IMDb En İyi 10 Türk Filmi – 2019


Dünyanın en çok ziyaret edilen film değerlendirme sitesi IMDb üzerinde yer alan en iyi Türk filmlerini bu yazımızda sizin için derledik.

 

 

1.Dağ 2

Orijinal İsmi: Dağ 2

Vizyon Tarihi: 4 Kasım 2016

Süre: 135dk

Tür: Dram , Macera

Yönetmen: Alper Çağlar

Senarist: Alper Çağlar

Yapımı: 2016 – Türkiye

PUAN : 9.2/10

Filmin Konusu

Oğuz (Çağlar Ertuğrul) , Bekir’in (Ufuk Bayraktar) ve ekibine Irakta gizli bir görev verilmiştir. Görevleri Irakta kaçırılan Ceyda Balaban’ı (Ahu Türkpençe)  gazetecinin bulunması ve Türkiye’ye geri getirilmesidir. Bu 7 kişilik ekip bu görevde zorlu şartlar altında nasıl mücadele ettiğini filmde görebilirsiniz.

 

2. Hababam Sınıfı

Vizyon Tarihi: 1 Nisan 1975

Süre: 90dk

Tür: Dram , Komedi

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senarist: Umur Bugay

Yapımı: 1974 – Türkiye

Puanı : 9.4

Filmin Konusu

Özel Çamlıca lisesinde okuyan öğrencilerin müdür muavini (Mahmut Hoca)  ile olan çatışmaları ve okulda geçen birçok komik , eğlenceli zamanları konu alan bazen de dramatik yönünü izleyeceğiniz bir film olan Hababam Sınıfını keyifle izleyeceksiniz. İyi Seyirler

3. Tosun Paşa

 

Vizyon Tarihi: 1 Şubat 1976

Süre: 90dk

Tür: Komedi

Yönetmen: Kartal Tibet

Senarist: Yavuz Turgul

Yapımı: 1976 – Türkiye

Puanı : 9

Filmin Konusu :  Seferoğulları ile Tellioğulları ezeli bir düşmanlıkla yeşil vadinin kendilerine verilmesi için sürekli bir rekabet halindedirler. İki aile bu konuda yeşil vadiyi ele geçirmek için Daver Beyin kızını almak isterler fakat Daver Bey kızını Seferoğulları’na vermeye karar vermiştir. Tellioğulları’ndan Lütfü evin uşağı Şabanı Tosun Paşa kılığına sokup Leylayı kendisine almak ister. Şaban Leylaya aşık olunca ve gerçek Tosun Paşa ortaya çıkınca işler istenildiği gibi gitmez. İyi Seyirler

4.Hababam Sınıf Sınıfta Kaldı

Süre: 91dk

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  M.Serdar Kuzuloğlu’dan 8 Film, Belgesel ve Ted Konuşması Tavsiyesi

Tür: Dram , Komedi , Gençlik

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senarist: Sadık Şendil

Yapımı: 1975 – Türkiye

Puanı : 9

Filmin Konusu : Hababam Sınıfı ( 6A Edebiyat) bu kez hasta olan Mahmut Hocayı mutlu edebilmek için sahte diplomayla Mahmut Hocayı memnun etmişlerdir fakat Mahmut Hocanın okula dönmesiyle Hababam sınıf ve Mahmut Hoca arasındaki çatışmalar tekrar başlar. Hababam sınıfı haylazlıklara devam ederken birde Semra Hoca gelmiştir.

5.Süt Kardeşler

 

Süre: 80dk

Tür: Komedi

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senarist: Sadık Şendil

Yapımı: 1976 – Türkiye

Puanı : 9

Filmin Konusu : Şaban ve Ramazan sıkı bir arkadaştırlar.  Ramazan Şaban’ın yerine geçip konağa gidip kendisini Melek Hanımın süt oğlu olarak gösterir. Konağı alabilmek için çıkartılan Gülyabani de konaktakileri bir hayli ürkütmüştür. Konaktakilerin Gülyabani ile olan serüvenleri bir dizi komik olaya sebep olacaktır.

 

6.Hababam Sınıfı Uyanıyor

Vizyon Tarihi: 1 Ocak 1976

Süre: 94dk

Tür: Dram , Komedi , Gençlik

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senarist: Sadık Şendil

Yapımı: 1976 – Türkiye

Puan : 8.8

Filmin Konusu :  Babasının vefatı nedeniyle iş arayan Ahmet Sezerel (Çalışkan Ahmet) Mahmut hocadan yardım ister. Mahmut Hocanın önerisiyle tekrar okumaya karar veren Ahmet , Hababam sınıfının kendisine olan şakayla karışık haylazlıklarına maruz kalır. Mahmut Hoca Hababam Sınıfının Çalışkan Ahmet’e yaptıklarına karşılık vermesiyle çatışmalarla dolu eğlenceli bir film olan Hababam Sınıfı Uyanıyor’u izlemenizi öneririz.

7.Şaban Oğlu Şaban

Vizyon Tarihi: 1 Aralık 1977

Süre: 90dk

Tür: Komedi

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senarist: Sadık Şendil

Yapımı: 1977 – Türkiye

Puan : 8.8

Filmin Konusu :  Sıkı arkadaş olan Şaban ile Ramazan askerliğini yaparken ki yaşanılan trajikomik olaylar ve sonrasında  gittikleri konakta Nazır Paşa onların başarısı olan Kadırgalı Eşref’i yakalamasından ötürü ve konakta çalınan elmasın bulunması için onları gizli polis yapar. Bu durum konakta bir dizi komik olayların meydana gelmesine sebep olmuştur.

Bu yazı da ilginizi çekebilir!  Aile Arasında - Sitcom Kafasında Komedi Filmi

 

 

 

8.Hababm Sınıfı Tatilde

Vizyon Tarihi: 1 Ocak 1977

Süre: 93dk

Tür: Dram , Komedi , Gençlik

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senarist: Sadık Şendil

Yapımı: 1977 – Türkiye

Puanı :  8,7

Filmin Konusu :  Çamlıca Lisesi müdürünün daha çok para kazanmak için kız öğrencileri de liseye almaya karar verir. Hababam sınıfına kısa sürede adapte olan kızlar onlara karşı sergiledikleri bir dizi olay neticesinde birbirleriyle savaş başlar. Gittikleri tatilde de  birçok tuzağa maruz kalan kızlar erkeklerden birini kendilerine muhbir olarak seçerler

.

9.Züğürt Ağa

 

Vizyon Tarihi: 13 Ocak 1986

Süre: 101dk

Tür: Dram , Komedi

Senarist: Yavuz Turgul

Yönetmen: Nesli Çölgeçen

Yapımı: 1985 – Türkiye

Puan : 8.7

Köyün ağası olan Züğürt Ağa babasının ölmesiyle ve kuraklık nedeniyle ve köylülerin ürünleri çalması sonucunda bunun yanında köye yapılacak olan baraj nedeniyle köyden ayrılır. Şehirde tutunamayan ağa eşinin de kendisini terk etmesiyle yalnızca yanaşmanın kızı olan Kirazdır.

10.Çöpcüler Kralı

 

Vizyon Tarihi: 1 Şubat 1978

Süre: 95dk

Tür: Aile , Dram , Komedi , Politik

Yönetmen: Zeki Ökten

Senarist: Umur Bugay

Yapımı: 1977 – Türkiye

Puanı : 8.7

Filmin Konusu : Mahallede temizlik görevlisi olan Apti evlere temizliğe giden Hacer’e aşık olmuştur. Mahallede yaşayan zabıta memuru ise Hacer’le evlenmeyi düşünmektedir. Hem zabıta memuru ve çöpçü Apdi’nin Hacer’i alma mücadelesiyle birlikte  bu olaylar sonucunda mahallede bir dizi komik olaylar meydana gelir.

Bu postu puanlamak için tıkla
[Toplam: Average: ]

1 Comment

  • […] filmlerin arasından filtreleyek oluşturduğumuz en iyi yerli filmler listesi ile, Netflix’teki en iyi Türk filmlerini izlemek isteyenleri uzun bir arayıştan kurtarmak […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.