kimileri bunu bulabilmişken kimileri belki de yaşam boyu kendi ikigaisini arar. İnsanın hayat amacını keşfetmesi, elbette  ifade edildiği kadar kolay değil. Kitap, tam da bu amaçla, insanlara ikigailerini bulmalarına yardımcı olmak için yazılmış.

İkigai  ile Uzun Yaşamın Sırları

İlk olarak İkigai’nin en güzel tarafının soyut ve uygulaması zor önerilerden ziyade günlük hayata çok kolay uyarlanabilecek, pratik fikirler içermesi olduğundan bahsedebiliriz. Öyle ki, kitabı elinize aldığınız zaman her bir bölümde kolayca hayatınıza adapte edebileceğiniz yeni bir fikirle karşılaşıyorsunuz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  İlklerin Mekanı : Selimiye Kışlası

Kitabın yazarları, uzun ve mutlu yaşamın sırlarını bir araya getirirken Japonya’nın Okinawa bölgesinden ilham almışlar. Okinawa, dünyada yaşam süresinin en uzun olduğu yerlerden biri. Okinawalı insanların en büyük ortak özelliği günü güneşle karşılayıp mutlaka sabah egzersizi yapmaları. Ortalama yüz yaşına kadar yaşayan Okinawa sakinleri, kendilerine bunun sırrı sorulduğunda midelerinin tamamını doldurmadan beslendiklerini söylüyor. Stresi ise insan ömrünü kısaltan bir düşman olarak görüyorlar. Çalışmak da Okinawalıların bir diğer sırrı. Öyle ki, emekli olmak onlar için söz konusu bile değil. Hayatları boyunca zihnen ve bedenen aktif olmayı ilke edinmiş bir topluluk bu.

İkigai’de kaliteli yaşama dair detaylı tavsiyelerin yanında hayat amacını bulmak için okuyucu ile temel bir formül de paylaşılmış. Bu formül, meslek-tutku-misyon-uğraş dörtlüsünden oluşuyor. Buna göre kendimize “Neyi seviyorum?”, “Hangi alanda iyiyim?”, “Benim dışımdakilerin neye ihtiyacı var?”, “Paramı nasıl kazanıyorum?” sorularını yönelterek ikigaimizi bulma yolunda bir adım atmış oluyoruz. İkigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırları, hayattaki varlık amacını bulma yolculuğunda ideal bir başlangıç rehberi.

 

 

 

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

  • Ebru

    Kitap incelemesi için teşekkürler. 🤗 İkigai; hayat amacı edinme ve yeni bir güne başlama nedeni olarak tanımlanmaktadır. Japonlara göre her insanın bir ikigaisi vardır. İkigainiz; hayat gayeniz, tutkularınız, mesleğiniz olabilir. 💚 İzninizle ben de İkigai kitabı üzerine yazmış olduğum yazımı sizinle paylaşmak istiyorum: 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.