İlklerin Mekanı : Selimiye Kışlası


İstanbul’da yaşıyorsanız ya da İstanbul’u ziyaret ettiyseniz, Anadolu yakasında, bir tepede tüm heybetiyle dört kuleli dev bir yapı mutlaka gözünüze çarpmıştır. Özellikle akşam vakti hava karardıktan sonra, gizemli ışıklarıyla İstanbul’a selam duran Selimiye Kışlası’na tutuyoruz  büyütecimizi!

Kareye yakın dikdörtgen planlı, iç avlulu, yüksek istinat duvarları üzerinde yükselen üç katlı çok büyük ve ihtişamlı bir yapıdır Selimiye Kışlası. Köşelerindeki dev kuleler de bu abidevi görünüşünü tamamlar.

Osmanlı padişahlarından III. Selim tarafından Avrupa tarzında eğitilmiş, modern ordu yapılanması olan “Nizâm-ı Cedîd” askerleri için inşa ettirilen Selimiye Kışlası, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunuyor. Kışla, ilk başta kesme taş bir kaide üzerinde ahşap olarak inşa edilmiş. Yeniçerilerin isyanı sonucunda yıkılan bu kışla, padişah II. Mahmut devrinde kâgir olarak yeniden inşa edilmiş. Sultan Abdülmecid devrinde iki defa yenilenen kışlanın dört köşesine yedişer katlı birer kule ilave edilmiş.

Zamanın padişahı Abdülmecid, Selimiye Kışlası’nı 1854 yılında, Kırım Savaşı’nda yaralanan askerlerin tedavisi için Osmanlı’nın müttefiki olan İngiliz askerlerine tahsis etmiş. Aynı yıl yaralı İngiliz askerlerinin bakımı için İngiltere’den İstanbul’a hasta bakıcılar gelmiş. Hastaların arasında dolaşırken elinde her zaman bir lamba taşıdığı için yaralı askerler tarafından “Lambalı Kadın” diye adlandırılan Florence Nightingale isimli bir hasta bakıcı da sabrı ve sevgisiyle pek çok hastaya şifa kaynağı olmuş.

Selimiye Kışlası, sağlık alanında da bir ilke imza atarak tarihe geçmiş ve kışlanın kulelerinden birinde bulunan Florence Nightingale ve beraberindeki hemşirelerin kaldığı oda günümüzde müzeye dönüştürülmüş.
Cumhuriyet’in ilk yıllarında bir süre boş kalan kışla, 1959’da askerî ortaokul yapılmış. Kışla 1964 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Birinci Ordu’sunun yönetim merkezi ve Birinci Ordu Komutanlığı Karargâhı olarak kullanılmakta.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Adam Fawer - Empati Kitap Değerlendirmesi

Ne Demek?

Kışla: Askerlerin toplu olarak barındıkları yapılar bütününün adı.
Nizam-ı Cedid: “Yeni Düzen” anlamına gelir. Osmanlı devletinde, Padişah III. Selim tarafından yeni kurulan orduya verilen isimdir.
Kâgir: Taş veya tuğladan yapılan yapı

Kaynak : TRT Çocuk Dergisi – Mart 2020
Yazan: Doğukan İşler

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.